پایگاه اطلاع رسانی سایپا نیوز

تاریخ: 28 تیر 1390

در مجمع عمومي عادي و فوق العاده سالانه سايپا سود قابل تقسيم هر سهم 500 ريال تعيين شد

به گزارش سايپا نيوز ، با حضور نماينده سهامداران حقوقي و سهامداران حقيقي مجمع عادي سالانه سايپا برگزار گرديد. در ابتدا هيات رئيسه در حضور بازرسان سازمان بورس به ارائه گزارش عملكرد يكساله خود پرداختند و  پس از تبادل نظر به اتفاق آراء به هر سهم مبلغ  500 ريال سود تعلق گرفت.
شركت سايپا مقام نخست بين 50 شركت فعال بورسي در سال 1389 را در اختيار دارد اين در حالي است كه جايگاه شركت سايپا در بازار سرمايه به لحاظ سرمايه هفتمين شركت بورسي ، و به لحاظ ارزش جاري هشتمين شركت بورسي است . همچنين اين شركت با بيش از 90 هزار سهامدار و 12 شركت بورسي و در اختيار داشتن دهها شركت غير بورسي از جايگاه والايي در صنعت خودرو برخوردار است و سهم قابل توجهي از بازار ، صنعت و گروه وسائط نقليه را در اختيار دارد .
اين شركت توانسته در سال گذشته بيش از 110 درصد ( كه شامل 79 درصد بازده غير نقدي و 4/31 بازده نقدي مي باشد ) را براي سهامداران به ارمغان آورد و روند قيمت سهام شركت سايپا با توجه به اقبال بازار به اين سهم به واسطه روند مناسب سودآوري ، رشد توليدات ، اطلاع رساني به موقع ، برنامه پرداخت و توزيع خوب سود نقدي در مجامع و نقد پذيري سهام در سالهاي گذشته همواره بعنوان يكي از شركتهاي شاخص بازار مطرح بوده است . قيمت سهام سايپا طي يك سال گذشته روند با ثبات و رو به رشدي را طي نمود و روند صعودي سهم در فروردين ماه 1390 شدت بيشتري يافت .
سايپا معادل 96/2 درصد از ارزش جاري بازار و گروه سايپا 7/4 درصد از ارزش جاري بازار را شامل مي شوند كه از ويژگي هاي سهام شركت سايپا است .
براساس اين گزارش ، افزايش بي سابقه حجم صادرات ، كسب رتبه نخست صادر كننده نمونه كشور براي چهارمين مرتبه ، توسعه خدمات پس از فروش از مهم ترين شاخصه هاي سال 89 درگروه خودروسازي سايپا است .  در بخش توليد و فروش خودرو گروه سايپا از رشد مناسبي برخوردار بوده است . ميزان توليد گروه با 15 درصد افزايش حدود 760 هزار دستگاه رسيد و مبلغ درآمد و فروش گروه 5/15درصد افزايش داشته است همچنين در حوزه كيفيت و ارتقاء استانداردها ، با نصب ترمز اي . بي . اس بر روي تمامي محصولات و اجراي موفقيت آميز    پروژه ايكس 100 با هدف ارتقاء استاندارهاي كيفي و ايمني خودرو را راه اندازي كرده است كه از ديگر دستاوردهاي گروه سايپا در سال گذشته بوده است  .
در حوزه صادرات نيز شركت سايپا با افزايش 58 درصد رشد نسبت به سال 88 توانسته موفقيت قابل توجهي در كسب بازارهاي خارجي بدست آورد. برهمين اساس سهام سايپا نيز در سال 1389، روند باثباتي را طي نمود كه در مقايسه با افت شاخص كل صنعت مطلوب به نظر   مي رسد.
بازارسازي و حمايت از سهام سايپا در شرايط بحراني منجر به تثبيت قيمت سهم، نقد پذيري، حفظ ارزش و افزايش اميدواري سهامداران به آينده شده است.