در تأمين باتري خودروهاي برقي

​ورق براي پاناسونيك برگشت

​ورق براي پاناسونيك برگشت
پاناسونيك با تقاضاي بالا از تسلا مواجه شده و در حال مذاكره براي توسعه كارخانه باتري در نواداي آمريكا است.

به گزارش سايپانيوز، معاون مالي شركت ژاپني پاناسونيك از بسط و توسعه سرمايه گذاري و كارخانه مشترك با شريك تجاري خود تسلا خبر مي دهد. در چند سال گذشته محدوديت ها و چالش هايي بين اين دو شريك ايجاد شد و در توليد تأخير به وجود آورد اما حالا چشم انداز مثبتي به وجود آمده است. به بيان ديگر، در اين اواخر پاناسونيك وجهه و وضعيت «تأمين كننده انحصاري باتري» براي شركت تسلا را از دست داده بود اما حالا به دليل تقاضاي بالا براي خودروهاي برقي تسلا در بازار آمريكا، ورق برگشته است.

ماه گذشته، شركت خودروسازي تسلا برخلاف اكثر خودروسازان و براي سومين فصل متوالي و با وجود شيوع ويروس كرونا سود نشان داد و سرمايه گذاران را غافل گير كرد.

هيروكازو اومدا Hirokazu Umeda  قائم مقام مالي پاناسونيك در مصاحبه با رويترز گفته است: «ما با تقاضاي قوي از تسلا مواجه هستيم كه فراتر از ظرفيت جاري كارخانه نوادا و 35 گيگاوات ساعت در سال است. ما در خصوص بسط و گسترش ظرفيت كارخانه در حال مذاكره هستيم.»

كارخانه مشترك پاناسونيك و تسلا در نوادا در ماه هاي ژانويه-مارس براي دومين فصل متوالي سودده بود.

اومدا همچنين در اين مصاحبه به صورت تلويحي به اين موضوع اشاره كرد كه دو شركت تسلا و پاناسونيك در حال توسعه و تكوين باتري هاي جديد هستند و در اين خصوص گفته است: «در سال مالي جاري در حال كار روي بهبود مواد و فناوري ها هستيم.»

بخش باتري پاناسونيك در ميان بخش هاي مختلف اين شركت ژاپني، نقطه روشني است كه سوددهي به همراه دارد چون ساير بخش هاي پاناسونيك مثل لپ تاپ، ماشين لباسشويي، قطعات خودرو و تجهيزات كارخانه اي با تعطيلي و وقفه در زنجيره تأمين مواجهند.

سود عملياتي گروه پاناسونيك در سال مالي منتهي به مارس اين شركت 29 درصد نسبت به سال گذشته كاهش داشته و به 294 ميليارد ين (2.7 ميليارد دلار) رسيده است. پاناسونيك پيش بيني سود براي سال جاري را منتشر نكرده است و دليل آن هم روشن نبودن آثار شيوع ويروس كرونا است؛ و اين وضعيت براي ساير شركت هاي ژاپني مثل سوني و كانن صادق است و آنها هم از ارائه چشم انداز آتي خودداري مي كنند. اما اين عامل باعث نمي شود كه شركت ها و مؤسسات تحليلي مستقل و بيروني برآورد خود را منتشر نكنند. از اين رو تحليل هاي اين مؤسسات پيش بيني 224.46 ميليارد ين را براي سال جاري مالي پاناسونيك برآورد كرده اند.

پاناسونيك در مورد بسط و گسترش شراكت با تسلا همواره با احتياط برخورد كرده است، مثال آن هم سرمايه گذاري 1.6 ميليارددلاري در كارخانه نوادا است، ساخت اين كارخانه از سال 2014 شروع شد. سودآوري و بازگشت سرمايه در اين كارخانهاز ماه اكتبرتا دسامبر سال 2019 آغاز شد.

پاناسونيك امسال تصميم گرفت از توليد پيل هاي خورشيدي در كارخانه نيويورك تسلا خارج شود. همچنين تسلا به اين تصميم رسيد كه كارخانه جديد باتري براي تسلا را در چين احداث نكند. از اين رو تسلا با كارخانه ال جي كِم LG Chem Ltd كره جنوبي و CATL چين وارد شراكت شد تا باتري خودروهاي تسلا در چين را تأمين كنند.

منبع: رويترز