وضع خراب اشتغال

​تعديل نيرو در بنز

​تعديل نيرو در بنز
بعد از طرح تعديل نيروي در آئودي، حالا نوبت به مرسدس بنز رسيده، خبرها حاكي از آن است كه دايملر، كمپاني مادر مرسدس بنز طرحي براي كاهش 10,000 نفر از نيروي انساني خود دارد. آنها هم بهانه براي اين كار را گذار از خودروهاي بنزين سوز به برقي اعلام كرده اند.

به گزارش سايپانيوز، حالا دايملر آخرين خودروسازي است كه حرف از كاهش هزينه مي زند و مي خواهد 10 هزار نفر از پرسنل خود را تا سال 2020 بيرون كند و در عوض تعداد محدودتري كه تخصصشان خودروهاي برقي است استخدام كند. با توجه به اين كه اين كمپاني به طور مستقيم 300,000 نفر نيروي انساني دارد، اخراج 10,000 به معني تعديل نيروي 3% به حساب مي آيد. محاسبه نشان مي دهد كه تعديل نيروي انساني در بين مديران بيشتر از كارگران است و پست هاي مديريتي در مرسدس بنز 10 درصد كاهش خواهند داشت. اين اقدام براي دايملر كاهش 1.4 ميليارد يورويي (معادل 1.54 ميليارد دلاري) به همراه خواهد داشت و تا سال 2020 طول خواهد كشيد.

ولفرايد پورث، مدير كارگري و عضو هئيت مديره دايلمر در پاسخ ايميلي به فوربس گفته است: «اين تعديل نيرو تا جايي كه امكان داشته باشد از لحاظ اجتماعي به مسئولانه ترين روش انجام خواهد شد.»

هفته گذشته هم آئودي خبر از تعديل نيروي 9500 نفري را منتشر كرد كه تا سال 2025 اجرايي خواهد شد.

شركت ب ام و هم به جاي تعديل نيرو با نيروي انساني خود به توافق رسيده كه از حقوق و مزايا و بُن هاي كاركنان كسر كند و در بخش خودروهاي برقي سرمايه گذاري نمايد.

دو قطعه ساز عظيم آلماني، كانتيننتال و اوسرام نيز خبر از تعديل نيرو داده اند.

در سال 2018 تعداد فروش خودروهاي برقي دو برابر سال 2017 بود و اكنون 5.1 ميليون دستگاه خودروي برقي در خيابان ها و جاده هاي دنيا در حال تردد هستند.

از يك ميليارد دستگاه خودرويي كه در كل كره زمين در حال تردد هستند فقط 1 درصد از آن برقي است اما وضع همين طور باقي نمي ماند.

وبسايت wsws.org در گزارشي اين تعديل نيروها را با عبارت «حمام خون مشاغل» توصيف كرده و مي نويسد: از ابتداي سال در صنعت خودرو، حدود 350,000 شغل در كشور هندوستان و 220,000 هزار شغل در چين نابود شده است. با توافق اتحاديه در آلمان، غول خودروسازي آلماني فولكس واگن، 30 هزار نيروي انساني را ظرف سه سال گذشته از بين برده است. در حالي كه بهره وري در اين مدت فقط 25 درصد افزايش يافته است.

شركت فورد آمريكا نيز 12,000 شغل در اروپا و 7000 شغل در آمريكاي شمالي را نابود كرده است. نيسان در سراسر جهان 12,500 نفر را اخراج كرده است. جنرال موتورز در حال تعطيل كردن 4 كارخانه در آمريكا و كانادا است و به اين ترتيب 8000 نفر ديگر هم در اين شركت شغل خود را از دست مي دهند.

وضعيت در قطعه سازي هم از اين وخيم تر است، كانتيننتال در 10 سال آينده 20 هزار نفر را اخراج خواهد كرد. شركت بوش هم همين حالا 2,500 نفر را بيرون كرده و تا سال 2022 قصد اخراج 3,000 نفر ديگر را هم دارد.

دو دليلي كه براي اين همه اخراج بيان مي شود، كاهش ميزان فروش و افزايش سخت گيري در استانداردهاي آلايندگي و در نتيجه گذار از خودروهايي است كه سوخت فسيلي مصرف مي كنند.

منابع: فوربس و WSWS

 

سایر اخبار