پایگاه اطلاع رسانی سایپا نیوز

تاریخ: 04 دی 1398
​پيوندهايي كه شكل نگرفت

​ضربه اي ديگر به نيسان

به گزارش سايپانيوز، نيسان اميد بسته بود كه با تغيير در رأس هرم مديريت اين شركت، از آثار رسوايي اخراج مدير عامل سابق مي كاهد و جلوي روند كاهشي فروش را مي گيرد.

جون سكي، قائم مقام عملياتي و كانديد سابق مدير عاملي نيسان به رويترز گفته است كه قصد دارد نيسان را ترك كند و مدير عامل شركت نيدك Nidec Corp شود، شركتي كه قطعات خودرو و موتورهاي فرمان برقي را با دقت بالا در شهر كيوتو توليد مي كند. سكي سه دهه از كارراهه زندگي خود را در نيسان گذرانده است و يكي از افتخاراتش اداره فعاليت ها و كسب و كار نيسان در كشور چين بوده است.

سكي در مصاحبه كوتاه با رويترز گفته است: «من عاشق نيسان هستم، احساس بدي دارم زماني آن را ترك مي كنم كه هنوز كارهاي انجام نشده اي باقيمانده است، اما من 58 ساله هستم و نمي توانم اين پيشنهاد [مدير عاملي نيدك] را رد كنم. احتمالا اين آخرين فرصت من براي راهبري يك كمپاني است.» سكي همچنين به اين موضوع اشاره كرد كه:«موضوع اصلا پول نيست. در حقيقت نيسان پول خوبي پرداخت مي كند.» و بيشتر از اين هم توضيح نداد.

نيسان و نيدك از اظهار نظر در اين خصوص خودداري كرده اند.

براي آن كه نيسان بتواند از غرق شدن نجات پيدا كند، مي بايست بخشي از طرح هاي توسعه اي دوران كارلوس قصن، رئيس هيئت مديره اخراج شده اتحاد رنو-نيسان، را تعطيل كرده و برنامه اي دشوار براي كاهش هزينه به اجرا بگذارد. بر اساس اين برنامه كه از ماه آوريل 2019 شروع شده و تا مارس 2022 ادامه پيدا مي كند، حدود 100 ميليارد ين ژاپن معادل 915 ميليون دلار صرفه جويي و كاهش هزينه اتفاق مي افتد.

واقعيت اين است كه از ماه اكتبر (آبان) كه تغييراتي در رأس حاكميت نيسان اتفاق افتاد بين سكي، آشواني گوپتا، مدير ارشد عملياتي و ماكوتو اوچيدا، مدير عامل جديد نيسان همكاري و هم افزايي لازم شكل نگرفت. آنها از اول دسامبر (10 آذر) كار با هم را شروع كردند.

بر اساس منابع خبري رويترز، همكاري اين سه نفر به يك واكنش شيميايي تشبيه شده است كه گويي عناصر تشكيل دهنده اين واكنش شيميايي، پيوندهاي لازم را تشكيل نداده اند.

رويترز هنوز اظهار نظري از گوپتا و اوچيدا دريافت نكرده است.

استعفاي سكي نشان مي دهد كه هنوز راه براي حل و فصل معضلات نيسان و حل مشكلاتش با رنو هموار نشده است و در اين ماجرا، شركت رنو بيشتر طرفدار مدير عامل اوچيدا بوده است.

شركت نيسان در سال 2019 با شرايط بسيار سخت و دشواري مواجه بوده است. مهمترين آن دستگيري و دادگاهي شدن كارلوس قصن بوده كه به سوءاستفاده مالي متهم است. هر چند كه خودش انكار مي كند. بعد هم استعفاق هيروتو سايكاوا مدير عامل نيسان بود كه در شهريور امسال نيسان را ترك كرد.

رئيس 75 ساله هيئت مديره شركت قطعه سازي نيدك، شيجنوبو ناگاموري، به دنبال يك جانشين است كه توانايي هدايت و بسط كسب و كار اين قطعه سازي را داشته باشد.

قطعه سازي نيدك مي داند كه خودروهاي برقي، كليد رشد آينده خودروسازان است و چون سازنده موتورهاي فرمان برقي خودرو است و 40 درصد از سهم بازار جهاني را در اختيار دارد به دنبال بسط كسب و كار در بخش موتورهاي برقي خودروهاي برقي است. از اين رو است كه ناگاموري موفق شده سكي را متقاعد كند سكان هدايت نيدك را برعهده بگيرد.

منبع: رويترز