توافق آمريكا و ژاپن بدون تغيير در تعرفه خودرو

اختلافات همچنان باقي است

اختلافات همچنان باقي است
دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا توافقنامه تجاري محدودي را با ژاپن به امضا مي رساند كه در آن زيان هاي خروج آمريكا از توافق جامع تر آسيا-پاسفيك به كشاورزان آمريكايي را جبران مي كند، ترامپ در همان هفته اول رياست جمهوري اش از اين توافق خارج شده بود.

به گزارش سايپانيوز، اين توافق محدود فقط به نفع كشاورزان آمريكايي است و اختلافات در خصوص صنعت خودرو به قوت خود باقي است. هر چند رئيس جمهور آمريكا گفته است كه مذاكرات براي رسيدن به يك توافق جامع تر ادامه مي يابد.

زماني كه ترامپ از توافقنامه آسيا-پاسفيك مذاكره شده در دوران اوباما خارج شد، كشاورزان آمريكا در موقعيت بدي قرار گرفتند. 11 عضو ديگر اين توافق از جمله نيوزلند و كانادا بدون توجه به كناره گيري ايالات متحده پاي اين توافق باقي ماندند و از مزاياي اين توافق در ژاپن بهره مند شدند. ترامپ هم به تلافي تهديد كرد كه تعرفه و ماليات واردات خودروهاي خارجي به آمريكا را افزايش خواهد داد و ادعا كرد كه امنيت ملي ايالات متحده در خطر است.

در مجمع عمومي سازمان ملل در ماه گذشته، آبه شينزو نخست وزير ژاپن به خبرنگاران گفت ترامپ به وي اطمينان داده است كه ژاپن را از تعرفه هاي خودرو مستثني خواهد كرد.

ژاپن كه محصولات كشاوري به ارزش 14 ميليارد دلار از آمريكا وارد مي كند سومين بازار بزرگ صادراتي آمريكا به حساب مي آيد. اين دو كشور اقتصاد در هم تنيده اي دارند طوري كه ژاپن در خاك آمريكا خودرو توليد مي كند و اين در هم تنيدگي باعث شده كه ژاپن اقتصاد سوم جهان بعد از آمريكا و چين باشد.

ترامپ اعلام كرده است كه ژاپن باز جديدي به ارزش 7 ميليارد دلار در ايالات متحده خواهد گشود كه به محصولات كشاورزي اختصاص دارد و تعرفه هاي گوساله، خوك، گندم، پنير، ذرت، مشروبات به شكل چشمگيري كمتر شده يا به طور كلي حذف شده است.

ترامپ اين توافق محدود را «مرحله اول توافق تجاري بنيادي جديد» توصيف كرده و مي گويد اين مرحله «خطوط اصلي گام هاي رسيدن به توافق تجاري منصفانه و دوجانبه» را فراهم مي آورد. اين مرحله از توافق شامل 40 ميليارد تجارت ديجيتالي بين دو كشور هم مي شود.

اما در اين توافق تعرفه خودروهاي ژاپني در آمريكا همان 2.5 درصد باقي مانده است و باعث ناخرسندي خودروسازان ژاپني شده است.

ترامپ از همان ابتداي رياست جمهوري  اش شكوه و شكايت داشته كه كسري تراز بازرگاني بين آمريكا و ژاپن حدود 58 ميليارد دلار است.

از ابتداي سال جاري ميلادي «اكيو تويودا» مدير عامل گروه خودروسازي تويوتا –و رئيس انجمن خودروسازان ژاپن-  از نخست وزير كشورش خواسته كه تلاش بيشتري براي صنعت خودروي ژاپن به خرج دهد. وي در نشست خودروسازان ژاپني با قيافه اي درهم و نگران گفته است: «صنعت خودرو همين حالا با چالش هاي بسيار دشواري رو به رو هست، از افزايش ارزش قيمت ين در برابر ارزهاي خارجي [كه به صادرات لطمه مي زند] تا آثار افزايش ماليات فروش و مسائل نامعلوم ديگر [نظير گذار از فسيلي به برقي]. براي همين هم اميد ما به حكومت ژاپن است كه به صنعت خودرو و تقويت رقابت پذيري آن به عنوان صنعت استراتژيك كمك كند.

منبع: فورچون