كارپلي اَپل و اندرويد اتو به روزرساني مي شوند

تغييرات اساسي در سيستم عامل هاي داشبورد

تغييرات اساسي در سيستم عامل هاي داشبورد
به زودي صفحه نمايش هاي روي داشبورد خودروي شما تغيير خواهد كرد، چه از اندرويد اتو استفاده كنيد چه از كارپلي اَپل.

به گزارش سايپانيوز، چند سالي است كه رقابت بين تأمين كنندگان سيستم اينفوتينمنت (سيستم صوتي، تصويري و اينترنتي روي داشبورد) شديدتر شده و فواصل زماني به روز رساني ها هم كوتاه تر شده است. دليل آن هم اين است كه تمامي پيشرفت هايي كه در عرصه تلفن هاي هوشمند صورت مي گيرد، به ويژه در بخش مكان يابي و نقشه خواني [نويگيشن يا ناوبري] پخش موسيقي و ساير امكانات سر از صفحه نمايش روي داشبورد هم در مي آورد.

هم كمپاني اَپل هم گوگل سخت كوشش مي كنند رانندگان بتوانند حين رانندگي به تماس ها و ارتباطات خود به بهترين شكل و با كمترين حواس پرتي ادامه دهند. پيش از اين خودروسازان اصرار داشتند كه مونيتور يا صفحه نمايش روي خودرو بايد طراحي جداگانه و مخصوص خودرو داشته باشد، اما آن چه واقعيت به آنها تحميل كرد اين بود كه رانندگان بتوانند تلفن هوشمند خود را با سيم يا بي سيم به صفحه نمايش داشبورد وصل كنند. براي مثال به جاي آن كه صفحه نمايش داشبورد سيستم نقشه خواني و مكان يابي مستقل داشته باشد، حالا مي تواند همان اپليكيشن هاي روي موبايل را نمايش دهد. حالا كه همه متقاعد شده اند كه صاحبان خودرو اين گونه راحت تر هستند، تمركز به روز رساني ها روي موضوع ديگري قرار گرفته است. حالا كه راننده علاقه دارد از تلفن همراه هوشمند خود روي مونتيور داشبورد استفاده كند، بايد تغييراتي ايجاد شود كه به رانندگي و هوشياري راننده لطمه وارد نكند.

تقريبا تمامي خودروهاي نو مي توانند از مزيت هاي كارپلي كمپاني اپل بهره مند شوند اما اين موضوع در مورد اندرويد اتو صادق نيست مخصوصا محصولات ب ام و و تويوتا از همان اول با اَپل كار كرده اند و سيستم روي صفحه نمايش اين خودروها كارپلي است. حالا هم كه سيستم عامل iOS 13 آمده، و از 19 سپتامبر (28 شهريور) براي آيفون هاي 6s به بالا قابل نصب است، سيستم عامل كارپلي هم به روز رساني خواهد شد.

جالب است كه هم اندرويد اتو و هم كارپلي از اشتباهات يكديگر درس گرفته و نواقصي را جبران كرده اند كه در رقيب وجود نداشته. يك مقايسه سريع اين دو سيستم عامل نشان مي دهد كه به روزرساني جديد باعث شده اندرويد اتو آسان تر و كارپلي پيچيده تر شوند.

منبع: consumerreports.org