مرگ برند خودرويي در استراليا

​در سوگ يك برند

​در سوگ يك برند
سرانجام جنرال موتورز تصميم گرفت كابل حيات مصنوعي و علائم حياتي برندِ در حال احتضارِ «هولدن» در استراليا را از برق بيرون بكشد.

به گزارش سايپانيوز، بر اساس گزارش هاي رسيده از رسانه هاي استراليايي، از سال 2021 برند هولدن تمامي فروش خودروهاي نو را متوقف خواهد كرد كه پايان حضور اين مارك در استراليا و نيوزلند خواهد بود. تمامي فعاليت ها اعم از طراحي، مهندسي، خدمات مالي و فروش و حتي برنامه اشتراك سواري ماون Maven هم در بازار استراليا تعطيل خواهند شد.

هولدن بخشي از هويت صنعت خودروي منطقه بود و جنرال موتورز اولين خودروسازي بود كه تسهيلات و امكانات خود را به اين منطقه دور افتاده از جهان در سال 1948 برده بود. بدحالي اين برند از سال 2013 خود را نشان داد اما از سال 2017 به احتضار افتاد. در اين فاصله، جنرال موتورز عواملي نظير با ارزش تر شدن دلار استراليا در برابر دلار آمريكا، بالا رفتن هزينه هاي توليد در اين كشور، پايين آمدن تقاضا براي محصولات اين برند، شديدتر شدن رقابت بين خودروسازان و مسائلي از اين قبيل را مطرح كرده بود. در فاصله بين 2013 تا 2017 دو خودروساز فورد و تويوتا هم از صنعت خودروي استراليا قطع اميد كرده بودند و ساليان متمادي را با يك زنجيره تأمين معيوب سر كرده بودند.

وقتي كارخانه توليدي جنرال موتورز در اكتبر 2017 در استراليا تعطيل شد، مديران ارشد جي ام قصد داشتند كه حداقل نام و نشان و برند هولدن را زنده نگه دارند و بخشي از خودروهاي وارداتي را با برند هولدن در استراليا عرضه كردند. طبيعي است كه چنين تاكتيكي در بلندمدت جوابگو نيست. مخصوصا كه اكثر كشورهاي دنيا فرمان چپ هستند اما استراليا مانند انگليس  فرمان راست است. شايد براي ژاپني ها آسان تر بود كه در استراليا بمانند چون آنها هم فرمان راست هستند اما براي آمريكايي ها بايد خودروهايي توليد مي شد كه برخلاف شيوه عادي و متداول شان بود.

جوليان بليست  Julian Blissett،  قائم مقام عمليات بين الملل جنرال موتورز هم اذعان مي كند براي زنده نگه داشتن اين برند، چندين استراتژي و راه جايگزين پيشنهاد و به اجرا گذاشته شد اما مؤثر نبود.

جالب اين است كه برند هولدن استراليا قدمت و تاريخ 160 ساله دارد. اين برند فقط خودرو نمي ساخت بلكه قواي محركه صنعت استراليا و نيوزلند به حساب مي آمد. اما در چند سال اخير دگرگوني هاي چشمگيري هم در بعد جهاني و هم در بعد محلي براي اين برند ايجاد شد. در اين باره بليست مي گويد: «بعد از ارزيابي هاي جامعي كه انجام شد، متأسف هستيم كه اين را مي گوييم، ما نمي توانيم اولويت سرمايه گذاري را به هولدن اختصاص دهيم چون موفقيت بلندمدت هولدن را نمي توانيم در استراليا و نيوزلند تضمين كنيم به ويژه با توجه به ملاحظاتي كه در سطح جهاني داريم. اين تصميم به خاطر اولويت هاي جنرال موتورز در سطح جهاني است والا به هيچ عنوان بازتابي از سخت كوشي و استعداد و حرفه اي گري تيم هولدن نيست.»

با اين حال جنرال موتورز گفته است به تمامي تعهدات وارانتي و گارانتي خود پايبند است و تمامي سرويس هاي برنامه ريزي شده، تعميرات و نگهداري دوره اي و پشتيباني هاي لازم را حداقل تا 10 سال حتما ادامه خواهد داد. تمامي فراخوان ها نيز در اين بازار به قوت خود باقي خواهد ماند.  

منبع: Hagerty