پایگاه اطلاع رسانی سایپا نیوز

تاریخ: 03 دی 1398
تاكسي هاي اينترنتي آمريكايي

​قانوني به نفع رانندگان

به گزارش سايپانيوز، بر اساس قانون جديد رانندگان تاكسي هاي اينترنتي اوبِر و ليفت در آمريكا بر اساس قانون جديد به كاركنان اين شركت ها تبديل خواهند شد. اين ماجرا به احتمال زياد روي درآمد و كسب و كار تاكسي هاي اينترنتي اثر عميقي به جا خواهد گذاشت.

سال 2019 شاهد اعتراض هاي رانندگان تاكسي هاي اينترنتي اوبِر و ليفت عليه اين كمپاني ها بود. كاليفرنيا اولين ايالت در آمريكا است كه قانوني را در حمايت از رانندگان تاكسي هاي اينترنتي به تصويب رساند. از اين به بعد هم انتظار مي رود كه ايالت هاي ديگر هم از اين رويه پيروي كنند و طبيعي است كه كمپاني هاي گرداننده تاكسي هاي اينترنتي در برابر اين قوانين مقاومت كنند و بر مواضع خود پافشاري نمايند. مخصوصا كه تاكسي هاي اينترنتي در زماني بسيار كوتاه، رشد بسيار زيادي داشته اند و اكنون از سرمايه و پول كافي براي پافشاري هاي خود برخوردار هم هستند.

كار قراردادي مستقل چند دهه است كه وارد عرصه كار و كارگري شده است، سيليكون ولي، مهد ظهور و صعود خيره كننده كمپاني هاي فناوري كامپيوتر و اينترنت در يك يا دو دهه گذشته، صدها هزار شغل جديد خلق كرده اند و آنها را بر اساس همين «كار قراردادي مستقل» به استخدام درآورده اند. خيلي از مردم به تاكسي هاي اينترنتي روي آوردند كه كمك خرج آنها باشد اما بعد به تنها منبع درآمد تبديل شده است. حالا اين رانندگان كه به كارگران روزمزد تبديل شده اند و ساعت هاي زياد و درآمد كم را تجربه مي كنند و از هيچ مزاياي ديگري برخوردار نيستند، به قانون گذاران روي آورده اند تا بلكه آنها حق و حقوق آنان را احقاق كنند.

قانون جديد كاليفرنيا موسوم به AB 5 مي گويد كه رانندگان تاكسي هاي اينترنتي بايد به كارمند يا كارگر با حق و حقوق و مزاياي بيمه كارگري تبديل شوند. ساير ايالت هاي آمريكا از جمله واشنگتن، اورگان، نيويورك و نيوجرسي هم همصدا شده اند و در حال تصويب همين قوانين هستند.

تا به حال رانندگان تاكسي هاي اينترنتي از مزاياي همچون خدمات درماني، استعلاجي و اضافه كاري برخوردار نبودند. همچنين آنها مجبور بودند بدون استفاده از هيچگونه مزايا و يارانه، بيمه يا كمك، تمامي هزينه هاي خودروي خود را خودشان پرداخت كنند و هيچ تسهيلاتي براي آنان قائل نشده بودند.

بسياري از رانندگان اين شيوه كمپاني هاي اينترنتي را «سوءاستفاده و استثمار» توصيف كرده اند.

اما بايد به كمپاني هاي اينترنتي گرداننده تاكسي هاي اينترنتي هم حق داد، چون تعداد رانندگان و كاركنان آنها با اعداد و ارقام متعارف بسيار متفاوت است. در شركت ها و كارخانه ها معمولا كارگران و كاركنان بين 50 تا  5 هزار نفرند اما تعداد رانندگان در كلان شهرها ارقامي نجومي هستند و اداره امور بيمه، تأمين اجتماعي و نظاير آن كار آساني نيست. حتي غول هاي تاكسي هاي اينترنتي آمريكا اوبر و ليفت، براي سودآوري دست و پا مي زنند. بيمه كارگري و مزاياي كارمندي براي اين شركت هاي ميليون ها دلار هزينه به بار خواهد آورد. محاسبات شركت تحليلي باركليز Barclays در ماه ژوئن محاسبه كرده است كه سالانه به هزينه هاي اوبر 500 ميليون دلار و ليفت 290 ميليون دلار افزوده خواهد شد.

منبع: Cnet