از آن چه فكر مي كنيد به شما نزديك تر است

برقيِ خودرانِ اشتراكيِ متصلِ به ­روز

برقيِ خودرانِ اشتراكيِ متصلِ به ­روز
خودروسازان براي طراحي مدل هاي جديد خود بايد 5 ويژگي مهم را در نظر داشته باشند چون در سيستم حمل و نقل نوين اين 5 ويژگي به نياز روز تبديل شده است.

به گزارش سایپانیوز، خودرو برقي كه باشد شهرها را كمتر آلوده مي كند، خودران كه باشد، راننده بهتر از وقت و فضايي كه در آن قرار دارد استفاده مي كند، به اينترنت متصل كه باشد، وقفه اي در ارتباطات سرنشينان ايجاد نمي شود، اشتراكي كه باشد، لازم نيست همه قيمت يك خودرو را يك نفر بپردازد و امروزه با شتاب پيشرفت فناوري، روزآمدي سالانه خودرو، هر چند كابوس براي خودروسازان است، اما اجتناب ناپذير شده است.

براي خودروسازان، آمادگي و وفق پذير براي شرايط جديد آسان نيست، چون بايد از مرحله طراحي تا تأمين قطعات و مونتاژ و خدمات پس از فروش، از نو سرمايه گذاري كرده، همه زنجيره را با خود همراه كنند. آينده براي كاربران و استفاده كنندگان خودرو آسان خواهد شد اما براي خودروسازان دشوارتر.

برقي شدن خودروها

هميشه اين موضوع مطرح بوده كه در خودروهاي برقي، آلايندگي به صفر نمي رسد، چون همان برقي كه براي شارژ كردن اين خودروها مورد استفاده قرار مي گيرد در كارخانه اي توليد شده كه آلايندگي ايجاد مي كند، اما اكنون مبتكران به منابع تجديدپذير انرژي فكر مي كنند تا اطمينان حاصل كنند حركت خودروهاي برقي تأثيري روي افزايش دي اكسيد كربن نداشته باشد.

خودران شدن خودروها

رشد سريع در هوش مصنوعي، يادگيري ماشين و شبكه هاي عصبي عميق، ترديد ها را از بين برده و آن چه تا ديروز اتوپيايي به نظر مي رسيد يا به دليل پيچيدگي هاي ترافيكي غيرممكن مي نمود، اكنون به يك اجبار انكارناپذير تبديل شده است. البته لازمه آن تغييرات بنيادي در پلتفرم هاي حمل و نقل، راهداري و راهسازي، راهنمايي و رانندگي، قوانين و شرايط ترافيكي و غيره است.

اشتراكي شدن خودروها

چند سالي است كه به يمن نفوذ اينترنت در زندگي انسان ها، به اشتراك گذاشتن خودرو در شهرهاي بزرگ به امري عادي تبديل شده است. حالا با پيشرفت هاي حاصل شده در زمينه خودران شدن خودروها و متصل بودن همه خودروها به اينترنت و به يكديگر، يافتن خودروي برقيِ خودرانِ اشتراكي در اطراف محل زندگي و محل كار به امري عادي تبديل خواهد شد.

متصل بودن خودروها

بحث استفاده همه سرنشينان از جمله راننده از اينترنت، درون خودرو هنگام حركت، يك پاي ماجرا است، و پاي اصلي آن وصل بودن خودروها به زيرساخت هاي ترافيك، حمل و نقل، ترانزيت، Car2car (خودرو به خودرو) و car2X (خودرو به هر وسيله ارتباطي اينترنتي) و غيره است. با اين مفهوم، دنياي جديدي به روي خودروها باز مي شود كه پيوندي ميان صنعت خودرو و صنعت فناوري هاي الكترونيك و كامپيوتر است، عادي شدن اين وضعيت، از آن چه فكر مي كنيد به ما نزديك تر است. دير يا زود در اطراف خود ما هم اتفاق خواهد افتاد.

روزآمدي سالانه

با توجه به نرخ رشد نوآوري و معرفي ابزارها و امكانات جديد در عرصه تلفن همراه، اينترنت و شبكه، خودروها بايد خود را به پلتفرمي مجهز كنند كه قابليت نصب اين ابزارهاي جديد فراهم باشد. با اين حال گاهي نوآوري چنان بنيادي است كه خودروسازان نمي توانند از قبل پيش بيني كنند كه اين نوآوري به چه پلتفرمي نياز دارد. از اين رو براي وفق پذيري بالا و همگامي با ساير صنايع مرتبط، خودروسازان مجبور مي شوند سالانه به روزآمدي سخت افزاري و نرم افزاري بپردازند.

منبع: PwC Autofacts