وانتي كه از آينده آمده

​كارا تر از اف 150، اسپورت تر از 911

​كارا تر از اف 150، اسپورت تر از 911
وانت برقي تسلا موسوم به  سايبرتراك، 21 نوامبر (30 آبان) در نزديكي كارخانه فضاپيماسازي اسپيس ايكس SpaceX در نزديكي شهر لس آنجلس رونمايي خواهد شد كه ظاهري آينده گرا دارد.

به گزارش سايپانيوز، بعد از سه سال انتظار و وعده و وعيد، سرانجام زمان رونمايي از وانت برقي شركت خودروسازي تازه به دوران رسيده تسلا فرارسيد و مانند بقيه اهداف بلندپروازانه الون ماسك، مدير عامل تسلا و اسپيس ايكس قرار است اين وانت، كاركردهاي بسيار بيشتري نسبت به وانت بسيار محبوب آمريكايي فورد F-150 داشته باشد و از خودرو 911 هم اسپورت تر باشد. هر چند كه هنوز مشخصات فني رسمي اين وانت منتشر نشده است، قيمت آن هم قرار است زير 50 هزار دلار باشد كه به مراتب پايين تر از قيمت وانت برقي ريويان مدل T1T  Rivian R1T electric truck  خواهد بود كه در آينده نزديك به بازار مي آيد. الون ماسك در توصيف وانت سايبرتراك گفته است كه خيلي شبيه وانت ها در فيلم هاي علمي تخيلي است و براي كساني كه به دنبال وانت هايي با شكل و شمايل وانت هاي 20، 30 يا 40 سال پيش هستند احتمالا اصلا مناسب نيست.

به گزارش Observer.com الون ماسك در توصيف وانت برقي تسلا از صفت «سايبرپانك» استفاده كرده بود و در روز بزرگداشت تلاش براي پيشبرد دانش هوا فضا با عنوان Space Pitch Day در سانفرانسيسكو با تمسك به فيلم هاي ژانر علمي تخيلي گفت «ما اين وانت را 'سايبرتراك' مي ناميم» چون شباهت زيادي به نفربرهاي شخصي زرهي دارد كه از آينده آمده است. ماسك گفت: «از اين جهت [اين وانت] را دوست دارم كه شبه خودروهايي است كه در فيلم هاي آينده گرا به خيابان ها آمده است».

در حقيقت آن چه ماسك از فيلم هاي علمي تخيلي در ذهن دارد، بيشتر شباهت به خودروهاي فيلم سينمايي كلاسيك و محبوب بليد رانر Blade Runner سال 1982 دارد كه در آن سايبرپانك به كار رفته است. اين فيلم در سال 1382 به نمايش درآمد كه در مورد سال 2019 ساخته شده بود.

حالا كه زمان رونمايي آن معين شده، مي ماند زمان فروش و عرضه به بازار كه فعلا معلوم نيست. حتي معلوم نيست كه نام آن سايبرتراك باقي بماند. در سال 2017 خود الون ماسك پيشاپيش اين خبر را داده بود كه وانت تسلا بر اساس مدل Y خواهد بود. مدل Y هم به جاي پاييز 2020، در فصل تابستان عرضه خواهد شد، يعني در برنامه زمانبندي آن تغييراتي ايجاد شده است. هر چند شركت تسلا به تأخير در راه اندازي و عرضه محصولاتش معروف است! در نتيجه خيلي هم نمي توان به زمان هاي اعلام شده تكيه و اعتماد كرد.

منبع: موتور ترند