خودروی برقی با 1000  اسب بخار/ نسل جدید ام5 ب ام و

خودروی برقی با 1000  اسب بخار/ نسل جدید ام5 ب ام و
برقی یا هیبریدی شدن خودروها لزوماً به معنی کاهش توان آنها نیست.

به گزارش سایپانیوز، نسل جدید ام 5 ب ام و در دو ورژن برقی یا هیبریدی به بازار عرضه می شوند که در ورژن برقی آن سه موتور الکتریکی با توان 1000 اسب بخار به کار می روند. اما در ورژن هیبریدی، یک موتور 8 سیلندر با توربوی دوقلو با توان 750 اسب بخار به کار رفته است. تا سال 2023 ب ام و هدفگذاری کرده است که 25 خودروی برقی به بازار عرضه نماید.

پورشه محصول تایکان توربو اس ساخته که سریع ترین خودروی 4 دری است که تا به حال تست شده، آئودی هم ایی تران e-tron‌ جی تی با 590 اسب بخار را معرفی کرده است و صد البته رقیب واقعی همه این ها تسلا. تا به امروز ب ام و ای که صفر تا 100 محصول ام5 آن حدود 2.6 ثانیه است خودروی برقی معرفی نکرده بود. حالا شنیده ها حاکی از آن است که ب ام و هم در حال کار روی خودروهای برقی روی سری های 3، 5 و 7 و همچنین X1‌ است و این جدای از فعالیت های مستقل این خودروساز در iNext‌ و i3‌ و i4‌ است.

به گزارش مجله بریتانیایی Car‌ [خودرو] سدان سری 5 ب ام و مدل های هیبریدی و برقی خواهد داشت که نیمه دوم سال 2023 وارد نمایشگاه های اتومبیل و خیابان ها می شوند. ورژن برقی آن که 1000 اسب بخار توان دارد  مجهز به سه موتور برقی 335 اسب بخار است که یکی از آنها روی محور جلو و دوتای آن روی محور عقب قرار می گیرند.

در دوران گذار از خودروهای بنزینی به برقی، که دورانی طولانی خواهد بود، خودروهای هیبریدی نقش واسط بین این دو نسل از خودرو را ایفا می کنند. مدل هیبریدی آن 8 سیلندر با گنجایش 4.4 لیتری 617 اسب بخاری است که با توربوشارژر دوقلو به 750 اسب بخار می رسد. برای مقایسه، تایکان پورشه فقط 2 موتور برقی دارد که با توربوشارژر اس، توان آن به 750 اسب بخار می رسد. رقیب واقعی همه اینها یعنی تسلا با دو موتور برقی 778 اسب بخار توان دارد. هر چند در این دوره و زمانه دیگر اسب بخار را نمی شمارند بلکه امروز قدرت پردازش مغز اصلی خودرو به مرکز رقابت تبدیل شده است و از این بابت تسلا فعلا پیشتاز است و بقیه خودروسازان هنوز به گرد آن نمی رسند.

از آن جایی که دورانی که در آن به سر می بریم بیشتر دوران گذار است، موتورهای درون سوز و بنزینی به این سادگی از زندگی ما بیرون نمی روند. به همین دلیل اکثر خودروسازان هم این دوره را دوره گذار می دانند و به همین دلیل فعلا بیشتر خودروسازان مخصوصاً ژاپنی ها، به خودروهای هیبریدی بیشتر توجه دارند تا تمام الکتریکی. چنین برداشتی در بین مهندسان و متخصصان ب ام و هم حاکم است و به همین دلیل، به سرعت به سمت خودروهای فقط برقی نرفته اند و در اکثر موارد، خودروهای هیبریدی و بینابینی هم در نظر می گیرند. مثل همین ام5 هیبریدی. در واقع قوای محرکه ام5 هیبریدی همان قاین محرکه X8‌ شاسی بلند است که یک موتور بنزینی مجهز به توربوشارژر است که نیروی آن به هر چهار چرخ اعمال می شود.

از بین 25 مدل برقی که ب ام و تا سال 2023 معرفی می کند، می توان به مدل های i3،‌ i4،‌ iNext، سری5، سری7، X1‌و مینی کوپر SE‌ اشاره کرد.

منابع: مجله انگلیسی Car‌ و مجله Car and Driver، بازنشرشده در ام اس ان