اتحاد ايتاليا، آمريكا و فرانسه

​گفت و گوهاي ادغام فيات-كرايسلر با پژو-سيتروئن

​گفت و گوهاي ادغام فيات-كرايسلر با پژو-سيتروئن
در صورت ادغام فيات-كرايسلر با پژو-سيتروئن، غول جديدي متولد مي شود كه گستره فعاليت آن با 50 ميليارد سرمايه در دو سوي اقيانوس اطلس خواهد بود.

به گزارش سايپانيوز، روزنامه وال استريت ژورنال از آغاز گفت و گوهاي فيات-كرايسلر و پژو-سيتروئن خبر داد. آن چه در حال حاضر مطرح است ادغام تمام-سهام به تساوي است. كارلوس تاوارس كه مدير عامل گروه پژو-سيتروئن است مدير عامل گروه جديد فيات-كرايسلر-پژو-سيتروئن خواهد ماند و جان الكان رئيس هيئت مديره فيات-كرايسلر رئيس هيئت مديره گروه شكل گرفته جديد خواهد ماند.

به گزارش بلومبرگ، بر اساس پيشنهاد اخير، صاحب پژو كه كمپاني مادر PSA متشكل از پژو با سيتروئن است، صاحب بخش فرانسوي اين ادغام خواهد شد و از مزيت كرسي هاي بيشتر در هيئت مديره برخوردار خواهد بود.

در صورت ادغام خودروساز ايتاليايي-آمريكايي با خودروساز فرانسوي، شركتي به ارزش 47 ميليون دلار شكل مي گيرد كه تازه اندازه آن در حد سومين خودروساز ژاپن يعني هُندا خواهد شد.

گفت و گوها در جريان است و پيشنهادهاي متفاوتي مطرح خواهند شد. هيچ ضمانتي وجود ندارد كه اين گفت و گوها به توافق و به امضا بينجامد.

اين در حالي است كه سخنگوي هر دو اتحاد [فيات-كرايسلر و پژو-سيتروئن] از اظهار نظر خوددراي كردند و حتي سخنگوي خودروساز فرانسوي گفت: «ما در مورد شايعات بازار اظهار نظر نمي كنيم».

اما سرمايه گذاران چند سالي است كه حدس و گمان خود را مطرح مي كنند و مي گويند فيات-كرايسلر به دنبال شكار يك شريك تجاري ديگر است و در سال 2015 مرحوم سرجيو مارچيونه، مدير عامل وقت اين اتحاد، به دنبال اتحاد با جنرال موتورز بود كه موفق نشد. اوايل 2019 نيز فيات كرايسلر ادغام 35 ميليارد دلاري با رنو را مطرح كرد كه باز هم به نتيجه نرسيد.

ريچارد هيلجرت از تحليلگران ارشد مورينگستر اوايل 2019 اظهار نظر كرده بود كه تركيب FCA [فيات-كرايسلر] با PSA [پژو-سيتروئن] از لحاظ «حجم توليد» معنا مي دهد. اين دو اتحاد در جمع سالانه 9 ميليون دستگاه خودرو توليد مي كنند، و در صورت ادغام مي توانند رقيب گروه خودروسازي فولكس واگن، تويوتا و اتحاد رنو-نيسان باشند. نقطه قوت اين اتحاد هم بخش خودروهاي كوچك بازار اروپا و آمريكاي جنوبي خواهد بود.

پژو-سيتروئن برنامه ريزي كرده است كه تا سال 2023 به بازار آمريكا بازگردد، ادغام با فيات-كرايسلر اين فرصت را به خودروساز فرانسوي مي دهد.

از نظر ارندت الينگهورست Arndt Ellinghorst تحليل گر ارشد اِوِركُر Evercore نيز در يادداشتي تركيب فيات كرايسلر با پژو-سيتروئن را منطقي تر از اتحاد با رنو-نيسان تشخيص داده و معتقد است با پژو-سيتروئن، شاهد رفتاري منطقي تر از لحاظ صنعتي و نحوه تخصيص سرمايه خواهيم بود.

براي اتحاد فيات-كرايسلر ايده ادغام با خودروساز اروپايي جاذبه كمتري دارد، چون بازار اروپا به قدر كافي اشباع است. از سويي خانواده اگنلي، صاحب بخش ايتاليايي ادغام فيات-كرايسلر علاقه چنداني به داشتن مراوده تجاري با گروه فرانسوي ندارد. در پيشنهاد ادغام فيات-كرايسلر با رنو-نيسان، از طرف فرانسه، دولت اين كشور كه 15 درصد سهم رنو را در اختيار دارد ناراضي بود و از طرف ايتاليايي ها خانواده ي اگنلي. در زمان گفت و گوها هم فيات كرايسلر در بيانيه اي دلاليل عدم موفقيت گفت و گوهاي ادغام را به وضعيت سياسي نامناسب در فرانسه نسبت داده بود و گفته بود زمان فعلي به دلايل شرايط سياسي در فرانسه، براي تركيب شدن اين دو اتحاد مناسب نيست. ضمن آن كه وضعيت اتحاد رنو-نيسان به دليل رسوايي و دستگيري كارلوس قصن براي اين اتحاد مناسب نبود.

در صورت موفقيت ادغام فيات-كرايسلر با پژو-سيتروئن، سبد متنوعي از محصولات از برقي گرفته تا شاسي بلند، وانت و خودروهاي تجاري شكل خواهد گرفت.

 

پژو در نيم سال اول 2019 موفق شد حاشيه عملياتي 8.7 درصدي را به ثبت برساند اين در حالي است كه خودروسازي نظير مرسدس بنز در همين زمان در خصوص ميزان سوددهي، علائم هشدار از خود نشان داد. موفقيت پژو به دليل ساده سازي ترتيب ارائه مدل ها، به اشتراك گذاري پلتفرم ها و هدفمند سازي راهبردي هزينه هاي تحقيق و توسعه بود.

نقطه ضعف گروه خودروساز فرانسوي PSA، بازار چين است، جايي كه سرمايه گذاري هاي مشترك آن با شركت هاي چيني نه تنها به نتيجه مطلوب نرسيده بلكه زيان ده شده است. تاورس مدير عامل خودروساز فرانسوي دست و پا مي زند كه در بازار چين باقي بماند در حالي كه مجبور است بخش هايي از سرمايه گذاري مشترك خود در چين را در معرض فروش قرار دهد.

در سال 2014 دولت فرانسه براي نجات پژو-سيتروئن 889 ميليون دلار هزينه كرد و PSA آن را از طريق سرمايه گذار مشترك چيني خود يعني دانگ فنگ جبران كرد. همين عامل باعث كاهش نفوذ و قدرت صاحبان خانوادگي پژو در گروه PSA شد و ميزان سهام اين خانواده در سرمايه گذاري مشترك PSA با دانگ فنگ را مساوي كرد. در حال حاضر از 26.2 ميليارد دلار ارزش دانگ فنگ، 3.2 ميليارد دلار سهم PSA است. از 14 كرسي هيئت نظارت گروه خودروسازي PSA دو كرسي متعلق به دولت فرانسه باقي مانده است.

منابع: وال استريت ژورنال، بلومبرگ، رويترز