تسخير داشبورد خودروها

​كنترل جادويي، با حركت دست در هوا

​كنترل جادويي، با حركت دست در هوا
سرانجام كنترل جادويي صفحه لمسي، بدون لمس صفحه در خودروهاي ب ام و، جنبه كاملا عملي پيدا كرد، مخصوصا حالا كه صفحه نمايش هاي لمسي و بدون لمس، داشبورد همه خودروها را تسخير كرده است.

به گزارش سايپانيوز، چند سالي بود كه شركت خودروسازي ب ام و روي داشبورد خود، صفحه نمايش هايي را نصب كرده بود كه با حركت دست يا حالات هاي صورت كنترل مي شد. شايد ابتدا آپشن زائد يا زيادي به نظر مي آمد، به هر حال مردم به فشردن دكمه عادت كرده اند، حالا چرا عادت كنند دست خود را در هوا به حركت در آورند و همان كاري را انجام دهند كه با دكمه هم مي شود انجام داد. اما اكنون ب ام و با عرضه مدل 850i تحولي خيره كننده در كنترل بدون دكمه و بدون لمس ايجاد كرده و به نظر مي رسد كه آينده اين فناوري را متحول كرده است.

در مدل 2019 ب ام و 850i، يك صفحه لمسي بزرگي تعبيه شده است كه هيچ دكمه اي روي آن نيست و در حال حاضر فقط چند فرمان محدود را مي پذيرد و نيازي به لمس صفحه نيست. اكنون بدون لمس اين صفحه نمايش مي توان آن را با حركت دست در هوا روشن يا خاموش كرد، صداي موسيقي را كم يا زياد كرد، فراميني روي سيستم مكان نما [Navigation] به اجرا درآورد و مي توان به تماس هاي تلفني پاسخ گفت و به آن پايان داد. به زودي فرامين ديگري به اين فناوري افزوده خواهند شد. اين فناوري صفحه نمايش بدون لمس، قدرت تشخيص حركات دست و به ويژه انگشتان را دارد، كافي است انگشت نشانه را در جهت عقربه هاي ساعت بگردانيد تا صداي موسيقي زياد شود و خلاف عقربه هاي ساعت كم شود. فاصله اي كه اين صفحه نمايش مي تواند فرامين را دريافت كند هم تحسين برانگيز است، يعني حتي سرنشين عقب هم مي تواند اين فرامين را به صفحه نمايش بدون لمس بدهد. به تدريج اين فناوري پيشرفت خواهد كرد، چون براي حركات دست و انگشت، محدوديتي متصور نيست و اين كه برخي از حركات چنان استاندارد شده اند كه به صورت جهاني قابل فهم هستند. براي مثال در اين فناوري حال حاضر، كافي است دست خود را دو بار مشت كنيد و باز كنيد تا اين صفحه نمايش تلفن شما را روي صفحه نمايش داشبورد نشان دهد. البته هنوز صفحه نمايش هاي روي داشبورد ب ام و 850i هنوز به لمس انگشتان راننده پاسخ مي دهد ولي همزمان حركت دست روي هوا را هم مي فهمد.

شايد مهمترين كمكي كه اين فناوري به راننده مي كند اين است كه كمتر نگاهش را از جاده و مسير برمي دارد و كمتر به داشبورد يا صفحه نمايش نگاه مي كند.

براي خودروسازان هم ساخت صفحه نمايش هاي غيرلمسي به مراتب ارزانتر و راحت تر از دكمه هاي كنترلي روي داشبورد است. شركت خودروسازي تسلا اولين خودروسازي بود كه اين فناوري ها را روي خودروهاي خود به كار گرفت و از ايجاد دكمه هاي پلاستيكي روي داشبورد و اجراي فرامين مكانيكي پرهيز كرد و حالا برندهاي رام، ولوو و فورد به اين فناوري زيبا روي آورده اند.

منبع: تك كرانچ