تفاوت رويكرد خودروسازان در

 انتخاب معماري پلتفرم خودروي برقي

 انتخاب معماري پلتفرم خودروي برقي
خودروي هاي برقي نمي توانند روي پلتفرم خودروهاي بنزيني درون سوز طراحي شوند و حتي معماري و طراحي خودروهاي برقي در گروه خودروسازي فولكس واگن با گروه ب ام و متفاوت است.

به گزارش سايپانيوز، مدير طراحي شاسي گستمپ، اولف سودئه Ulf Sudowe، مي گويد ساخت خودروهاي برقي با ساخت خودروهاي بنزيني فرق دارد، زماني كه خودروساز اسپانيايي موتور برقي را روي خودروي كوچك «آپ» Up فولكس مونتاژ كرد، همه چيز خراب از آب درآمد. براي مثال افزايش تدريجي گشتاور موتورهاي برقي به قدري سريع اتفاق مي افتد كه ساختار اين خودرو نمي تواند خود را با آن مطابقت دهد.

شركت گستمپ Gestamp Automoción ، كه يكي از بزرگترين شركت هاي طراح مهندسي اروپا است از اين تجربه خود درس گرفت و طراحي خودروي آپ برقي به نام e-Up را اين بار با طراحي يك فريم يا قالب خاص شروع كرد. براي اين كار لازم بود كه به طور كامل ماشين آلات قالب گيري و قالب ريزي از نو طراحي و ساخته شوند. و اين به معني بالا رفتن شديد هزينه ها بود.

فولكس واگن هم براي اجتناب از پيچيدگي هاي ايجاد تغيير در پلتفرمهاي موجود، به طراحي روش كاملا متفاوت روي آورده كه نام آن «جعبه ابزار برقي مدولار» Modular Electric Toolkit است و مخفف آن از زبان آلماني MEB مي شود. براي اين روش فولكس واگن 7 ميليارد دلار سرمايه گذاري كرده و پلتفرمي را ايجاد كرده است كه مي توان از خودروهاي كوچك و فشرده تا ميني ون را با آن طراحي و توليد كرد چون در تمامي اين خودروها بخش هاي زيادي وجود دارند كه مشترك هستند و نقشي در تمايز سبك و استايل خودرو براي مشتري ندارند و در تصميم گيري خريد هم مؤثر نيستند. اما به دليل مقياس اقتصادي به وجود آمده، ممكن است بتواند سودآوري خودروهاي برقي براي فولكس واگن را حفظ كند. خودروهاي برقي فولكس در 8 نقطه جهان از سال 2022 آغاز مي شوند و پيش بيني شده است كه روي اين پلتفرم 15 ميليون دستگاه خودرو توليد خواهد شد. اما اگر اين 15 ميليون دستگاه خودرو مورد استقبال مردم قرار نگيرد، فولكس با دردسر بزرگي مواجه مي شود.

اين ترس در جان ساير خودروسازان هم وجود دارد. اوليور زيپسه، مدير عامل جديد گروه ب ام و در ماه ژوئيه، پيش از انتصابش به عنوان مدير عاملي گفته بود، پيش بيني موفقيت سري 3 كار آساني نبود چه رسد به پيش بيني در مورد آينده ي خودروهاي برقي و حمل و نقل نوين»

ب ام و و ساير خودروسازان مثل جگوار، لندروور، پژو سيتروئن و غيره راهكار فولكس واگن و ايجاد يك پلتفرم براي تمامي سگمنت ها را اصلا نمي پسندند و بيشتر به دنبال يك پلتفرم منعطفي هستند كه هم خودروهاي برقي را شامل شود هم خودروهاي بنزيني. زيپسه در اين باره مي گويد: «در سال 2030 ممكن است رويكرد ما فرق داشته باشد اما الان كه سال 2030 نيست. فعلا براي آن كه روي آب بمانيم و غرق نشويم و به سودآوري ادامه دهيم، پاسخ درست همين روش [پلتفرم منعطف] است.»

با منعطف نگه داشتن پلتفرم ها، ب ام و مي تواند توليد برخي از قواي محركه هاي موجود را به تناسب نياز و تقاضاي بازار كم يا زياد كند. كارخانه ها هم مي توانند خود را با اين تغييرات كوچك وفق دهند. رمز موفقيت ب ام و هم در اين است كه راز استفاده از قواي محركه مختلف در يك خط توليد، بدون كاهش بازده، را مي داند. مشتري ها نمي دانند و در تصميم خريد آنها مؤثر نيست كه در كارخانه از چه معماري استفاده شده، آيا پلتفرم مورد استفاده تك منظوره بوده، پلتفرم مبدل استفاده شده يا معماري منعطف به كار گرفته شده است.

البته همه با نظر زيپسه موافق نيستند، براي مثال تيم اوركوهارت Tim Urquhart تحليل گر ارشد از IHS Markit (يكي شناخته شده ترين و ديرپاترين مؤسسه تحقيقات و اطلاعات در اروپا) مي گويد: «در وضعيت ايده آل شما مي توانيد روي پلتفرم سفارشي، هر محصولي با هر ويژگي كه خواستيد توليد كنيد [مثل خياطي كه با اندازه گيري هر مشتري، بر اساس همان اندازه گيري ها لباس مي دوزد.] اما مهمترين نكته اي كه در مورد خودروهاي برقي در حال حاضر وجود دارد اين است كه نبايد پيچيده باشد.

يك مثال خيلي ساده اين است كه در خودروهاي بنزيني، پلتفرم بايد طوري طراحي شود كه وزن اصلي خودرو در محل قرار گرفتن موتور بنزيني در نظر گرفته شود و از اين رو در بيشتر خودروها نيرو به چرخ جلو اعمال مي شود، اما در خودروي برقي كه ديگر اصلا اين محدوديت وجود ندارد و در طراحي پلتفرم نيازي به در نظر گرفتن اين محدوديت نيست.

در معماري خودروهاي برقي فولكس، طراحي بدنه، تزئينات داخل به شكل مدولار و از بنيان متفاوت طراحي خواهند شد. همچنين برندهاي آئودي و پورشه از گروه فولكس به دنبال توسعه و تكوين پلتفرم بزرگتري براي خودروهاي خاص و گران قيمت خود هستند كه نام آن را PPE يا Premium Platform Electric گذاشته اند.

شركت خودروسازي بنز از دايملر اي جي نيز سرمايه گذاري روي پلتفرم هاي خودروهاي برقي را آغاز كرده و نام آن را Electric Vehicle Architecture يا   EVA2گذاشته است و سال 2022 به بار مي نشيند. در ژاپن، تويوتا با سوبارو روي پلتفرم خودروهاي برقي كار مي كند.    

از سال 2020 استانداردهاي آلايندگي در اروپا سخت گيرانه تر مي شود. به همين دليل سرمايه گذاري خودروسازان روي معماري پلتفرم هاي خودروهاي برقي شدت گرفته است.   

منبع: اتونيوز

سایر اخبار