طراحي خودرو

​كوچك شهري برقي

​كوچك شهري برقي
برند آئودي از سبد برندهاي گروه خودروسازي فولكس واگن، كه رقيب سرسخت خودروسازان تجملي مثل بنز و ب ام و است،  يك خودروي برقي شهري ريزه ميزه در راه دارد.

به گزارش سايپانيوز، در حقيقت آئودي چند خودروي برقي متنوع در راه دارد، كه يكي از آنها بسيار جمع و جور و مخصوص بازار اروپا و ويژه استفاده در شهرهاي شلوغ و پرجمعيت است. فرمين سونه ايرا سانتوس، رئيس اين خودروسازي كه با چهار حلقه معروفش شناخته مي شود، در مصاحبه با اتو اكسپرس گفته است، اين خودرو هنوز در مراحل برنامه ريزي است. «بله در افق ديد هست اما هنوز طراحي نشده است.» بله، اين خودرو هم روي پلتفرم هاي جديد گروه خودروسازي فولكس واگن معروف به MEB يا معماري مدولار ساخته خواهد شد. اين پلتفرم ها تنوع بالايي دارند و MEB Entry مخصوص خودروهاي جمع و جور و كوچك است. به دليل كوچكي، ارزان ترين خودروهاي برقي هم خواهند بود. شايد تا زماني كه اين خودرو رنگ خيابان ها را ببيند حداقل 3 سال طول بكشد و با تكنولوژي امروزي با هر بار شارژ اين خودروها پيمايشي حدود 124 مايل يا 200 كيلومتر خواهد داشت. البته از لحاظ باتري هاي خودرو، گزينه هاي بسيار متنوعي به بازار عرضه شده و احتمالا تا سال 2023 امكان انتخاب خودروها با پيمايش هاي بيشتر هم فراهم خواهد شد.

آئودي در نمايشگاه خودروي شانگهاي سال 2019 يك خودروي جمع و جور برقي بسيار زيبا به نمايش گذاشت كه نام آن AI:Me بود و شايد بتواند تا حدودي نشان دهد كه آئودي از خودروهاي جمع و جور شهري چه در سر دارد. يك هاچبك كه به يك موتور برقي مجهز است و نيروي اين موتور به اكسل عقب اعمال مي شود و 127 كيلووات (معادل 127 اسب بخار) توان ايجاد مي كند. در نمايشگاه شانگهاي، پيمايش خودرو مشخص نشده بود اما باتري آن خودروي مفهومي (در حد طراحي) فقط 65 كيلووات ساعت بود. اگر آئودي بتواند درهاي اين خودرو مفهومي و شيشه هاي زاويه دار پهلويي را به توليد انبوه برساند، شگفتي خلق كرده است.

سانتوس در مصاحبه خود مشخص نكرده كه آئودي اين خودروي ريزه ميزه را كجا خواهد فروخت اما اندازه كوچك و پيمايش محدود اين خودرو، اصلا براي بازار آمريكا مناسب نيست. حتي اگر آئودي در بين سبد برندهاي فولكس واگن از همه زودتر از معماري مدولار و پلتفرم MEB استفاده كند، نمي تواند خود را با سرعت گسترش خودروهاي برقي در بازار آمريكا كه هم سايز بزرگتري دارند هم پيمايش آنها خيلي بالاتر است وفق دهد چه رسد كه بتواند رقابت كند.

منبع: اتو اكسپرس