صنعت بازيافت

​همكاري فورد و مك دونالد

​همكاري فورد و مك دونالد
شركت خودروسازي آمريكايي فورد، از ضايعات رستوران هاي زنجيره اي مك دونالد، قطعه براي خودروهايش مي سازد.

به گزارش سايپانيوز، تفاله هاي قهوه مواد مناسبي براي توليد كامپوزيت هاي به حساب مي آيند و اين كامپوزيت ها مي توانند در توليد قطعات خودرو از جمله مجموعه هاي تزئينات داخل كابين خودرو به كار گرفته شوند. در نتيجه قطعات خودرو 20 درصد سبك تر خواهد شد، در مصرف سوخت و كاهش آلايندگي مؤثر خواهد بود و در حين قطعه سازي، 25 درصد صرفه جويي در مصرف انرژي ايجاد مي كند.

اولين قطعاتي كه از ضايعات مك دونالد توليد خواهد شد، قاب كامپوزيتي چراغ جلوي خودرو است. در اين راه دو شركت گرين تكنولوژي (در فراوري تفاله هاي قهوه) و شركت توليد چراغ واروك Varroc Lighting Systems (در توليد قطعات كامپوزيتي) با گروه خودروسازي فورد همكاري خواهند كرد. در نهايت مواد كامپوزيتي در شركت لينكلن كانتيننتال به محصولات متنوع كامپوزيتي تبديل خواهد شد.

قطعات كامپوزيتي حاصل از تفاله هاي قهوه، دوام بيشتري در برابر حرارت دارند و در چرخه طبيعت، بهتر بازيافت خواهند شد.

مك دونالد فقط در آمريكاي شمالي 822 ميليون فنجان قهوه در سال 2018 سرو كرده است.

فورد و مك دونالد مي گويند اين اول راه است و در زمينه توسعه پايدار و بازيافت كارهاي جديدي را با هم تعريف كرده و به اجرا خواهند گذاشت.

فورد هم مي گويد، در سال مقادير زيادي پوست سيب زميني و پوست گوجه فرنگي به عنوان ضايعات توليد مي شود كه زمينه بسيار خوبي براي توليد مواد كامپوزيتي ايجاد مي كند. مي توان در برنامه بعدي به آن هم پرداخت.

منبع: سي ان بي سي