گسترش خودران ها

​خدمات «فقط سرنشين»

​خدمات «فقط سرنشين»
آزمايش خودروهايي بدون راننده تحت عنوان خدمات «فقط سرنشين» 'rider only'  در شهر فينكس ايالت آريزوناي آمريكا آغاز شد، به اين ترتيب عصري شروع شده است كه فراتر از «روبوتاكسي»ها است.  ويمو نام برندي است كه در بخش خدمات «فقط سرنشين» پيشگام شده است.

به گزارش سايپانيوز، جان كرافچيك John Krafcik مدير عامل ويمو Waymo مي گويد شركت شان كه در زمينه خودران فعال است اكنون سفرهاي محدودي با خدمات «فقط سرنشين» در شهر فينكس آريزونا راه اندازي كرده است و آن چه مديران اين شركت در سر دارند گذر از دوران تاكسي هاي عادي و آغاز كسب و كار «روبوتاكسي»ها robo-taxis  براي كسب سود و گردش مالي است.

ويمو، بخشي از كمپاني آلفابت، صاحب موتور جست و جوي گوگل است، و اكنون خدمات سواري كاملا خودكار را آغاز كرده است، يعني هيچ راننده اي در خودرو وجود ندارد. مدير عامل اين شركت پيش از كنفرانس خودران ها در ديترويت، خبرنگاران را به صرف شام دعوت كرده تا به معرفي اين خدمات بپردازد.

ويمو همچنين در حال آزمايش خودران ها روي خودروهاي وانت و تجاري Peterbilt است كه در داخل شركت ويمو به آن پروژه «هاسكي» مي گويند. اين خودروهاي تجاري بدون راننده در ايالت هاي ميشيگان، آريزونا و جورجيا آزمايش خواهند شد. ويمو همچنين اعلام آمادگي كرده است كه اين فناوري را در اختيار خودروسازان قرار دهد و خودروسازان مي توانند از اين فناوري با نام و نشان و برند خودشان استفاده كنند. همچنين ناوگان هاي ارائه خدمات اشتراك سواري نيز مي توانند از اين فناوري براي ارائه خدمت به مشتريان استفاده كنند.

يكي از قراردادهاي ويمو با شركت خودروسازي رنو و شريك ژاپني آن نيسان است. همچنين خودران هاي ويمو در ميني ون هاي فيات كرايسلر هم آزمايش شده است. برند جاگوار نيز از ويمو در خودروهاي آفرود iPace خود براي تجهيز ناوگان روبوتاكسي بهره گرفته است.

ويمو رقباي زيادي در صنعت خودرو دارد اما به دليل هزينه هاي بسيار سنگين تحقيق و توسعه و همچنين چالش هاي عرصه فناوري خودران براي ارائه سيستم خودكار قابل اعتماد و ايمن باعث شده كه برخي از خودروسازان عقب نشيني كنند و زمان بندي هاي خود را به تأخير بيندازند. مانع بزرگتر صنعت خودران ها عدم تصويب قوانين مرتبط براي اين صنعت جديد است. اين كه ويمو تاكنون با وجود همه اين موانع به كار خود ادامه داده اين است كه غول عظيم صنعت كامپيوتر و اينترنت يعني گوگل پشتيبان آن است.

كرافچيك مي گويد: يكي ازمعضلات صنعت خودران ها سردرگمي تفسير اصطلاحات است. تسلا از فناوري موسوم به «اتوپايلوت» استفاده كرده كه بر اساس آن خودروساز ملزم است حتماَ يك راننده در خودران ها حضور داشته باشد كه در شرايط اضطرار كنترل اوضاع را به دست بگيرد. دليل آن هم تحقيقات و بازرسي هاي انجام شده در تصادفاتي است كه خودروها در حالت اتوپايلوت داشته اند.

منبع: رويترز