اولين كاميون طراحي شده توسط متخصصان صنعت خودرو كشور مطابق با جاده هاي ايران ساخته شده است

اولين كاميون طراحي شده توسط متخصصان صنعت خودرو كشور مطابق با جاده هاي ايران ساخته شده است
سايپانيوز: مدير تحقيقات و مهندسي شركت سايپاديزل گفت: اولين كاميون طراحي شده توسط متخصصان صنعت خودرو كشور، مطابق با جاده هاي ايران ساخته شده است.

به گزارش سايپانيوز سيد محسن مرتضوي  با اشاره به ايده طراحي و ساخت اين كاميون خاطرنشان كرد: مجموعه مهندسي شركت سايپاديزل با نگاه كارشناسانه و پشتيباني ويژه مديريت ارشد شركت، از 5/2سال گذشته نسبت به ارزيابي مجموعه قدرت كاميونهاي توليد شده پرداخته و با مطالعه تمامي مشخصات فني و بررسي بازخوردهاي محصولات طي سنوات گذشته نسبت به انتخاب قطعات و مجموعه هاي قدرت اقدام كرد كه نتيجه مطالعات منجر به طراحي و ساخت نمونه دو محصول كشنده فوق سنگين 6×4 و 4×2 در تناژهاي 70 و 56 تن گرديد.

وي با بيان اينكه اين كاميون مطابق با سلايق كاميون داران ايراني طراحي و ساخته شده است، تاكيد كرد: مشخصات فني كاميون، نزديك به محصولات ماك و ولوو  و در برخي موارد فراتر از آنها بوده و با انجام كليه آزمايش هاي 55 گانه در مراكز استانداردي داخل و خارج كشور، قادر است در تمامي جاده هاي صعب العبور فعاليت نمايد.

مدير تحقيقات و مهندسي شركت سايپاديزل در ادامه با تشريح مباحث فني مربوط به موتور اين  نوع كاميون، گفت: اين موتور عليرغم حجم و مصرف سوخت پائين داراي توان خروجي 420 اسب بخار بوده كه از سيستم سوخت رساني كاملاً سازگار با سوخت ايران بهره مند است.

وي اضافه كرد: اين نوع موتور به لحاظ آلودگي صوتي نيز داراي كمترين صدا بوده و پس از مطالعه سوابق خدمات پس از فروش در ايران و خارج از كشور داراي سابقه تعمير بسيار كم مي باشد، بطوري كه محبوبيت اين موتور از برندهاي مشابه نظير بنز و ولوو بيشتر است، ضمن اينكه  تعمير آسان اين موتور از ديگر مزاياي ويژه آن است.
مرتضوي همچنين گفت: اين موتور در شرايط آب و هوايي متفاوت ( از 40-  تا 65+ سانتيگراد) و رطوبت نسبي %98 با راندمان مناسب،  امكان توليد قدرت داشته ومجهز به ترمز موتور و سيستم خودكار تنظيم سرعت مي باشد .

قائم مقام معاونت اجرايي سايپاديزل در ادامه  با اشاره به اينكه در انتخاب كابين، گيربكس، شاسي و اكسل  اين نوع كاميون دقت خاصي لحاظ شده است، يادآور شد: اين محصول داراي امكانات رفاهي و راحت ترين كابين  موجود در كشور است، ضمن اينكه  در ساير موارد نيز سعي شده از باكيفيت ترين انواع موجود در بازار استفاده گردد.

مرتضوي خاطرنشان كرد: اين محصول داراي  سيستم استارت و خاموش نمودن موتور از بيرون اتاق، جك بالابر برقي اتاق مي باشد، ضمن اينكه  توانائي ارائه ابعاد ، اوزان ، كاربريهاي مشابه و سايز تايرهاي مشابه با توجه به قوانين و الزامات ايران و اروپا را داراست.

وي در مورد نگراني هايي كه در خصوص ترمز برخي از كاميون هاي وارد شده به كشور وجود دارد گفت: اين نگراني در اين نوع كاميون قطعا وجود ندارد، چراكه  مجموعه ترمزي از نوع بادي، داراي دو مدار مستقل جلو و عقب ، مجهز به ABS، ترمز تريلر، ترمز پاركينگ و سوپاپ ترمز وزني مي باشد، ضمن اينكه ترمز توقف اضطراري روي محورهاي جلو و عقب از نوع فنري، باعث توقف كاميون در صورت وجود هرگونه نشتي ، خرابي يا سانحه مي گردد.