خودروساز رو به زوال

​خودروسازي كه چروك مي خورد

​خودروسازي كه چروك مي خورد
جنرال موتورز در سال 2019 تنها 7.7 ميليون دستگاه خودرو فروخت كه آن را به مقام چهارم خودروساز دنيا تنزل داد و عقب نشيني از اروپا و استراليا، نشانه هاي از زوال و چروكيدگي اين خودروساز به حساب مي آيد.

به گزارش سايپانيوز، شايد اتومبيل را شركت دايملر اختراع كرده باشد، شايد اولين كارخانه خودرو را شركت فورد داير كرده باشد، اما جنرال موتورز اولين شركت خودروسازي مدرن را ابداع كرده است. حتي زماني كه جنرال موتورز در سال 1908 تأسيس شد، در ايالات متحده 253 خودروساز داير شده بودند و انواعي از مهندستان و كارآفرينان با رؤياي پولدار شدن وارد اين صنعت شده بودند.

هنري فورد، مثل بيل گيتس زمان ما، به سرعت متوجه نياز مردم عادي به فناوري روز شد. اما آلفرد سلوآن در جنرال موتورز از بسياري از جهات خلق و خوي استيو جابز زمان خود را داشت، او به شكل غريزي كشف كرده بود كه افزودن فرم به كاركرد، صنعت خودرو و صنعت حمل و نقل را متحول خواهد كرد. او به خوبي دريافته بود كه بايد يك دگرديسي از نياز به ميل شديد اتفاق بيفتد.

جنرال موتورز نه تنها پيشگام ايجاد استوديوهاي طراحي خودرو بود، بلكه اولين كمپاني خودروسازي بود كه استارت برقي، سيستم انتقال قدرت [گيربكس] اتومات، به عنوان دو نوآوري مهم در صنعت خودرو، را عرضه كرد. نوآوري هاي مهم ديگر مثل كاتاليست كانورتر، كيسه هوا و مواردي نظير آن مديون تحقيقات در جنرال موتورز بود. حتي پيش از آن كه الون ماسك، مدير عامل تسلا به دنيا بيايد، جنرال موتورز روي خودران ها و خودروهاي برقي سرمايه گذاري و تحقيق كرده است.

حتي اولين خودروي كه پا به ماه گذاشت، طراحي جنرال موتورز بود. طي 80 سال جنرال موتورز از هر خودروساز ديگري در دنيا بيشتر خودرو ساخت و بيشتر خودرو فروخت، سه دهه تمام بهترين نقطه را در فهرست 500 شركت برتر فورچون را به خود اختصاص داد.

اما همين شركت در ژوئن سال 2009 اعلام ورشكستگي كرد. دليل آن هم غرور نهادينه شده در اين شركت و ناكارآمدي رهبران آن در سال هاي منتهي به اعلام ورشكستگي بود. اگر حمايت و كمك دولت فدرال و تزريق ميلياردها دلار نبود، الان ديگر فقط نام جنرال موتورز در تاريخ باقي مي ماند. طوري كه 60 درصد ارزش اين كمپاني متعلق به ماليات پردازان شد تا اين كه جنرال موتورز تمامي اين وامي را كه دريافت كرده بود بازپرداخت كرد. شايد به همين دليل بود كه ديگر هرگز به گذشته خود بازنگشت. شركتي كه چند دهه، سمبل قدرت، توانمندي و ثروت سيستم سرمايه داري در آمريكا بود، حالا به يك خودروساز در حال چروكيدگي تبديل شده است.

سال پيش، جنرال موتورز 7.7 ميليون دستگاه خودرو در سراسر دنيا فروخت، در حالي كه در سال 2010 بعد از ريكاوري از ورشكستگي 8.4 ميليون دستگاه فروخته بود. اين رقم خيلي پايين تر از 10 ميليون دستگاهي است كه در سال 2016 به فروش رفت.  حالا جنرال موتورز، مقام چهارم دنيا بعد از فولكس، تويوتا و گروه رنو-نيسان-ميتسوبيشي است. بخشي از آن به دليل از دست رفتن فروش اُپل در اروپا است كه در سال 2017 به گروه PSA فروخته شد. اما اين فقط بخشي از ماجرا است.

گردش مالي اين شركت از 137.2 ميليارد دلار در اوايل دهه به 135.6 ميليارد دلار رسيده كه بخشي از آن به خاطر اعتصاب هاي اتحاديه كارگري در سال گذشته بود كه 2.6 ميليارد زيان به جنرال موتورز وارد آورد. اما درآمد خالص اين شركت در يك دهه گذشته بهبود يافته و از 5.6 ميليارد دلار در سال 2010 به 6.6 ميليارد دلار در سال 2019 رسيده است. با اين حال اين نتايج نصف سال 2016 است چون در آن سال فروش آن 30 درصد بيشتر از امسال بود.

يكي از علائم ديگر چروكيدگي جنرال موتورز، خاتمه برند هولدن در استراليا بود كه از سال 2021 به بعد تمامي حمايت هاي طراحي، مهندسي و فروش در استراليا پايان مي يابد كه خود نشانه ديگري از عقب نشيني جنرال موتورز از بازارهاي خودروي دنيا است.

جنرال موتورز در 20 سال گذشته بيش از 20 ميليارد دلار در اروپا زيان ديده است و همين دليل قانع كننده اي براي عقب نشيني از بازار اروپا بوده. (اين كه كارلوس تراورس مدير عامل PSA بعد از يك سال واگذاري اُپل به پژو-سيتروئن، توانست اين واحد را به سوددهي برساند، جاي سؤال دارد كه مشكل واقعاً از كجا است؟)

از 7.7 ميليون دستگاهي كه جنرال موتورز در سال 2019 فروخته، 84 درصد آن در خود آمريكا و چين بوده است. شركتي كه روزگاري به تمام نقاط دنيا خودرو مي فروخت امروز فقط به دو بازار اتكا دارد. حتي در بازار آمريكا هم جنرال موتورز در حال سُر خوردن است. در سال 2004 كه فروش خودرو در بهترين وضعيت خود بود، سهم جنرال موتورز از بازار آمريكا فقط 26 درصد بود. حالا بعد از 15 سال، اين سهم به كمتر از 18 درصد رسيده است.

در اين ماجرا، مقصر اصلي خود جنرال موتورز است. اما باز هم غم انگيز است كه آن همه اطمينان و خودباوري و بلندپروازي در حال چروكيدگي و رو به زوال است.

منبع: Motor Trend