با یک گل بهار نمی شود/ اما از بهار خبر می دهد

با یک گل بهار نمی شود/ اما از بهار خبر می دهد
از سوپرکار هیدروژنی با صفر تا صد 2.2 ثانیه و سرعت 350 کیلومتر در ساعت و پیمایش 1600 کیلومتر به ازای هر بار سوختگیری رونمایی شد.

 به گزارش سایپانیوز، هایپریون که 10 سال است روی خودروهای هایپرکار فعالیت می کند می گوید ارائه این خودرو بخشی از تلاش ها برای گسترش زیرساخت های استفاده از انرژی های جایگزین سوخت های فسیلی است. به این خودروها از این جهت هایپرکار می گویند که شتاب و سرعت آنها با خودروهای معمولی به معنی واقعی فرق دارد.

هایپریون مدل XP-1‌ که در سال 2022 عرضه می شود، صفر تا 100 آن 2.2 ثانیه و حداکثر سرعت آن 221 مایل در ساعت یا 350 کیلومتر در ساعت است. با هر بار سوخت گیری در جایگاه پمپ هیدروژن [که برخلاف جایگاه های شارژ خودروهای برقی،‌ چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد]، این خودرو می تواند بیش از 1000 مایل یا حدود 1600 کیلومتر را طی کند. نکته جالب این هایپرکار مجهز بودن آن به پنل های خورشیدی است که می تواند باتری آن را شارژ کند.

هایپریون می گوید، همان طور که تسلا شبکه ای از جایگاه های شارژ سریع خودروهای برقی ایجاد می کند، به شکل مشابه در آینده شبکه های جایگاه سوخت هیدروژنی هم گسترش خواهند یافت و هایپریون در آن نقش ایفا خواهد کرد. البته این نکته شایان ذکر است که هایپریون در اصل فقط خودروساز نیست، بلکه فعالیت اصلی آن شامل هوافضا و انرژی های تجدید پذیر است.

انجلو کافانتاریس Angelo Kafantaris مدیر عامل هایپریون هم می داند که با یک گل بهار نمی شود و گسترش خودروهای هیدروژنی نیاز به زیرساخت های عظیم جهانی دارد و با این حال می گوید: «ایکس پی-وان یک ابزار آموزشی برای توده ها است. مهندسان هوافضا خیلی وقت است که به مزایا و فراوانی و سبکی سوخت هیدروژن پی برده اند. حالا با این خودرو، مردم ارزش خارق العاده آن را تجربه خواهند کرد. این تازه آغاز راهی است که نشان می دهد با سوخت هیدروژن چه می توان کرد. پتانسیل های این سوخت،‌ بی انتها است و بخش انرژی را متحول خواهد کرد.»

کافانتاریس می گوید: «به اندازه کافی خودروساز در دنیا وجود دارد. و ما یک کمپانی انرژی هستیم و با ساخت این خودرو فقط می خواهیم پیامی را به مخاطب برسانیم».

در پاسخ به دغدغه های ایمنی کافانتاریس می گوید: «شما از هر ارتفاعی از هر ساختمانی که می خواهیم باک این خودرو ها را به پایین پرت کنید،‌ یا نه اصلا اگر خواستید با گلوله به این باک ها شلیک کنید. این باک ها طوری ساخته شده اند که منفجر نمی شوند.» تنها اشکال آن این است که فعلا گران هستند چون از جنس فیبرکربن اند.

در حقیقت با ارائه این خودرو، هایپریون نشان داد که سوخت هیدروژن محدودیت،‌ سرعت،‌ شتاب، پیمایش به ازای هر بار شارژ و سایر محدودیت های خودروهای برقی را ندارد و فقط کافی است زیرساخت های جایگاه های سوخت برای آن ایجاد شود. البته ذکر این نکته هم لازم است که تا زمانی که تیراژ تولید این خودروها به مقیاس اقتصادی نرسد، به دلیل به کار رفتن فیبر کربن در باک و کربن تیتانیم مونوکک در شاسی این خودرو قیمت تمام شده اصلا برای مشتریان عادی مقرون به صرفه نیست. در عوض اگر این سوخت فراگیر شود نقش این خودروها در کاهش آلایندگی خیره کننده خواهد بود چون تنها ماده ای که از اگزوز این خودروها خارج می شود بخار آب است.

بسیاری از خودروسازان از جمله تویوتا و هیوندایی به آینده خودروهای هیدروژنی دل بسته اند و به تحقیق و توسعه در این زمینه ادامه داده و محصولاتی را با سوخت هیدروژنی [از جمله تویوتا میرای] طراحی و عرضه می کنند. دانشمندان حتی امید دارند که به فناوری ساخت هیدروژن به نحوی دست پیدا کنند که فقط کافی باشد خودرو را به برق وصل کنید تا خودش در باک هیدروژن ذخیره کند.

منابع: کار اند درایور و اتوبلاگ