انتشار پنجمین نظرسنجی شاخص تجربه فناوری 2020

انتشار پنجمین نظرسنجی شاخص تجربه فناوری 2020
این  روزها، جی دی پاور سخت مشغول انتشار نتایج نظرسنجی ها و پژوهش های خود در زمینه خودرو است. این نتایج نشان می دهند که مصرف کنندگان از چه مواردی در خودرو راضی هستند و چه مواردی آنها را ناراحت می کند.

به گزارش سایپانیوز، امسال هم مانند سال های گذشته این مؤسسه تحقیقات و نظرسنجی نتایج تحلیل های خود را در خصوص وفاداری به برند، کیفیت اولیه، و مواردی از این قبیل را تحت عنوان شاخص تجربه فناوری خودروی 2020 در ایالات متحده منتشر کرده است. از مهمترین ویژگی های این تحقیق بررسی عملکرد فناوری های جدیدی است که محصولات جدید خودرو امسال به بازار عرضه کرده اند.

در حقیقت این پنجمین پژوهش و نظرسنجی است که این مؤسسه منتشر می کند و دو موضوع را ترکیب کرده است یکی سطح اتخاذ فناوری های جدید در محصولات جدید و دیگری خوب یا بد بودن اجرای و به کار گیری آن فناوری است. ولوو که در صدر جدول قرار گرفته 617 امتیاز به دست آورده و مقام دوم با 583 امتیاز به ب ام و رسیده و مقام سوم هم با 577 امتیاز از آن کادیلاک است.

در شاخص برندهای سال جاری mainstream brands بهترین برند سال با 556 امتیاز به هیوندایی رسیده است اما در شاخص کل تجربه فناوری در جدول در مقام ششم ایستاده است. در قعر جدول مینی با امتیاز 444 نشسته است. پورشه هم با 453 یکی مانده به آخر است.

جی دی پاور امتیار 593 را برای تسلا محاسبه کرده است، چون تسلا اصلا در این رقابت شرکت نکرده و به طور رسمی در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار نگرفته است چون تسلا به جی دی پاور اجازه نظرسنجی از صاحبان تسلا در 15 ایالات آمریکا نمی دهد و محاسبات بر اساس صاحبان 35 ایالت دیگر انجام شده است. به عبارتی اگر تسلا به درستی و بر اساس معیارهای این نظرسنجی مورد ارزیابی قرار می گرفت بعد از ولوو مقام دوم را به دست می آورد.

یکی از دستاوردهای این نظرسنجی و تحقیق شاخص تجربه فناوری 2020 ایالات متحده این بود که مصرف کنندگان ارزش خاصی برای دوربین دید عقب قائل هستند و سایر دوربین هایی که به دید بهتر اطراف خودرو کمک می کند برای مصرف کنندگان اهمیت بالایی دارد. آن چه ب ام و علاقه زیادی دارد و انرژی زیادی هم برای آن صرف می کند،‌ و آن اجرای فرمان ها با اشاره دست و صورت است، از نظر مصرف کنندگان اهمیت زیادی ندارد و حتی 35 درصد از پاسخ دهندگان حتی گفته اند که این فناوری به درستی کار نمی کند و خیلی زود از خیر آن گذشته اند.

در خصوص سیستم های نیمه خودران، حس مصرف کنندگان خیلی متفاوت است و هم خیلی ناراضی دارد و هم خیلی راضی. بعضی از رانندگان اعتقاد دارند که این سیستم ها از استرس آنها کمک می کند و عده ای هم برایشان سخت است که به این سیستم ها اعتماد کنند. از نتایج مهم این نظرسنجی و پژوهش این است که مردم عادی نیاز خیلی بیشتری به آموزش دارند تا به مزایای واقعی این سیستم ها پی ببرند و از این فناوری های جدید به بهترین شکل بهره مند شوند چون خیلی از رانندگان حتی از وجود بعضی از آپشن ها و امکانات خودروهای جدید و کارکرد آنها خبر ندارند.

منبع: J.D. Power