• 16 شهریور 1390
  • 00:00
  • شناسه خبر: 10733

حضور قدرتمندانه سايپا در ليگ برتر واليبال

حضور قدرتمندانه سايپا در ليگ برتر واليبال
سايپانيوز: دكتر فرهاد نفرزاده يكي از مربيان موفق و با دانش واليبال ايران است كه فصل گذشته نيز توانست با برنامه ريزي اصولي تيم جوان شده سايپا را به مقام نايب قهرماني ليگ برتر برساند.

به گزارش سايپانيوز سايپا قرار است در جام شيخ راشد امارات به عنوان تيم ملي ب جمهوري اسلامي ايران شركت كند. روابط عمومي شركت فرهنگي ورزشي سايپا با نفرزاده در مورد اين جام و برنامه هاي او براي فصل جديد واليبال گفتگويي را ترتيب داده كه در زير مي خوانيد:
*فصل گذشته تيم واليبال سايپا بازيكنان جواني را به خدمت گرفت و برخي معتقد بودند اين تيم بدون بازيكنان اسم و رسم دار نمي تواند موفقيت هاي گذشته را تكرار كند اما در نهايت سايپا بازهم به مقام نايب قهرماني رسيد.اين موفقيت چگونه به دست آمد؟
-تيم واليبال سايپا تا سال 88 كارنامه خوبي داشت و در ليگ برتر واليبال همواره يكي از 4 تيم برتر كشور بود اما فصل گذشته با كوچ ستاره ها به تيم هاي ديگر وضعيت فرق كرد و به همين دليل تصميم گرفتيم استراتژي نويني براي واليبال باشگاه سايپا تعريف كنيم. بر اين اساس با جذب بازيكنان جوان و آينده دار برنامه اي سه ساله براي واليبال سايپا تعريف كرديم و در اين تيم جوان نيز سه چهار بازيكن باتجربه حضور داشتند تا با تلفيقي از تجربه و جواني پا به مسابقات بگذاريم و در نهايت توانستيم از نام و اعتبار سايپا در ليگ برتر واليبال دفاع كنيم و با برنامه ريزي خوب و تلاش بازيكنان به مقام نايب قهرماني رسيديم.
*در فصل جديد ليگ برتر سايپا چگونه وارد مسابقات خواهد شد و چه هدفي را دنبال مي كند؟
فصل گذشته برخي از جواناني كه در سايپا حضور داشتند توانستند در پست هاي خودشان به عنوان پديده ليگ معرفي شوند و براي فصل جديد نيز تغييراتي در تيم داشته ايم و تعدادي از بازيكنان فصل گذشته از تيم جدا شده اند و بازيكنان جديدي جايگزين آنها كرده ايم. برنامه سال دوم را از استراتژي تعريف شده پي خواهيم گرفت  و در اين فصل هم به اميد خدا به عنوان يكي از مدعيان قهرماني در ليگ برتر واليبال حضور قدرتمندانه اي خواهيم داشت.
*برخي معقتدند پرداخت دستمزدهاي كلان از سوي برخي باشگاه ها به بازيكنان، واليبال كشور را به نابودي مي كشاند نظر شما در اين مورد چيست؟
من هم با نظر اين افراد موافق هستم زيرا اگر پرداخت دستمزد به واليباليست ها روند منطقي نداشته باشد اين اتفاق رخ مي دهد. برخي تيم ها با ورود سريع السير به واليبال دستمزدهاي كلان به برخي واليباليست ها پرداخت مي كنند و بازيكنان اسم و رسم دار و در اصطلاح ستاره را جذب مي كنند. اين باشگاه ها يا در كارشان موفق مي شوند يا ناموفق مي‌مانند اما در هر دو صورت همانطور كه سريع وارد واليبال شده اند سريع هم از گردونه خارج مي شوند ولي اين ايراد باقي مي ماند كه  باشگاه هاي ديگر نمي توانند آن دستمزدهاي كلان را پرداخت كنند و به ناچار اين بازيكنان كه در واقع سرمايه واليبال هستند بيرون گود مي مانند و نابود مي شوند و در نتيجه واليبال به سمت نابودي مي رود. اشكال ديگر اين است كه بازيكنان تيم هاي معتبر نيز دستمزد خود را با دستمزد بازيكنان اين باشگاه ها مقايسه مي كنند و كار مشكل مي شود. به همين دليل است كه مي گويم روند پرداخت دستمزد به واليباليست ها بايد سير منطقي داشته باشد.
*قرار است تيم واليبال سايپا به عنوان تيم ملي ب ايران در جام شيخ راشد شركت كند چطور چنين تصميمي گرفته شد؟
فدراسيون واليبال امارات از مدت ها قبل از فدراسيون واليبال كشورمان خواسته بود كه ايران در اين مسابقات شركت كند اما اين مسابقات با تورنمنت اروپا همزمان شد و تيم اصلي ايران در آن رقابت ها شركت كرد به همين دليل تصميم گرفته شد تيم واليبال سايپا به عنوان تيم ملي ب ايران در اين رقابت ها شركت كند.
*ارتباط مربيان باشگاهي با ولاسكو سرمربي تيم ملي واليبال چگونه است؟
هر مربي برنامه ريزي خودش را دارد و ولاسكو نيز چنين كاري را انجام مي دهد اما مربيان و باشگاه هاي ديگر از هيچ كمكي به تيم ملي ايران دريغ نمي كنند و باشگاه ها رابطه خوبي با فدراسيون واليبال دارند و به واليبال ملي ما كمك مي كنند.
*باشگاه سايپا در زمينه واليبال پايه چه فعاليت هايي را دنبال مي كند؟
با تاكيدهاي آرش كوشا مديرعامل محترم باشگاه سايپا، بحث استعداديابي و پرورش بازيكن از وظايف اصلي اين باشگاه شده است و سايپا تلاش مي كند در اين زمينه نيز خدمتي به واليبال كشور بكند و بازيكنان مستعد را در باشگاه پرورش دهيم و نگاهي ملي به اين مسئله وجود دارد.
*ارزيابي شما از فصل جديد ليگ واليبال چگونه است؟
با توجه به روند يارگيري باشگاه ها بايد بگويم ليگ برتر اين فصل سخت  تر از گذشته است و تيم ها قدرتمندتر از فصل گذشته هستند و تماشاگران ليگي جذاب تر را شاهد خواهند بود ما هم تلاش مي كنيم به عنوان يكي از مدعيان اصلي وارد رقابت ها شويم.