بزرگترين وسيله نقليه برقي دنيا

​برقي غول پيكر

​برقي غول پيكر
بزرگترين كاميون مخصوص معادن كه 290 تن وزن دارد، قرار است برقي شود و تأمين نيروي آن با پيل سوختي يا در اصطلاح سوخت هيدروژني خواهد بود.

به گزارش سايپانيوز، شركت معدني به نام «انگلو امريكن» كه معني تحت الفظي آن «انگليسي آمريكايي» است و در شهر لندن  مستقر است، با كمك طراحي از شركت «مهندسي پيشرفته ويليامز»، بزرگترين كاميون معدني دنيا را مي سازد كه قواي محركه آن با هيدروژن كار مي كند. استفاده آزمايشي از آن در ژوهانسبوگ آفريقاي جنوبي خواهد بود.

 در حال حاضر تاج و تخت «بزرگترين وسيله نقليه دنيا» متعلق به يك كاميون كمپرسي 45 تن به نام eDumper است كه به زودي اين تاج و تخت را واگذار خواهد كرد. هيبريد تازه وارد علاوه بر قواي محركه برقي، به پل سوختي مجهز است كه سوخت آن هيدروژن است.

اولين معدني كه مجهز به بزرگترين كاميون برقي دنيا مجهز مي شود، معدن پلاتين در موگالاكوِنا Mogalakwena در آفريقاي جنوبي است.   

تا سال 2030 شركت آنگلو امريكن خود را موظف به كاهش 30 درصدي در انتشار گازهاي گلخانه اي كرده است.

طراحي هاي مفهومي اوليه انجام شده است، اما شركت مهندسي پيشرفته ويليامز كه آن هم در كشور بريتانيا مستقر است، مسئول طراحي باتري ها با ولتاژ بالا است، كه فناوري آن ليتيم آيون مادولار است.

كريگ ويلسون مدير عامل شركت مهندسي پيشرفته ويليامز مي گويد: «خوشنود هستيم كه شركت ما در يك پروژه هيجان انگيز و نوآورانه اي مشغول به كار است كه در آن استفاده از باتري هاي خودرو در مقياسي بزرگتر براي وسايل صنعتي سنگين ممكن مي شود.

در حالي كه eDumper در معادن و كوهستان هاي سوئيس مشغول فعاليت هاي معدني با موتور تمام برقي است، جانشين آن به عنوان بزرگترين وسيله برقي جهان، يك خودروي هيبريدي است كه علاوه بر باتري ليتيم آيون از پيل سوختي هم بهره مند شده است. به طور كلي اين كاميون 1000 كيلووات-ساعت انرژي را ذخيره مي كند.

سوخت هيدروژني از نظر وزارت انرژي آمريكا، سوخت پاك محسوب مي شود چون، ماده اي كه از اگزوز اين خودروها خارج مي شود آب است كه آلاينده به حساب نمي آيد. سوخت هيدروژني از گاز طبيعي، انرژي هسته اي و يا انرژي هاي تجديد پذير نظير باد و انرژي خورشيدي تأمين مي شود. تكميل اين خودرو با پيل سوختي زمان فعاليت اين كاميون را بدون نياز به شارژ شدن بالا مي برد.

اين خودرو همچنين نيروي حاصل از ترمز را به صورت انرژي الكتريكي در باتري ذخيره مي كند. اين موضوع از آن جايي اهميت پيدا مي كند كه در اكثر معادن، كاميون ها در سرازيري ها ترمز هاي زيادي مي گيرند كه مي توان اين انرژي را به برق تبديل كرد و آن را در باتري ذخيره كرد. در خودروهاي سواري اين انرژي كينتيك به گرما تبديل شده و هدر مي رود.

مرحله بعدي مطالعات آنگلو امريكن، كار روي استفاده از ذخاير برق براي بازگشت به دكل هاي برق است.

منبع: Popular Mechanics