اختراع دوباره فرمان

​فرمان لمسي

​فرمان لمسي
اخبارهاي اختراعات ثبت شده اخير نشان مي دهد كه تسلا براي فرمان خودروهاي آينده، برنامه دارد و علاوه بر اين كه تمام كنترل ها از حالت مكانيكي به لمسي حساس تبديل مي شوند، «بازخورد هاپتيك» و تغيير دنده يكپارچه در فرمان به كاركردهاي فرمان اضافه مي شوند.

به گزارش سايپانيوز، كنترل منوي مسيرياب در نقشه و كنترل سيستم صوتي، تصويري، اينترنتي به دكمه هاي استاندارد روي فرمان تبديل شده اند اما بازخورد هاپتيك haptic feedback عملاً فرمان را به يك روبات تبديل مي كند. به بيان ديگر، آن چه خودروسازان پرميوم [منظور تجملي و بسيار گران قيمت] امروز عرضه مي كنند، قرار است در خودروهاي ارزان تر هم به يك استاندارد تبديل شود. در حقيقت دكمه هاي مكانيكي روي فرمان به دكمه هاي لمسي حساسي تبديل مي شوند كه اولا در آنها نور ال ايي دي به كار رفته ثانياً از حركات دست فرمان مي پذيرند. البته در پورشه تايكان، فناوري هاپتيك به كار رفته است و مرسدس بنز هم يك صفحه ردگيري يا trackpad بسيار كوچك روي برخي از خودروهاي خود تعبيه كرده است.

به بيان ساده تر، فرمان خودرو شباهت زيادي به تلفن هاي هوشمند لمسي پيدا كرده كه از حركت دست، ضربه ، نيشگون و نظير آن هم فرمان مي گيرد. اين كار كمك مي كند كه راننده تمركز خود را از دست ندهد و براي اجراي فرمان دست خود را به سمت صفحه نمايش روي داشبورد دراز نكند. با اين كار راننده چشم از جاده و مسير بر نمي دارد.

البته از روي اين ثبت اختراع ها نمي توان حدس زد كه آيا فرمان چراغ هاي راهنما هم از حالت مكانيكي به لمسي تبديل خواهد شد يا خير. از اين رو بايد صبر كرد و ديد كه طراحان چه تصميمي مي گيرند. اين طراحي تا به حال منحصر به فراري باقي مانده است و كسي هنوز  تقليد نكرده يا از آن اقتباس ننموده است.

حالا كه دنده خودروهاي اتومات چهار حالت پارك، عقب، خلاص و رانندگي [به ترتيب P، R، N و D] دارند، براي طراحان كار ساده اي خواهد بود كه اين دكمه ها را لمسي كرده و به روي فرمان بياورند. با اين كار باز هم به راننده كمك مي كند كه مجبور نباشد چشمش را از اطراف خود بردارد و به سمت داخل خودرو نگاه كند.

البته ثبت اختراع هميشه به معني توليد انبوه نيست و اصلا معلوم نيست كه تسلاهاي سال آينده به چنين فناوري پيشرفته اي مجهز باشند. ضمن آن كه معمولاً خودروسازان پرتجمل، تلاش مي كنند اين امكانات را براي خودروهاي محفوظ نگهدارند كه مشتريان پولدار مي خرند.

منابع: mediafeed.org و GearBrain.com