آينده مدير عامل رنو در ابهام

ستاره در حال غروب

ستاره در حال غروب
موقعيت شغلي «تييري بلوره» مدير عامل رنو به دليل تيرگي روابط با نيسان و حمايت وي از رئيس سابقش كارلوس قصن به خطر افتاده است.

به گزارش سايپانيوز، دو روزنامه فرانسوي لوفيگارو و لِزِكو Les Echos خبر داده اند كه آينده شغلي «تييري بلوره» مدير عامل رنو در پرده اي از ابهام قرار گرفته است و دليل اصلي آن اين است كه روابط نيسان با رنو با تنش همراه است.

لوفيگارو بدون استناد به منبع خبري خود نوشته است كه ژان دومنيك سنارد، رئيس هيئت مديره خودروسازي رنو از اعضاي هيئت مديره خواسته است كه به دنبال جانشين بلوره باشند. موضوع اصلي جلسه بعدي هيئت مديره در 18 اكتبر (26 مهر) هم همين خواهد بود.

بلوره يار قديمي و همكار نزديك به كارلوس قصن، مدير عامل و رئيس هيئت مديره سابق اتحاد رنو-نيسان، بوده است. بعد از آن كه در ماه نوامبر سال گذشته قصن در ژاپن به اتهام جرائم مالي بازداشت شد، بلوره دست از حمايت از وي برنداشت.

روزنامه لِزِكو هم نوشت نيسان اطمينان ناچيزي به بلوره دارد و رابطش با سنارد هم چندان دوستانه نيست. اين سؤال براي خيلي ها باقي است كه دست پرورده و رفيق صميمي قصن چرا بايد هنوز در رأس گروه خودروسازي رنو باقي بماند در حالي كه قصن از آن شركت بيرون انداخته شده است.

اين روزنامه همچنين به اين نكته اشاره مي كند كه اين اقدام سنارد براي تقويت اتحاد با نيسان انجام شده و او به نوعي علامت آن است كه «پاكسازي خانه» شروع شده است.

زماني كه بلور دستگيري قصن را فوراً محكوم كرد و آن را «تباني هماهنگ » توصيف كرد ادامه روابط با خودروسازي ژاپني را با دشواري رو به رو كرد.

يكي ديگر از عوامل كنار گذاشتن بلوره و مديران اجرائي ارشد در رنو، رقابت با گروه پژو-سيتروئن هم ارزيابي مي شود. ماه گذشته هم «تييري كسكاس» معاون بازاريابي و فروش و «آرنولد دوبوف»، از پيشكسوتان رنو اين شركت را ترك گفتند و به كمپاني پژو-سيتروئن پيوستند. اين خبر را ماه پيش رويترز منتشر كرد كه دوبوف تمامي ملامت ها را به گردن بلوره انداخت و گفت كه بلوره وي را وادار به ترك رنو كرده است.

حضور بلوره در گروه رنو هم خيلي قدمت ندارد، كارراهه شغلي او از ميشيلن و فورسيا در سال 2012 شروع شده است و ستاره بخت او با رشد خيره كننده كارلوس قصن طلوع كرده بود. در سال 2018 زماني كه سنارد از رياست هئيت مديره ميشيلن به رياست هيئت مديره رنو رسيد، بلوره نيز به عنوان مدير عامل رنو انتخاب شد.

منبع: لوفيگارو، لِزِكو و رويترز