خودروي آخرالزمان

​دوزيستي كه همه جا مي رود

​دوزيستي كه همه جا مي رود
نام آن شِرپ است و هرچند سريع نيست اما همه جا مي رود.

به گزارش سايپانيوز، اصلا لازم نيست تصورش را بكنيد كه آخر الزمان است و يك ويروس همه جمعيت دنيا را از بين برده و بخش مهمي از سطح كره زمين غيرقابل سكونت شده تا قابليت هاي اين خودرو به چشم بيايد. همين حالا هم زمين مكان هاي ناهموار و دشواري دارد كه همه خودروها قابليت عبور از آن را ندارند. خودروي شِرپ، قابليت هاي ماجراجويي و بقا در شرايط سخت را افزايش مي دهد.

اين خودرو كه مثل اغلب خودروها چهار چرخ دارد اما مانع از ورود به رودخانه و بركه و درياچه نمي شود و به راحتي به سطح آب مي آيد. به عبارتي دوزيست يا خاكي آبي است. در هر يك از اين چرخ ها باك مجزاي براي سوخت در نظر گرفته شده و هر باك بيش از 50 ليتر ظرفيت دارد. موتور آن 1.5 ليتري توربو ديزلي است و 44 اسب بخار توان دارد. در تايرهاي آن سيستمي به كار رفته كه بسته به شرايط، پرباد و كم باد مي شود. سيستم انتقال قدرت آن 5سرعته است كه به هر چهار چرخ اعمال مي شود. موانع تا 60 سانتيمتر براي اين خودرو مانع به حساب نمي آيند. حداكثر سرعت آن 40 كيلومتر بر ساعت است كه هم نقطه ضعف به حساب مي آيد و هم نقطه قوت. [نقطه قوت آن ايمني و نقطه ضعف آن دامنه سفر كوتاه] در آب هم سرعت آن 6 كيلومتر در ساعت است. براي ورود از خاكي به آب هم بسيار روان و بدون نياز به تنظيمات است.

از قابليت هاي جالب اين خودروي آخر الزمان اين است كه در جا مي چرخد. بنابراين به فضاي زيادي براي دور زدن نياز ندارد. در فضاي بار آن تا چهار نفر سرنشين هم جا مي شوند اما بايد روي صندلي شبيه به نيمكت بنشينند. به عبارت دقيق تر جاي بار آن 170 ليتر است. شايد ناسا براي ماهنورد خود بتواند از اين طراحي بهره بگيرد. چون در خودروسازي به توليد انبوه نرسيده قيمت آن حدود 100 هزار دلار تمام مي شود و وبسايت آن مي گويد كه يك ورژن وانت هم دارد.

منبع: Barcroft Cars