از پيامدهاي كرونا

​وحشت سوئد از سرمايه گذاران چيني و روسي

​وحشت سوئد از سرمايه گذاران چيني و روسي
كشور سوئد به دلايل دغدغه هاي امنيتي، قوانين تمليك و تصاحب شركت هاي سوئدي توسط شركت هاي بين المللي را سخت گيرانه تر مي كند.

به گزارش سايپانيوز، سوئد تصميم دارد قوانينش را سخت تر كند و به حكومت اجازه مي دهد جلوي تصاحب و ادغام شركت هاي مهم خود را به كمپاني هاي خارجي مخصوصاً چين و روسيه را بگيرد.

شيوع ويروس كرونا، اين ترس را برجسته كرد كه نكند كمپاني هاي سوئدي به خاطر ترس از ورشكستگي، حاضر باشند به قيمت ها ناچيز به سرمايه گذاران خارجي فرصت تمليك و تصاحب و ادغام بدهند و در نتيجه كمپاني هاي خارجي به آخرين و به روزترين فناوري هاي اين كشور دست پيدا كنند يا آن كه سرمايه گذاران خارجي صاحب زيرساخت هاي حياتي اين كشور شوند.

ميكائيل دامبرگ، وزير امور وطن در مصاحبه با رويترز گفته است: «سوئد كشوري است كه براي سرمايه گذاران هميشه جذاب باقي مي ماند. اما بخش هايي وجود دارد كه بايد از آن در سوئد محافظت شود.»

دامبرگ مي گويد حكومت سوئد لايحه اي را تقديم مجلس مي كند كه با توانمندسازي، مانع تمليك و تصاحب شركت ها شود كه بعد از تابستان جنبه اجرايي پيدا مي كند.

با اين كه دامبرگ مي گويد هدف سخت گيرانه تر شدن قوانين، كشور يا كشورهاي خاصي نيست، اما دغدغه ها بيشتر به خاطر افزايش نفوذ شركت هاي بين المللي چيني و روسي است.

هانس والمارك قائم مقام رئيس هيئت مديره كميته امور خارجي پارلمان سوئد كه از حزب اپوزيسيون به حساب مي آيد مي گويد: «اگر سؤال شود كه تهديد امروز چه شكلي دارد، به طور طبيعي، دو كشور به ذهن خطور مي كنند، بر اساس گزارش پليس امنيت، اين دو كشور به راحتي قابل شناسايي هستند، يكي جمهوري خلق چين و ديگري فدرال روسيه هستند.»

جالب اين جا است كه چند روز قبل از سوئد، كشور ژاپن قوانين مالكيت خارجي بر كمپاني هايش را سخت گيرانه تر كرد. اروپا و ايالات متحده نيز تحقيق و تفحص در صنايعي كه در امنيت ملي نقش كليدي دارند، شدت بخشيده اند.

سه بخشي كه از لحاظ امنيت ملي براي كشورهاي غربي اهميت بالايي دارد، بيوتك (فناوري زيستي)، ليزر و فضا هستند.

ايالات متحده كمپيني را آغاز و رهبري مي كند كه جلوي هوآوي را براي تأمين زيرساخت مخابراتي نسل پنجم را مي گيرد، چون باور اين است كه هوآوي بخشي از دولت چين است كه به سازمان هاي جاسوسي اين كشور اجازه سرقت داده هاي محرمانه را مي دهد. هوآوي اين اتهام ها را رد مي كند.

پروژه نورد استريم 2 روسيه كه در آب هاي سوئد در حال انجام است، با مخالفت شديد ايالات متحده رو به رو است چون اعتقاد بر اين است كه اين پروژه اروپا را بيش از حد به انرژي روسيه وابسته مي كند و اروپا را در چنگال سياسي مسكو قرار مي دهد.

پليس امنيت سوئد در ماه مارس گفته بود كه دو كشور بيشترين تهديد براي امنيت ملي كشورهاي شمال اروپا ايجاد مي كنند.

در حالي كه روسيه و سوئد اختلاف هايي در خصوص ميزان نفوذ در ناحيه درياي بالتيك با هم دارند و با هم كنار آمده اند، علاقه و منافع چين در سوئد كمتر سياسي و بيشتر اقتصادي است.

تاكنون چيني ها 65 شركت سوئدي را يا خريداري كرده اند يا در آن سرمايه گذاري هنگفت كرده اند. اين تصاحب و تمليك از سال 2002 شدت گرفته است. بر اساس گزارش آژانس تحقيقاتي دفاعي سوئد FOI يكي از مهمترين و استراتژيك ترين سرمايه گذاري هاي چين در شركت هاي سوئدي، معامله چند ميليارد دلاري مثل تصاحب شركت خودروسازي ولوو توسط ژجيانگ جيلي و خريد سهام كاميون سازي اي بي ولووي سوئد هستند.

در گزارش FOI اهداف چيني ها شامل شركت هاي بيوتكنولوژي (فناوري زيستي) بخش نيمه هادي ها، ليزر و هوافضا است كه همگي ارتباط نزديك با صنايع استراتژيك دولت سوئد دارند.

با توجه به قيمت سهام برخي از اين شركت ها در بخش هاي ياد شده، سرمايه گذاران خارجي به شدت ترغيب مي شوند كه سهام اين شركت ها را خريداري كنند.

والمارك مي گويد: «ريسك بزرگي ايجاد شده و برخي كشورها كمپاني هايي را هدف قرار داده اند كه سطح بالايي از فناوري و نوآوري دارند و منافع و امنيت ملي سوئد به اين شركت ها وابسته است.»

منبع: رويترز