• 29 خرداد 1393
  • 00:00
  • شناسه خبر: 14940

ثمره ي پيوند فورد و چانگان

ثمره ي پيوند فورد و چانگان
سايپا نيوز: خودروي جيايو ثمره همكاري فورد و چانگان به زودي راهي بازار مي شود.

به گزارش سايپانيوز به نقل از كارنيوزچاينا، خودروي سدان جديدي كه چانگان به كمك فورد توليد كرده و به بازار چين عرضه خواهد كرد حاصل سرمايه گذاري مشترك (جوينت ونچر) بين شركت خودروسازي آمريكايي فورد و چيني چانگان است. معني جيايو ?? از زبان چيني به فارسي «جهش خوب» است. با نگاهي دقيق تر مي توان شباهت هاي زياد اين خودرو با فورد فوكس كلاسيك را تشخيص داد.  اين خودرو با گنجايش موتور 1.8 ليتر توان 120 اسب بخار دارد و قواي محركه آن بنزيني است.

قيمت اين خودرو 90 هزار يوآن (14 هزار و 450 دلار) تعيين شده است. قرار است چانگان مدل برقي اين خودرو را نيز به بازار چين عرضه كند كه البته بايد به تأييد فورد برسد. چانگان فورد فوكس نسل دوم را در كنار برندهاي بومي خود توليد مي كند اما جيايو خودرويي چيني با فناوري فورد است كه جاي خط توليد فورد اسكورت را در خطوط توليد چانگان خواهد گرفت.

فورد يكي از معدود شركت هاي توليد كننده خودرو در چين است كه در اين كشور زير برند sub brand ندارد. ايده زيربرند از سياست گذاري هاي دولت چين بوده تا امكان انتقال دانش فني صنعت خودرو به چين را ممكن كرده و توانايي مهندسي چين را بالا ببرد. خودروسازان بزرگ دنيا هم زير بار انتقال آخرين دانش فني خود نمي روند و آخرين فن و فوت خود را در خودروهايي به كار مي برند كه در كارخانه هاي خودشان توليد مي شود. استثنا در اين مورد زيربرند «ونوچيا» Venucia از جوينت ونچر نيسان-دانگ فنگ است كه تكنولوژي روز نيسان در آن به كار رفته است.