در سه ماه اول سال 2020

​جهش فروش خودروهاي برقي

​جهش فروش خودروهاي برقي
فروش خودروهاي برقي در اروپا با جهش مواجه شده اما هنوز سهم كل خودروهاي برقي فروخته شده از كل خودروها فقط حدود 4 درصد است.

به گزارش سايپانيوز، در فصل اول سال 2020، ثبت خودروهاي برقي 57.5% افزايش يافت اما هنوز سهم خودروهاي برقي 4.3 درصد است و اين در حالي است كه خودروسازان با موجي از قوانين ضدآلايندگي بسيار سخت گيرانه مواجه هستند.

بر اساس آمار انجمن جهاني خودرو ACEA، فروش كل خودروهاي سواري در اتحاديه اروپا، بريتانيا و ساير كشورهاي تجارت آزاد اروپايي EFTA در فصل اول سال 2020 حدود 52.9 درصد نسبت به مشابه سال گذشته افت داشته است چون اكثر نمايشگاه هاي فروش خودرو به دليل تعطيل سراسري براي مهار همه گير شدن ويروس كرونا بسته بودند.

در حالي كه اقتصاد با ركود عميقي رو به رو است و اطمينان مشتري با سقوط آزاد مواجه است، تحليل گران اقتصادي از اين واهمه دارند كه به اين راحتي نتوان رانندگان را براي پذيرش تغيير متقاعد كرد. از 3,054,703 دستگاه خودرويي كه در فصل اول سال 2020 ثبت و فروخته شده اند، 52 درصد بنزين سوز و 28 درصد گازوئيل سوز هستند.

به گزارش انجمن نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش آلمان ZDK، در بزرگترين بازار خودروي اروپا، آلمان، نمايشگاه هاي فروش خودرو از اواخر آوريل آغاز به كار كردند اما تقاضا است كه به شدت كاهش يافته و انبارهاي خودرو به شكل غير معمولي از خودرو پر شده است؛ آن هم درست درزماني كه بيشترين تقاضا و فروش خودرو صورت مي پذيرفت.

تقاضا نسبت به مدت مشابه سال گذشته 50 درصد افت كرده است. حالا تغيير رويكرد از خودروهاي بنزيني به برقي با وجود خودروهاي بنزيني فروخته نشده، سخت تر مي شود.

سخنگوي انجمن نمايندگي هاي فروش آلمان، اولرچ كوئستر Ulrich Koester مي گويد: «بين 750 هزار تا 1 ميليون دستگاه خودروي فروخته نشده در نمايندگي هاي فروش و خدمات پس از فروش وجود دارد، اكثريت آنها خودروهاي متعارف بنزين يا گازوئيل سوز هستند.»

به گفته انجمن جهاني خودرو، فروش خودروهاي برقي در اتحاديه اروپا، بريتانيا و ساير كشورهاي تجارت آزاد اروپايي در دو ماه ژانويه تا مارس فقط 130,297 دستگاه بوده است. آلمان هنوز در جدول بالاتر از نروژ است و فروش خودروهاي برقي در اين كشور 63.3 درصد در اين فصل رشد كرده، فرانسه 145.6 درصد افزايش داشته در حالي كه نروژ 12.4 درصد كاهش داشته است.

قانون گذاران اتحاديه اروپا خودروسازان را وادار كرده اند كه آلاينده دي اكسيد كربن را بين 2007 تا 2021 بايد 40 درصد كاهش دهند و در مرحله بعدي 37.5 درصد ديگر تا سال 2030 كاهش دهند والا با جريمه مواجه مي شوند.

تا سال 2021 متوسط آلايندگي خودروهاي جديد نبايد از 95 گرم دي اكسيد كربن به ازاي هر كيلومتر بيشتر باشد. بر اساس آژانس محافظت از محيط زيست اروپا در سال 2018، كه اطلاعات تا آن زمان به روز شده، اين رقم 12.4 گرم به ازاي هر كيلومتر بوده است.

تحليل گران پيش بيني مي كنند بر اساس سطح آلايندگي متوسط ناوگاني، خودروسازان بايد بتواننند تا سال 2021 بيش از 2.5 ميليون دستگاه خودروي برقي بفروشند تا بتوانند استانداردها و قوانين را رعايت كنند كه به معني 1,280 درصد رشد است. براي همين است كه خودروسازان خودروهاي برقي و هيبريدي جديد معرفي مي كنند.

گروه خودروسازي فولكس واگن در ماه مارس 2019 برنامه ريزي كرد كه تا سال 2028 حدود 70 خودروي برقي جديد معرفي كند و اين كار را با مدل ID3 شروع كرد كه از تابستان امسال به نمايشگاه هاي فروش خودرو خواهد آمد.

ب ام و برنامه دارد تا سال 2023، 25 مدل برقي ارائه نمايد كه نيمي از آن به طور كامل برقي است، فيات كرايسلر وعده 12 مدل تا سال 2021 داده است كه انواعي از برقي و هيبريدي است.

بر اساس پيش بيني هاي مؤسسه  LMC Automotive فقدان زيرساخت هاي جايگاه هاي شارژ، به عنوان مانع بزرگ فروش همچنان پابرجا است، و فروش خودروهاي برقي از مدل هاي بنزيني و ديزلي در 5 بازار بزرگ اروپا تا سال 2030 سبقت نخواهد گرفت.

آمار انجمن جهاني خودرو نشان داد كه فروش خودروهاي هيبريدي قابل شارژ با پريز 126.5 درصد افزايش يافته و به 97,913 دستگاه رسيده است. در اين بين آلمان از همه بالاتر با جهش 258 درصدي به رقم 26,419  رسيده است.

منبع: رويترز

سایر اخبار