پایگاه اطلاع رسانی سایپا نیوز

تاریخ: 05 بهمن 1398
رينگ و لاستيك بزرگتر

​عشق طراحان، كابوس مهندسان

به گزارش سايپانيوز، هيوندايي جنسيس GV80 اولين محصولي است كه يك خودروساز چرخ هايش را در خود كارخانه 22 اينچي توليد مي كند و ديگر لازم نيست خريدار مشتاق آن را در تيونينگ ها و فروشگاه هاي بيروني تغيير دهد. به طور طبيعي طراحان عاشق اين هستند كه بزرگترين رينگ و لاستيك را براي يك خودرو در نظر بگيرند اما هر چقدر اين شعاع بزرگتر مي شود، كار مهندسان دشوارتر مي شود.

آلبرت بيرمان، مدير عامل و رئيس تحقيقات و نوآوري گروه خودروسازي هيوندايي موتور در يك كنفرانس مطبوعاتي هنگام رونمايي رسمي از GV80 در شهر سئول به پرسش هاي خبرنگاران پاسخ داد. وي وقتي مي خواست به تعدد معضلات و چالش ها طراحي چرخ ها با شعاع بزرگتر پاسخ بدهد به شوخي گفت: «چه قدر وقت داريد؟»

بيرمان در يك شوخي ديگر با خبرنگاران گفت: «با اين همه چاله چوله و اين هم سرعت گير كه در مسير خودروها هست، فكرش را بكنيد كه بخواهيد خودرويي با رينگ و لاستيك بزرگ هم به بازار عرضه كنيد.»

مهمترين چالش مهندسان در طراحي رينگ و لاستيك بزرگ براي خودروها «جرم منقبض نشده» يا unsprung mass يا به بيان ساده تر، وزني است كه كمك فنرها پشتيباني نمي كنند. با توجه به قطعات متعدد ترمز، سيستم تعليق، هاب ها و چرخ ها و غيره، براي مهندسان محاسبه اين چالش ها آسان نيست.

رينگ و لاستيك هر چقدر بزرگتر مي شود، از لذت رانندگي و راحتي سرنشينان هم كم مي كند، به عبارتي ديگر چرخ هاي بزرگتر فقط زيباترند، راحت تر و مهندسي تر نيستند. هر چقدر شعاع چرخ ها بيشتر مي شود، به طور طبيعي رينگ و لاستيك سنگين تر مي شود، به همان اندازه كنترل حركت آنها هم دشوارتر مي شود. ممكن است يك مهندس پيشنهاد بدهد كه براي نرم تر شدن و بهتر شدن وضعيت رانندگي، كمي سيستم تعليق را نرم تر در نظر بگيريم تا جبران سفتي حاصل از بزرگي چرخ ها باشد. در آن صورت به هندلينگ لطمه وارد مي كند. با زياد شدن يكي از اين پارامترها، يك پارامتر ديگر تغيير مي كند كه بايد آن را هم در نظر گرفت. براي رسيدن به يك تعادل منطقي، با صراحت مي توان گفت كه هر چيزي يك آستانه تحملي دارد و افزايش اينچ رينگ و لاستيك، اين تعادل را به هم مي زند.

وقتي با رينگ و لاستيك بزرگتر رانندگي مي كنيد، جرم زيادي را زير پاهاي خود حس مي كنيد و اين احساس هنگامي شديدتر مي شود كه از يك سرعت گير رد مي شويد يا به چاله مي افتيد.

هنگام تعيين استاندارد براي شعاع چرخ هاي خودرو در كشورهاي مختلف به دليل سطوح جاده اي مختلف بايد شاسي خودرو را هم در نظر گرفت. برخي از كشورها جاده هاي كوهستاني بيشتر دارند. برخي از كشورها تمام جاده هايشان آسفالت نيست و بخش هايي از مسير خاكي مي شود.

نكته آخر اين كه هر چقدر شعاع اين چرخ ها (رينگ و لاستيك) بزرگتر در نظر گرفته ميشود، دست و بال مهندسان در به كارگيري سيستم هاي تعليق متنوع مثل سيستم تعليق هوا، دمپرهاي مغناطيسي و از اين قبيل موارد تنگ تر مي شود.

منبع: Roadshow