اولین خودروی تمام برقی هوندا/ جمع و جور شهری

اولین خودروی تمام برقی هوندا/ جمع و جور شهری
حالا که هوندا خودروی تمام برقی به بازار معرفی کرده،‌ ترجیح داده که در سگمنت خودروهای کوچک شهری باشد.

به گزارش سایپانیوز، در حالی که اکثر خودروسازان دنیا به ویژه اروپایی ها برای گذار از خودروهای بنزینی به خودروهای برقی سگمنت های شاسی بلند و سدان را برای برقی شدن انتخاب کرده اند، خودروساز ژاپنی تصمیم گرفته است به عنوان اولین خودروی تمام برقی، یک خودروی کوچک عرضه کند. البته این از تفاوت فرهنگی ژاپنی ها و آمریکایی ها هم ناشی می شود.

نام خودروی تمام برقی کوچک هوندا هم به اندازه خودش کوتاه است: هوندای ایی، Honda e که همان ایی را از حرف اول الکتریک یا برقی گرفته است. هوندای ایی اوایل ماه اوت (اواسط مرداد) در بازار اروپا عرضه شد و مدلی جمع و جور و مخصوص رانندگی در شهر است. این خودرو دقیقاً نقطه مقابل مدل3 تسلا است که خودرویی سدان است وبازار خودروهای برقی را قبضه کرده است. البته این خودروی کوچک باید با خودروهای برقی آئودی ای جی، هیوندایی شاسی بلند رقابت کند.

هنوز قیمت بالای باتری های خودروهای برقی،‌ باعث شده که این خودروها هنوز در بخش گران تقسیم بندی می شوند و حتی به خاطر آن که پیمایش به ازای هر بار شارژ بالاتر برود، خودروسازان مجبورند از باتری های بزرگتر و گران تر در این خودروها استفاده نمایند. در حال حاضر برخی از این خودروها به ازای هر بار شارژ 570 کیلومتر طی می کنند.

در عوض باتری هوندای ایی نصف مدل 3 تسلا  ظرفیت دارد و به ازای هر بار شارژ فقط 280 کیلومتر می پیماید.

توموفومی اچینوزه Tomofumi Ichinose مهندس ارشد هوندا ایی در مصاحبه با رویترز گفته است: «اکثر خودروهای برقی از ظرفیت بالایی استفاده می کنند اما اغلب این ظرفیت بالا در شهرها بدون استفاده باقی می ماند. برای ما این سؤال وجود داشت که آیا اصلا خودروهای بزرگ برای شهر مناسب هستند یا نه. باور ما این است که خودروهای کوچکتر برای شهرها مناسب ترند.»

با نگاهی رو به گذشته و طراحی خودروهای بیش از حد جمع و جور هوندا و مدل های N360 و N600 دهه 1960، خودروهای دو در بیشتر برای مصارف شهری طراحی شده بودند. اما با این حال برچسب قیمت آنها از خودروی برقی محبوب اروپایی (زوئی رنو) بالاتر است و حدود 33 هزار یورو (39 هزار دلار) قیمت دارد،‌ با این که زوئی رنو هم جادارتر است و هم پیمایش آن به ازای هر بار شارژ بالاتر است.

ایچینوزه اما در عوض اعتقاد دارد که مهندسان هوندا برای هندلینگ این خودرو اولویت بالایی قائل شده اند و باورشان این است که در شهر به دلیل فضاهای کوچک دور زدن و پارک کردن، یک خودرو باید به فضای کمی نیاز داشته باشد و به همین دلیل حتی از طراحی آینه ها جانبی خودرو هم پرهیز کرده اند و به جای آن صفحه نمایش داخل خودرو، به کمک دوربین های بیرونی، دید بهتری را به راننده می دهند و فضای کمتری برای عبور از نقاط تنگ شهری نیاز دارند. وقتی خودرویی آینه بغل نداشته باشد،‌ کمتر با خودروها و اشیا اطراف برخورد می کند.

هوندای ایی به خاطر کوچکی به بازار آمریکا نرفته و فعلا فقط در اروپا و بازار خود ژاپن عرضه شده است. فروش آن از ماه اکتبر (اواخر مهر) شروع میشود. پیش بینی هوندا این است که از این خودرو در سال اول 10 هزار دستگاه به فروش برسد و 1000 دستگاه هم برای ژاپن تولید می کند. بخشی از این خودروها ابتدا در ناوگان اشتراک خودرو به کار خواهد رفت.

هوندا قصد ندارد این خودروی جمع و جور را به بازار آمریکا و چین عرضه کند چون در آن بازارها اکثریت با شاسی بلندها است.

منبع: رویترز