نوآوري در فناوري هاي خودرو

​انجام ويديو كنفرانس در داخل خودرو

​انجام ويديو كنفرانس در داخل خودرو
مدير عامل تسلا خبر از امكان جديدي داده است كه زيرساخت آن از قبل در خودروها تدارك ديده شده است. با كمك دوربين هايي كه از قبل در كابين خودرو نصب شده ، امكان برقرار ويديو كنفرانس وجود دارد.

به گزارش سايپانيوز، الون ماسك براي اطلاع رساني و ارتباط با هواداران و صاحبان محصولاتش از توييتر استفاده مي كند. يكي از هواداران هم در توييتر از وي پرسيده: «آيا فكر مي كنيد كه امكان آن وجود دارد كه ما از داخل خودرو ويديو كنفرانس داشته باشيم» اين سؤال را يكي از صاحبان خودرو در سيليكون ولي به دليل شيوع COVIV-19 مطرح كرده بود و الون ماسك در پاسخ نوشته بود: «به يقين [ويديو كنفرانس] از امكانات آينده [تسلا] خواهد بود.» جالب اين جا است كه الون ماسك به تازگي تعطيلي هاي سراسري را «فاشيستي» توصيف كرده بود و گفته بود «اين آزادي لعنتي را به مردم بازگردانيد»

خوب از روي اين پاسخ توييتري نمي توان تشخيص داده كه اين ويديو كنفرانس داخل خودرويي اصلا چه هست و در كدام مدل هاي تسلا نصب خواهد شد.  اما به هر حال جاي اميدواري است كه اين ويديو كنفرانس تنها زماني كه خودرو پارك است امكان استفاده داشته باشد، چون همين حالا هم انواعي از ابزارها، حواس راننده را پرت مي كنند، ويديوكنفرانس در حال حركت قطعاً مخاطرات و ريسك را بالا خواهد برد و در چنين شرايطي رانندگان ترجيح مي دهند خودرو را روي حالت اتوپايلوت قرار دهند، و اين نكته ثابت شده است كه صاحبان تسلا اتوپايلوت را با «خودران كامل» اشتباه گرفته اند. خودران كامل هنوز در هيچ خودرويي محقق نشده و خودران كامل زماني است كه خودرو بدون نياز به راننده بتواند به رانندگي ادامه دهد و امكان خطا در آن صفر باشد.

اما همين دو كلمه اي كه الون ماسك در توييتر خود نوشته، مورد توجه Electrek قرار گرفته و به اين موضوع اشاره كرده است كه در مدل 3 تسلا، درون كابين يك دوربين رو به راننده كار گذاشته شده كه فعلاً هيچ استفاده اي ندارد. تسلا اين دوربين را به عنوان زيرساخت يا سخت افزاري قرار داده كه در آينده مورد استفاده نرم افزارها قرار گيرد و به ايمني خودرو كمك كند. اين دوربين هم به اتوپايلوت متصل است هم به شبكه اينترنتي تسلا و در صورت نياز مي تواند براي تاكسي هاي رباتي مورد استفاده قرار گيرد.

اين حدس و گمان هم وجود دارد كه دوربين كابين خودرو، ميزان توجه و حواس جمعي راننده را هنگامي كه خودرو روي اتوپايلوت است رصد مي كند. همچنين اين دوربين ها تصاوير فضاي داخل خودرو را ثبت مي كند تا عاملي بازدارنده براي خلافكاري سرنشينان و صدمه زدن به تاكسي هاي رباتي باشد.

البته در ماه مارس از الون ماسك سؤال شده بود كه هدف از نصب دوربين در داخل كابين چيست و او در جواب گفته بود كه اين دوربين ها بخشي از برنامه توليد تاكسي هاي رباتي يا robotaxis است. در صورتي كه مسافري در اين تاكسي به خودرو صدمه بزند، بر اساس تصاوير اين دوربين بايد پاسخگو باشد.

البته برنامه توليد ناوگان 1 ميليون دستگاهي ربوتاكسي ها به احتمال زياد در سال جاري محقق نخواهد شد. چون به قول خود الون ماسك «وقت شناسي از خصلت هاي محكم [او] نيست.»

بر اساس همان چند كلمه اي كه الون ماسك نوشته نمي توان حدس زد از چه زماني اين ويديو كنفرانس در خودروها امكان پذير خواهد شد.

منبع: Business Insider