• 24 اردیبهشت 1399
  • 16:27
  • isna
  • 235 بازدید
  • Article Rating

پراید و پوپولیسم

پراید و پوپولیسم
یک حلقه تکراری از وقایع را هر چند وقت یک بار به تلخی تجربه می‌کنیم و درس هم نمی گیریم. ارزش پول ملی کاهش می یابد و عده ای برای حفظ ارزش دارایی خود به بازارهای مختلف پناه می‌برند، سکه ،دلار ،خودرو، ملک و به تازگی بورس، تلاطم این با...

به گزارش سایپانیوز و به نقل از همشهری، یک حلقه تکراری از وقایع را هر چند وقت یک بار به تلخی تجربه می‌کنیم و درس هم نمی گیریم. ارزش پول ملی کاهش می یابد و عده ای برای حفظ ارزش دارایی خود به بازارهای مختلف پناه می‌برند، سکه ،دلار ،خودرو، ملک و به تازگی بورس، تلاطم این بازارها در اثر هجوم نقدینگی اثر کاهش ارزش پول ملی را مضاعف می‌کند.... کاهش ارزش پول ملی با کمی تاخیر به سایر کالاها سرایت می کند. یک روز گوشت و مرغ، یک روز شکر و روزی دیگر رب گوجه و سایر کالاها گران می‌شوند. رسانه‌ها هم که بایستی نقش فرهنگی سازی و هدایت افکار عمومی را داشته باشند، با تیترهای عوامانه، هر روز در گزارش هایشان از گرانی یک کالا فریاد می‌زنند و در پایان همه گزارش‌ها یک نتیجه می گیرند: دلالان و واسطه‌ها عامل اصلی گرانی هستند!

کسی در این میان به نقش بازار و عرضه و تقاضا توجهی ندارد. صرفاً کالا نباید گران شود. رسانه ها با رویکرد پوپولیستی و تحریک عواطف از دولت می‌خواهند که فکری به حال گرانی بکند، چون مردم تحت فشار هستند. پراید نگون‌بخت هم در چند سال اخیر مظهر و نماد گرانی هاست. همه ارزش پول و قدرت خرید خود را با قیمت پراید می‌سنجند و اگر پراید گران شود، اثر روانی بسیار بدی در جامعه دارد. پس پرايد نبايد گران شود. قیمتش در زمان دلار 3800 تومانی ۳۰ میلیون بوده و الان که دلار ۴ برابر شده پراید حق ندارد به همین تناسب گران شود.

اثر روانی تورم در جامعه مخرب و نابود کننده است، ولی متاسفانه وقتی ارزش پول ملی کم می شود کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد. از آن سو در عوض اینکه به زیرساخت‌های اقتصادی پرداخته شود تا در میان مدت بخشی از مشکل را کمتر کند، تمام فکر و ذکر می شود مهار ناممکن تورمی که می آید و به ناگاه تمام دغدغه ها می‌شود قیمت پراید! رسانه‌ها هم در عوض اقناع افکار عمومی و تاکید بر زیرساخت‌های اقتصادی برای رفع اساسی مشکلات اقتصادی، تمام تیترها و مطالب خود را به این موضوع اختصاص می‌دهند که چگونه باید پای دلالان را از بازار کوتاه کرد. اما بر اساس تجربه کدام یک از این اقدامات تاکنون توانسته جلوي تورم کالا و تطبیق آن با قیمت جدید ارز را بگیرد؟

محمد حسنی سعدی

دانش آموخته جامعه شناسی

 روزنامه همشهری

امتیاز به خبر :