حفظ سلامت باتري خودرو

​ايده هايي براي زمان خانه نشيني

​ايده هايي براي زمان خانه نشيني
حالا كه نيمي از مردم دنيا خود را با #در_خانه_بمانيم وفق مي دهند، بايد فكري به حال سلامت باتري خودروهاي خود بكنند، مخصوصاً خودروهاي برقي كه نبايد باتري آنها در اثر ماندن در پاركينگ كاملا خالي شود.

به گزارش سايپانيوز، بسياري از خودروسازان جديد كه خودروهاي تمام برقي يا هيبريدي توليد مي كنند، دستورالعمل هايي براي حفظ «سلامت» و «شادابي» باتري اين خودروها منتشر كرده اند.

خيلي از ما به دليل شيوع ويروس كرونا خانه نشين شده ايم. هر چقدر هم زمان اين خانه نشيني طولاني تر مي شود، پيدا كردن كارهايي كه سطح هيجان و انرژي را بالا نگه دارد سخت تر مي شود. اما همان طور كه خيلي از خوانندگان دست به كار شده اند و با يك وسيله موسيقي در اتاق شخصي خود فيلم ويديويي تهيه مي كنند و در فضاي مجازي منتشر مي نمايند، بسياري از افراد خوش ذوق در حرفه ها و صنعت هاي ديگر هم دست به كار شده اند و ويديوهاي خانگي در مباحث مختلف توليد و منتشر مي كنند. يكي از صنف هاي مرتبط با صنعت خودرو، تعمير و نگهداري خودرو است، و بخشي از آن هم «تعميركار خودروي خود باشيم» است. حالا برخي از مكانيك ها دست به كار شده اند و طرز نگهداري از خودرو در منزل را آموزش مي دهند.

در وبسايت InsideEVs هم ويديوهايي با اين مضامين منتشر شده است. يكي از اين ويديوها به طرز نگهداري باتري خودروهاي برقي مثل تسلا مدل 3 و خودروي اسمارت برقي اشاره دارد كه در زمان بي حركت ماندن خالي مي كنند.

براي مثال كساني كه خودروي تسلا دارند مي توانند باتري خود را در پاركينگ منزل به 100 درصد برسانند اما دارندگان خودروي اسمارت نمي توانند. در عوض اگر دارندگان اسمارت خودروي خود را تا 40 يا 50 درصد ظرفيت شارژ كنند تا مدت طولاني باتري خالي نمي كند اما تسلا اگر به حال خود رها شود به سرعت باتري خالي مي كند. به بيان ساده تر، صاحبان تسلا بايد به طور منظم و دقيق باتري خود را چك كنند تا در اصطلاح «نخوابد».

در زبان انگليسي از اصطلاح جالبي براي خالي شدن باتري حين خواب خودرو استفاده مي كنند و به آن تخليه شبح phantom drain مي گويند. در تسلا اين «تخليه شبح» تا خالي شدن كامل باتري پيش مي رود.

براي عدم استفاده از خودرو در طولاني مدت، نگه داشتن سطح شارژ باتري بين 30 تا 50 درصد توصيه شده و ضمن آن كه پيشنهاد شده است كه هر از گاهي درب موتور باز شود تا به اصطلاح نفس بكشد و باد تايرها چك شود، چون معمولا، در خودروي خوابيده، باد تايرهاي شروع به خالي شدن مي كند!

منبع: InsideEVs

سایر اخبار