راهكار كاهش فاصله

​اتصال به زنجيره ارزش جهاني

​اتصال به زنجيره ارزش جهاني
هر چند كه صنعت خودروي ويتنام نسبت به كشورهاي همجوار با سرعت كمتري پيشرفت مي كند و با خيلي از آنها 30 سال فاصله دارد، اما اكنون سياست گذاران اين كشور به دنبال كاهش اين فاصله از طريق اتصال به زنجيره ارزش جهاني هستند.

به گزارش سايپانيوز، 28 نوامبر امسال، شهر هانوي، ميزبان گردهمايي حمايت از صنعت خودروي ويتنام بود. «دو تانگ هاي» معاون صنعت اين كشور، سازمان دهنده اين همايش بود و نشان مي دهد كه ويتنام از لحاظ اجتماعي و اقتصادي و استانداردهاي زندگي به وضعيت بالاتري دست پيدا كرده كه حالا توسعه صنعت خودرو را بر خود واجب مي داند.

حالا معاون وزير در اين همايش صحبت از سياست هاي تشويق كننده براي صنعت خودرو مي زند. او مي گويد صنعت خودروي ويتنام دستاوردهاي چشمگيري در عرصه قطعه سازي و بومي سازي قطعات داشته است.

صنعت خودروي ويتنام در چند سال اخير رشد سريعي داشته؛ از سال 2015 تا سال 2018 متوسط رشد خودروهاي مونتاژ يا توليد شده در اين كشور 10 درصد رشد داشته است.  در پايان سال 2018، 358 بنگاه اقتصادي و شركت مرتبط با صنعت خودرو در اين كشور شكل گرفته كه از اين بين 50 شركت در حال مونتاژ خودرو هستند، 45 شركت شاسي و بدنه خودرو توليد مي كنند و 214 شركت سازنده قطعات و مجموعه هاي خودرو هستند.

اكثر خودروسازان برتر دنيا مانند تويوتا، هُندا و فورد در اين كشور حضور دارند. در نتيجه تعداد زيادي سازنده اقماري و تأمين كننده قطعات و مجموعه ها در اطراف اين خودروسازان حضور يافته اند و جذب سرمايه گذاري خارجي در اين كشورها روند افزايشي يافته است.

چنين وضعيتي، شرايط مناسبي را براي پيوستن به زنجيره ارزش جهاني و جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي فراهم كرده است. همين عامل باعث روزآمدي و نوآوري در صنعت خودروي ويتنام خواهد شد.

ويتنام كار بسيار سختي پيش رو دارد چون در اطراف اين كشور، كشورهاي تايلند، اندونزي و مالزي از سال 1960 ميلادي وارد صنعت خودرو شده اند و رسيدن به كيفيت و كميت آنها آسان نيست. نياز اين كشور خودروهاي با 9 صندلي (سرنشين) است كه در اين زمينه بومي سازي قطعات نرخ بسيار پاييني دارد و ماشين الات و فناوري ها بسيار قديمي هستند. حمايت دولت از صنعت خودرو در ويتنام پايين و قيمت خودروها نسبتاً بالا است.

بر اساس آماري كه معاون صنعت ويتنام در همايش به آن اشاره كرد، اين كشور در سال 2019 نزديك به 3.4 ميليارد دلار آمريكا صرف واردات خودرو مخصوصاً خودروهاي سواري شخصي و غالباً كمتر از 9 سرنشين كرده است. به دليل حضور ويتنام در قرارداد آتيگا (توافقنامه كالا بين كشورهاي آسه آن) تعرفه ورود خودروها به اين كشور صفر است و در نتيجه واردات خودرو به ويتنام در هفت ماه اول 2019 نزديك به 5 برابر نسبت به سال گذشته بوده و در ماه سپتامبر از حد 100 هزار دستگاه گذشته است. در مقايسه در همين زمان فقط 131 هزار دستگاه در داخل ويتنام توليد شده است. ضمن آن كه در همين مدت، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ميزان فروش خودرو 21 درصد رشد داشته است.

چون بومي سازي قطعات در ويتنام پايين و قيمت خودرو بالا است، صنعت خودروي ويتنام نه تنها مشكل رقابت با قديمي هاي اين صنعت دارد بلكه حتي نسبت به كشورهايي مثل ميانمار،