شارژ بي سيمي خودرو

​يك شبه فراگير نمي شود

​يك شبه فراگير نمي شود
كابل ها رو دور نيندازيد! هر چند كه گفته مي شود براي شارژ خودرو ديگر نياز به كابل نخواهد بود اما تا زماني كه اين فناوري استاندارد و همه گير شود، به وقت و سعه صدر نياز است.

به گزارش سايپانيوز، هر چند دسته بندي برخي از خودروهاي برقي، «قابل شارژ با پريز برق»  يا plug-in است؛ اما آينده درخشان تري در انتظار خودروهاي برقي است كه بدون نياز به كابل و اتصال به پريز و بدون سيم شارژ مي شوند. مخصوصاً در هواي آزاد، در روزهاي باراني و برفي، در شرايط خيس حتي از لحاظ ايمني هم شرايط شارژ خودروهاي برقي دشوار است. چون هنوز هم استانداردها و اتصالات كابل خودروهاي برقي در سرتاسر دنيا يكپارچه نشده، گاهي ممكن است به يك ايستگاه شارژ برق برسيد اما كابل ها و پريزهاي آنها با خودروي شما همخواني نداشته باشد. حتي يكي از دلايلي كه ايستگاه ها و جايگاه هاي شارژ خودرو گسترش پيدا نمي كنند همين است، چون ممكن است سرمايه گذاران هزينه كنند اما به زودي استانداردها در اين زمينه تغيير كند و بازگشت سرمايه براي آنان غير ممكن شود. در ايالات متحده 170 هزار جايگاه بنزين وجود دارد كه همه خودروها مي توانند از نازل آن براي سوخت گيري استفاده كنند.

انجمن مهندسان خودروي آمريكا كه به آن SAE هم مي گويند سرانجام موفق شده اند يك استاندارد شارژ بي سيمي خودرو را نهايي كنند. با اين كار اطمينان خاطر در سرمايه گذاران، صاحبان خودرو و خودروسازان ايجاد خواهد شد. اين روش حتي صاحبان خودرو را از احداث جايگاه شارژ خودرو در گاراژ يا پاركينگ منازل هم بي نياز خواهد كرد. در كل هم هزينه هاي گذار به دوران خودروهاي برقي را كاهش خواهد داد. نكته قابل توجه اين است كه اگر مسافرت ها را در نظر نگيريم، مردم آمريكا به طور متوسط روزانه 10 تا 20 كيلومتر مي پيمايند، اما هنگام خريد هميشه اين دغدغه براي آنها باقي مانده است كه آيا در راه مي مانند يا نه.

استاندارد شارژ بدون سيم يا كابل خودروها موسوم به J2954 امسال تجاري مي شود. ب ام و نمونه ي 530e با تكنولوژي شارژ بي سيمي WiTricity را ارائه كرده است. هيوندايي در حال تست فناوري پارك اتوماتيك خود است كه اين استاندارد را لحاظ خواهد كرد. هوندا، جنرال موتورز و نيسان هم در حال ايجاد شراكت و استفاده از نوآور WiTricity هستند. در حال حاضر كسب و كار شارژ بي سيمي خودرو 16 ميليون دلاري است كه تا سال 2027 به يك بيزينس 234 ميليون دلاري تبديل خواهد شد. شارژرهاي بي سيمي خودرو اول در منازل باب مي شوند و ابتدا در اروپا فراگير خواهند شد.

ياد و خاطره بي سيمي شد تلفن هاي همراه نشان مي دهد كه مسير براي بي سيمي شدن شارژ خودروها خيلي هم هموار نيست. بايد مسائل مختلفي در اين زمينه حل و فصل شوند. از جمله هزينه جواز استفاده از اين ثبت اختراع يكي از اين موانع است. بنابراين نمي توان انتظار داشت كه شارژ بي سيمي خودرو يك شبه فراگير شود. حتي پيش بيني مي شود كه خودروسازان مجبورند خودروها را به هر دو فناوري مجهز كنند، چون تا فراگيرشدن زيرساختها، نمي توان به سيمي يا بي سيمي بودن شارژر اكتفا كرد، مخصوصاً كه ماندن در راه اصلا تجربه جالبي نيست.

نكته عجيب تر اين ماجرا اين است كه بزرگترين و پيشروترين خودروساز برقي جهان، تسلا، هيچ وقعي به اين ماجرا نگذاشته و فعلا روي باتري هاي بزرگ خودرو با سوپرشارژرها به كار ادامه مي دهد. موضوع اين است كه بي سيمي شدن شارژ خودرو هم مشتريان را راضي تر مي كند و هم ايمني را بالا مي برد بنابراين تسلا نمي تواند به سادگي از كنار آن بگذرد و به آن توجهي نداشته باشد.

منبع: Roadshow