با شيوع ويروس

​گسترش تحويل در آدرس

​گسترش تحويل در آدرس
از بس كه ميزان فروش خودروسازان كاهش يافته، حالا برخي از آنها تحويل در منزل را در پيش گرفته اند.

به گزارش سايپانيوز، از همان آغاز صنعت خودرو تا به حال فروش خودرو، تحول خاصي نداشته و معمولا، خريدار خودرو به نمايندگي مراجعه مي كند، لگدي به تايرها مي زند، در مورد قيمت چانه مي زند و چندين فرم را پر مي كند و بعد هم سوئيچ را تحويل مي گيرد و خودرو را به خانه مي برد.

با اين كه با آمدن اينترنت به زندگي مردم، همه قبل از مراجعه به نمايندگي در مورد خودروي مد نظر خود تحقيق مي كنند اما واقعيت اين است كه خريد خودرو در آمريكا به شكل بنيادي دگرگون نشده، حداقل تا به حالا.

اما حالا با شيوع COVID-19 دگرديسي در شيوه خريد خودرو  و اينترنتي شدن آن شتاب بيشتري گرفته است. تعداد كساني كه از خانه سفارش مي دهند و در خانه تحويل مي گيرند، رو به افزايش است. شايد براي شما هم تعجب داشته باشد كه مي توان تمام مراحل خريد يك خودرو را بدون نياز به نمايندگي هم انجام داد. در ادامه، فهرستي از خودروسازاني آمده است كه در پاسخ به وبسايت Roadshow اعلام آمادگي كرده اند كه مي توانند تمام مراحل را اينترنتي انجام دهند و خودرو را به آدرسي بفرستند كه خريدار اعلام مي كند.

آئودي: اين خودروساز حتي پيش از شيوع ويروس كرونا هم اين قابليت را در خود ايجاد كرده بود. آئودي مي گويد، حمل مهمترين بخش خدمات  به مشتري است.

فيات كرايسلر: اين خودروساز تازه وارد ماجراي تحويل خودرو در منزل شده است اما شيوع اين ويروس باعث شده كه اين فرايند شتاب بيشتري بگيرد. برخي از نمايندگي هاي كرايسلر اين خدمات را براي اولين بار انجام مي دهند و قبلا هيچ تجربه اي در اين زمينه نداشته اند.

فيات تمام نمايندگي هاي خود را به تصاوير ويديويي محصولات مجهز كرده و تمامي سؤالات مشتري و اطلاعات مورد نياز در وبسايت اين نمايندگي ها درج شده است. در صورت انتخاب مشتري، نماينده فروش شركت، تماس تلفني مي گيرد و فرم ها را خودش پر مي كند يا اين كه از طريق اينترنت فرم ها را مشتري پر مي كند. هنگامي كه خودرو درب منزل رسيد، مشتري مدارك مورد نياز را امضا مي كند و به تحويل دهنده خودرو مي دهد.

فيات كرايسلر خدماتي را آغاز كرده كه حتي سرويس هاي دوره اي و تعويض روغن را با تماس مشتري از درب منزل خودرو را مي برد و درب منزل تحويل مي دهد.

فورد/لينكلن: اين خودروساز به نمايندگاني كه خدمات از راه دور به مشتري مي دهند و خودروي مشتري را درب منزل تحويل مي دهند، مشوق در نظر گرفته است. به همين دليل اكثر نمايندگي هاي اين خودروساز در سراسر آمريكا به خدمات آنلاين فروش و خدمات پس از فروش مجهز شده اند. براي نمايندگي هايي كه تمام مراحل را اينترنتي انجام مي دهند، بن تشويقي در نظر گرفته شده است. براي برند لاكچري فورد يعني لينكلن، «تجربه فروش بي تقلا» يا Effortless Sales Experience در نظر گرفته شده است و مؤسسه مالي AutoFi خدمات مالي را براي برند لينكلن فورد انجام مي دهد. كافي است مشتري در وبسايت فورد كليك كند، تمام مراحل بدون هيچ دردسري تا تحويل خودرو در منزل توسط نمايندگي انجام مي شود. البته لازم به يادآوري است كه اين خدمات فقط براي دو خودروي آوياتور و كورسير انجام مي شود و بقيه خودروها در صف هستند كه اين خدمات شامل حال آنها هم با شد.

جنرال موتورز: اين خودروساز از شش ماه پيش خدمتي تحت عنوان «بخر، كليك كن، رانندگي كن» Shop Click Drive راه اندازي كرد اما به روال عادي و فراگير تبديل نشده بود تا اين كه ويروس كرونا از راه رسيد و اين برنامه جنرال موتورز حالا نتيجه داده است. اين خدمت براي اكثر برندهاي جنرال موتورز مثل شورولت، بيوك، جي ام سي و كاديلاك راه اندازي شده است. جنرال موتورز مي گويد اين برنامه طوري طراحي شده كه اصلا مشتري لازم نيست پا به نمايندگي اين شركت بگذارد. اين برنامه ي جنرال موتورز امكان انتخاب تريم، آپشن هاي خودرو و امكانات روي داشبورد را در همان وبسايت به مشتري مي دهد.

هوندا/آكورا: اين برند ژاپني در آمريكا همراه با بخش لاكچري آن آكورا، فقط در برخي از بازارهاي خاص خود برنامه فروش آنلاين را به اجرا گذاشته است. البته براي دو برند دو برنامه متفاوت دارد: خريد آسان يا Shop Simple مخصوص برند اقتصادي يعني هوندا و Precision Purchase خريد با دقت براي برند لاكچري يعني آكورا در نظر گرفته شده است. وبسايت نمايندگي هاي اين برند ژاپني به اين دو برنامه آنلاين مجهز شده اند و مشتري مرحله به مرحله انتخاب هاي خود را انجام مي دهد. پيش از خريد، تمامي اطلاعات مالي آن به اطلاع خريدار مي رسد و در اكثر موارد، هوندا توان تحويل در آدرس را دارد.

البته تمام نمايندگي هاي هوندا در آمريكا توان اجراي اين برنامه را ندارند اما تعداد قابل قبولي از اين نمايندگي ها توان خود را در اين زمينه بالا برده اند.

اينفينتي: برند لاكچري نيسان هم مي گويد كه برنامه وسيعي در اين زمينه ندارد فقط برخي از نمايندگي هاي محلي آنها به طور خودجوش تمام مراحل را مي توانند آنلاين ارائه نمايند. اولين گام براي موفقيت اين برنامه ها، اتخاذ تصميمي است كه اعتماد مشتري جلب شود.

مزدا: انجام فرايند تحويل در آدرس خيلي بستگي به نمايندگي و محلي دارد كه درخواست در آن صورت گرفته است. مزدا به مشتريان خود مي گويد با نمايندگي نزديك محل خود تماس بگيرند و آپشن ها و گزينه هاي موجود خود را به دقت بررسي كنند.

مرسدس بنز: اين برند لاكچري آلماني در آمريكا مي گويد مشتري در نهايت بايد با نمايندگي نزديك محل زندگي خود در تماس باشد و چك كند كه آيا اين امكان براي آنها موجود هست يا نيست. مرسدس بنز در آمريكا مي گويد كه تعداد خيلي كمي از نمايندگي هاي اين خودروساز در آمريكا خود را به تمامي عمليات هاي لازم براي تحويل در آدرس مجهز كرده اند. هر يك از اين نمايندگي ها به امكانات خود، محدوديت هاي شهرداري، اولويت بندي هاي ارائه سرويس نگاه مي كنند و ارائه اين خدمات به صورت يكپارچه و يك دست نيست.

پورشه: اين خودروساز در آمريكا از ماه اكتبر سال 2019 خدمات ديجيتالي خود را آغاز كرده است و 26 نمايندگي آن امكان ارائه خدمات فروش آنلاين دارند. تحويل در آدرس يكي از آپشن هاي اين خودروساز در اين نمايندگي ها است. اين خودروساز فقط به يك امضا نياز دارد كه آن را هنگام تحويل مي گيرد.

تسلا: چون تسلا اصلا فروش فرانشيزي ندارد و مشتري مستقيم خودروي خود را از كارخانه و وبسايت اين خودروساز مي خرد، سيستم تحويل خودروي آن هميشه با ساير خودروسازان فرق داشته است. جالب اين كه برنامه تحويل مستقيم تسلا Tesla Direct Drop در اوج شيوع كرونا بهتر هم شده است. تمام برنامه تحويل تسلا در آدرس كاملا بدون تماس دست انجام مي شود.

تويوتا/لكسوس: اين برند ژاپني و برند لاكچري آن برنامه وسيعي در اين زمينه به اجرا نگذاشته اند. فقط تعداد معدودي از نمايندگي هاي آن انواعي از برنامه ها را به اجرا گذاشته اند و برخي از آنها حتي هزينه اضافه هم دريافت نمي كنند. اما نكته جالب در تويوتا اين است كه در برخي از نمايندگي ها، مكانيك و تكنسين به درب منزل مشتريان مراجعه مي كند و خدمات مثل تعويض روغن و كارهاي ساده از اين قبيل انجام مي دهد. اما به هر حال مشتري ابتدا بايد ببيند كه اين خدمات در محل وي هم راه اندازي شده است يا خير.

سوبارو: خودروسازي كه همه خودروهاي آن به سيستم AWD يا انتقال قدرت به هر چهار چرخ معروف است مي گويد، تحويل در آدرس كاملا در دسترس مشتري است. تنها مانع آن مقررات ايالت ها است كه در برخي از ايالت ها مقررات اجازه نمي دهند. در بقيه موارد كافي است كه مشتري در وبسايت اين شركت تقاضاي انجام آنلاين داشته باشد كه به طور كامل مقدور است.

منبع: Roadshow

سایر اخبار