• 14 شهریور 1389
  • 00:00
  • شناسه خبر: 10049

چگونه مصرف سوخت خودرو خود را كاهش دهيم ؟

به نظر مي رسد رعايت برخي نكات مي تواند به كاهش مصرف سموخت خودرو كمك كند.

به گزارش سايپا نيوز اين نكات به شرح زير است : 

1- اگر به جاي سرعت 110 كيلومتر با 90 كيلومتر در ساعت برانيم ، تا 25% كمتر بنزين مصرف مي كنيم.

 2 - سرعت زياد و ترمزهاي پياپي ، مصرف سوخت را تا حدود 50 درصد افزايش مي دهد. سعي كنيم با پرهيز از حركت شتابان، بطور يكنواخت و در بين خطوط رانندگي كنيم.

3-  به كارگيري سوخت متناسب با سطح تكنولوژي و نياز خودرو سبب افزايش عمر موتور و اجزاي آن و كاهش ميزان آلاينده ها مي شود. (به طور مثال استفاده از بنزين سوپر)

 4- استفاده از فيلتر هواي استاندارد و تعويض به موقع آن 10% مصرف سوخت را كاهش مي دهد.

5- لاستيك هاي كم باد نه تنها ايمن نيستند بلكه مصرف سوخت را هم افزايش مي دهند. تنظيم منظم باد لاستيك خودرو مي تواند تا 3% از مصرف سوخت خودرو بكاهد. تنظيم به موقع باد لاستيك خودرو علاوه بر ايمني، مصرف سوخت خودرو را تا 3 درصد كاهش مي دهد.

6- تنظيم موتور علاوه بر طولاني شدن عمر موتور بهره دهي سوخت را نيز بالا مي برد. خودروهايي كه موتور آنها تنظيم شده است 7% كمتر از ساير اتومبيل ها سوخت مصرف مي كنند.

7- روغن موتور تميز باعث كاهش فرسودگي قطعات موتور ناشي از سايش و تماس آنها مي شود.

8- برخلاف تصور عمومي بهترين حالت زماني است كه در هر بار سوخت گيري باك بنزين حداكثر 90 تا 95 درصد پر شود ، پر كردن بيش از حد باك بنزين ، باعث هدر رفتن سوخت مي شود.

9-چيدن بار از كوچك به بزرگ بر روي باربند و پوشاندن آن ، ضمن مقاومت در مقابل فشار باد ، نقش مؤثري در كاهش مصرف سوخت خواهد داشت.

10 -  در توقفهاي طولاني، بيش از دو دقيقه، با خاموش كردن خودرو از افزايش آلودگي هوا جلوگيري كنيد. روشن گذاشتن خودرو در مدت توقف بيش از 120 ثانيه، سوخت بيشتري نسبت به خاموش و روشن كردن مجدد خودرو مصرف مي كند.

11- استفاده از دنده مناسب، متناسب با دور موتور و سرعت خودرو از عوامل موثر در مصرف سوخت خودرو مي باشد.

12- باز كردن ترموستات خودرو حتي در تابستان، باعث افزايش مصرف بنزين و آلودگي هوا مي شود.

13- نصب بادشكن در خودروهاي سنگين مثل كاميون، تريلي، كاميونت  سبب كاهش آلودگي هوا، كاهش استهلاك خودرو، كاهش هزينه تعمير و نگهداري خودرو و كاهش 10 درصدي مصرف سوخت مي شود.

14- خودرويي كه ترموستات آن صحيح كار نمي كند 2% بيشتر از خودرويي كه ترموستات آن درست كار مي كند سوخت مصرف مي كند.

15- استفاده از كولر در هنگام ترافيك يا توقف ، باعث افزايش مصرف سوخت تا 10% مي شود. در هنگام حركت در بزرگراه ها استفاده از كولر تا 4درصد مصرف سوخت را افزايش مي دهد. ترجيحا" از كولر به صورت فاصله هاي زماني و كوتاه و چرخشي استفاده نماييد.

 

سایر اخبار