آخر ارزاني / خودروي برقي چيني

آخر ارزاني / خودروي برقي چيني
ارمغاني براي كساني كه دنبال خودروي ارزان قيمت هستند. ارزان ترين خودروي دنيا، يك خودروي برقي است و با يك جعبه از چين مي آيد. البته اگر بتوان روي آن نام خودرو گذاشت.

به گزارش سايپانيوز، شايد نتوان نام خودرو روي آن گذاشت اما حتما ميتوان آن را آخر ارزاني تلقي كرد و وقتي به آن نگاه مي كنيد آن قدرها هم هولناك نيست.

خريد هر چيز از وبسايت علي بابا و علي اكسپرس، هميشه به قمار شباهت دارد، يا بازنده ايد يا برنده، چون واقعاً معلوم نيست آن چه كه در جعبه به دست شما مي رسد همان چيزي است كه انتظارش را داريد و اصلا معلوم نيست چه زماني به دست شما مي رسد. حالا تصور كنيد كه شما يك خودروي برقي را با قيمت 1000 دلار در اين وبسايت ها سفارش داده ايد. براي آقاي جيسن تورچينسكي Jason Torchinsky خودرونويس وبسايت خبري جالوپنيك، كه يك وبسايت تخصصي خودرو است، دور از انتظار بود اما افتضاح نبود. چون واقعاً كار مي كرد. در حقيقت سازنده ارزان ترين خودروي دنيا يك شركت چيني به نام چانگلي Changli است و قيمت كارخانه بدون باتري 930 دلار است و اگر با باتري سفارش دهيد قيمت آن 1200 دلار مي شود. البته هزينه حمل و نقل آن به آمريكا از قيمت خود خودرو بالاتر بود. به بياني تا رسيدن خودرو به درب منزل اين خبرنگار خودرويي، 3000 دلار آب خورده است. البته با همين هزينه هم مي توان گفت كه بدترين معامله در دنيا نبوده است.

جيسن هم به بررسي اين خودرو پرداخته و متوجه شده كه اين به اصطلاح ارزان ترين خودروي دنيا، يك اتاقك كوچك روي چهار چرخ است كه واقعاً با نيروي باتري راه مي رود. شايد باور نكنيد اما روي اين خودرو يك دوربين عقب هم كار گذاشته اند كه از عقب كسي را زير نگيرد.

خوب البته نبايد انتظار داشت خودروي 1200 دلاري، خودروي بي نقصي باشد و قطعاً از لحاظ استانداردهاي مهندسي، جاي سؤال دارد. با اين حال معضلات بزرگتري دارد. اول آن كه سرعت آن بي نهايت پايين است چون فقط 1.1 اسب بخار توان دارد. دوم آن كه از لحاظ شكل و قيافه بسيار معيوب به نظر مي رسد چون، باريك، بلند با چرخ هايي بسيار كوچك است. سوم، به احتمال زياد در رويداد هايي مثل تصادف هيچ كس دوست ندارد در درون چنين خودرويي حضور داشته باشد، مخصوصاً اگر با يك خودروي شاسي بلند يا كاميون تصادف كند. اما قاعدتا نيازي به پاس كردن استانداردهاي ايمني ندارد.

منبع:   insideevs.com