• 24 تیر 1399
  • 11:30
  • سایپا
  • شناسه خبر: 20009

تحقق گام هاي تعريف شده براي پویش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو

سايپا در مسير دانش بنيان شدن

سايپا در مسير دانش بنيان شدن
صنعت خودرو زماني مي تواند به توسعه دست پيدا كند كه در كنار مجموعه هاي دانش بنيان و نخبگان دانشگاهي قرار گيرد. اين باوري است كه گروه خودروسازي سايپا دارد و از سال گذشته با جديت آن را دنبال مي كند.

 28 ارديبهشت ماه سال پیش بود كه گروه خودروسازي سايپا پویش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو را براي نخستين بار در صنعت خودرو راه‌اندازی کرد تا از اين طريق بتواند درصد داخلي سازي قطعات و توليد خودرو را بالا ببرد و اثرات تحريم بر اين صنعت استراتژيك را به كمترين حد خود برساند.

براي اينكه، اين پويش ملي به سرانجام برسد و ديگر اين خودروساز معطل تامين قطعات از خارج كشور نباشد، 10 گام عملياتي براي داخلی‌سازی قطعات خودرو تعريف شد تا با همکاری مجموعه هاي دانش بنيان ها و نخبگان دانشگاه ها، اتفاقات بزرگ دیگری در گروه خودروسازي سايپا رقم بخورد.

 در پویش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو كه 14 ماه از عمر آن مي گذرد، قرار بود از توان و دانش پژوهشگران، نخبگان و دانشگاهیان کشور باهدف توسعه داخلی‌سازی قطعات خودرو، ساخت محصولات جدید و همچنین کاهش ارزبری در صنعت خودرو استفاده شود؛ طبق آخرين همكاري هاي مشترك و با هدف بومی‌سازي قطعات مورد نياز صنعت خودرو، گروه خودروي سايپا 48 قرارداد مشترك با مجموعه هاي دانش بنيان امضا كرده است كه اين امر براي صنعت خودرو رخدادي بزرگ تلقي مي شود.

همكاري با مجموعه هاي دانش بنيان و استفاده از توان علمي نخبگان دانشگاهي در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي و تبديل تحريم به فرصت است، بر اين اساس گروه خودروسازي سایپا از تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی کشور دعوت کرده تا طرح‌ها و ایده‌های خود را به این مجموعه ارائه کنند تا توليدات مشترك بر پايه علم روز شكل بگيرد.

گروه سایپا طي اين مدت تلاش كرده تا شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعت‌گران را به سمت تولید قطعات پیشرفته خودرویی سوق دهد تا در پي آن معضل عدم تجاري سازي برخي از خودروها به علت نبود قطعه جبران در قالب همكاري هاي مشترك، توليد خودروهاي جديد آغاز شود.

حمايت بي چون و چرا از دانش بنيان ها

سایپا به صورت رسمي از سال گذشته اعلام كرده از هرگونه پژوهش، طرح علمی و مطالعاتی و یا ایده ناب قابل اجرا در زمینه طراحی، کاربری و ساخت قطعات بامحور بومی‌سازی فناوری‌های پیشرفته خودرویی حمایت مي كند و در جهت بهره‌برداری از آن سرمايه گذاري مي كند.

سايپا براي آنكه استفاده از ظرفيت دانش بنيان ها، نخبگان دانشگاهي و قطعه سازان داخلي در توليد قطعات پيشرفته خودرو را عملياتي كند، در اولين قدم و در راستاي پويش ملی داخلی‌سازی قطعات خودرو، از سال گذشته نمايشگاه دائمي قطعات بومي سازي نشده را در شركت سازه گستر (كيلومتر 9 جاده مخصوص تهران) برپا كرد تا هر مجموعه اي كه تمايل داشته باشد بتواند پس از بازديد و مذاكره با مسولان اين بخش، نسبت به توليد قطعات و يا همكاري مشترك اقدام كند.

۸۶ پروژه ساخت داخل با قطعه سازان نهايي شد

يكي از اتفاق هاي كه از سال گذشته در صنعت خودرو شكل گرفت، ايجاد میز تخصصی تعمیق ساخت داخل است. در حال حاضر 4 ميز تخصصي برگزار شده و در پي آن قراردادهايی با قطعه سازان و مجموعه هاي توانمند امضا شده است كه بر اساس آن سايپا مي تواند درصد داخلي سازي محصولات خود را تا پايان سال جاري تا حد قابل توجهي افزايش دهد.

همچنین گروه خود