• 09 خرداد 1399
  • 10:47
  • isna
  • 1307 بازدید
  • Article Rating

تغییرات دیرهنگام مفید؛ خودروسازی سایپا قبل و بعد سلیمانی

تغییرات دیرهنگام مفید؛  خودروسازی سایپا قبل و بعد سلیمانی
صنعت خودروی کشور از چندسال قبل نیاز به پوست اندازی در بخش مدیران خودروسازی و تولیدی داشت. وقتی در مورد غول صنعت کشور صحبت می کنیم گردش نزدیک به 15 درصدی کل صنایع کشور و اشتغال نزدیک به 3.5 میلیون نفر و ایجاد ارزش افزوده بالاست.

به گزارش سايپانيوز به نقل از نبض بازار ، صنعت خودروی کشور از چندسال قبل نیاز به پوست اندازی در بخش مدیران خودروسازی و تولیدی داشت. نباید از یاد برد که وقتی در مورد غول صنعت کشور صحبت می کنیم گردش نزدیک به 15 درصدی کل صنایع کشور و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم نزدیک به 3.5 میلیون نفر و ایجاد ارزش افزوده  بالاست که توجه به ویژه به این صنعت را انکار ناشندنی می کند. در سال هایی که گذشت خودروسازان به دلائل زیادی موفق به کسب رضایت مشتریان نشدند که البته یکسال و نیم گذشته را باید از آن منفک کرد. یکی از ضعف های عمده خودروسازی کشور نبود تکنولوژی تولید بوده و هست. متأسفانه باید اذعان کرد که ما در این بخش یکی از پائین ترین سطوح جهانی را داشتیم. تطبیق با تکنولوژی به رویکرد خودروسازان مربوط می شود که در این راستا تعامل با قطعه سازان و ارتقای سطح فناوری در بخش قطعه سازی مورد نیاز است. در سال های گذشته در این موضوع نیز کمیت خودروسازی لنگ بود و نتوانست کارنامه موفقی را ارائه دهد. خودروسازی سایپا و ایران خودرو به سمت مونتاژ در حرکت بودند در حالی که از چندسال قبل تا حال می شد حداقل 40 درصد قطعات خودرویی را بومی سازی کرد.

از سویی دیگر تأمین مواد اولیه در حوزه قطعه سازی با مشکلات فراوان روبرو بود که برای آن نیاز به کار موازی و همپوشانی در همه بخش های مرتبط وجود داشت که نبود تسهیلات ارزان بانکی یکی دیگر از معضلات را می آفریند. تسهیلات گران به لوکوموتیو اقتصاد کشور همچنان گرده این صنعت را می فشارد و راه حل مناسبی نیز برای آن اتخاذ نشده است.

آمد و رفت بالای مدیران خودروسازی و همینطور تحمیل برخی از افراد به این صنعت که از اساس آشنایی خاصی با خودروسازی و پیچیدگی های آن ندارند یکی دیگر از چالش هایی است که هرچقدر زیاد گفته شده به همان نسبت کمتر مورد توجه قرار گرفته که البته تغییر مدیران خودروسازی حداقل در مورد سایپا طی یکسال گذشته و از زمان روی کار آمدن جواد سلیمانی نتایچ خوبی داشته است.

مطابق با مطالعه ای که در سال قبل صورت گرفته متوسط عمر مدیران در ایران خودرو 4 سال و در سایپا 3.5 سال است. مدیرعاملی سایپا طی سال‌های ۶۰ تا ۶۷ بر عهده تورج منصور بوده و مدیرعامل بعدی یعنی منوچهر غروی نیز شش سال بر این صندلی نشسته است. در ادامه، بهرام شریعت به مدت سه سال، سیف‌اله ابراهیمی چهار سال، احمد قلعه‌بانی شش سال، مهرداد بذرپاش دو سال، نعمت‌اله پوستین‌دوز سه سال، سعید مدنی سه سال، مهدی جمالی دو سال، محسن قاسم جهرودی یک سال و محمدرضا سروش نیز چند هفته مدیرعاملی سایپا را بر عهده داشته‌اند. پس از دوران کوتاه مدیرعاملی سروش که یک رکورد به‌حساب می‌آید، میرجواد سلیمانی جای وی را می‌گیرد.

تغییراتی که مورد انتظار بود از زمان جواد سلیمانی به صورت قابل توجهی سرعت گرفت به طوری که در مدت زمانی کوتاهی اتفاقات جالب برای خودروسازی سایپا افتاد؛

*توسعه محصول

*طراحی کراس اور پلت فرم sp100

*طراحی و عرضه بسیار سریع خودروهای جدید

*فیس لیفت ساینا و کوییک

*اتمام پروژه تولید و عرضه خودروی شاهین

*اصلاح سیستم مالی و پرداخت منظم مطالبات قطعه‌سازان

*انضباط مالی

*ساماندهی تمام بدهی‌های بانکی سایپا

*ایفای تعهدات و کاهش تعهدات معوق

*کنترل و نظارت بر شرکت های زیر مجموعه

*خروج از ماده ۱۴۱ و جلوگیری از ورشکستگی

*انتصاب مدیران صنعتی و باسابقه خودرویی

*دوری از حاشیه و تمرکز بر تولید

همه اتفاقاتی که چند دهه خودروسازی کشور منتظر آن بود در مدت زمان کوتاهی و تنها با تعامل مدیریتی جواد سلیمانی امکان پذیر شد تا این سؤال مطرح شود که چه اراده ای برای انجام کارهای زمین مانده در گروه نارنجی پوشان وجود داشت؟

امتیاز به خبر :