نيسان حرف از جدايي مي زند

​زمزمه هاي جدايي

​زمزمه هاي جدايي
حالا كه كارلوس غصن مدير عامل سابق اتحاد رنو-نيسان يك متهم بين المللي به حساب مي آيد اما آزادانه سفر مي كند، نيسان هم دلي چركين پيدا كرده و ديگر علاقه اي به ادامه پيوند با رنو ندارد.

به گزارش سايپانيوز، فايننشال تايمز اولين رسانه اي بود كه خبر از زمزمه هاي جدايي نيسان از رنو را منتشر كرد. حالا نيسان مي خواهد در همه زمينه ها، از مهندسي گرفته تا ساخت و ساز از رنو جدا شود. هر چند كه خود نيسان رسماً اظهار نظر نمي كند.

منابعي از داخل خود دو شركت مي گويند كه روابط بين دو شركت «مسموم» بود با خروج كارلوس غصن از مديريت ارشد اين اتحاد در سال 2018  بدتر شد و حالا با فرار وي به لبنان به وخامت گراييده است. حتي تغييرات در مديريت ارشد هر دو خودروساز، به بهتر شدن اوضاع هم كمكي نكرده است. هر چقدر تلاش به عمل آمد تا با تعريف پروژه هاي جديد، خوني تازه به اين اتحاد در حال احتضار تزريق شود، نشد كه نشد. گسسته شدن اين پيوند به معني آن نيست كه نيسان تنها مي ماند و تنها ادامه مي دهد. در عرصه صنعت خودرو، دوام و قوام پيوندها بسته به شرايط دارد و به احتمال زياد نيسان راهي نو را در پيش مي گيرد. اما به هر حال مانند گسستگي هر پيوندي، هر دو شركت با زيان ها و مشكلاتي مواجه مي شوند كه حل و فصل و التيام آن به زمان نياز دارد. هر دو شركت عمليات مشترك خريد داشتند براي مثال نيسان براي توليد خودرو برقي آرياي خود، از پلتفرم مشترك با رنو استفاده كرده است.

رئيس هيئت مديره رنو، ژان فليپ سنارد در خصوص پيوند رنو با نيسان در مصاحبه با روزنامه بلژيكي لكو L’Echo به شوخي مي گويد: اتحاد رنو با شريك ژاپني اش «قوي، محكم و است و همه چيز عالي است فقط يك اشكال وجود دارد كه [اين اتحاد] مرده است.»

ارزش سهام رنو هم به پايين ترين رقم 6 سال گذشته رسيده و حالا كه فردي با اقتدار كارلوس غصن وجود ندارد كه اين افتضاح را جمع كند، به نفع رنو هم خواهد بود كه از اين پيوند خارج شود.

منابع: رويترز، رودشو، فايننشال تايمز و لكو

سایر اخبار