سوییچ بگذارید و بروید/ بدون نیاز به راننده

سوییچ بگذارید و بروید/ بدون نیاز به راننده
فورد در خودروهای جدید خود امکان استفاده از فناوری پارک اتومات را در نظر گرفته است. کافی است خودرو را در نقاط مشخص شده رها کنید.

به گزارش سایپانیوز، «فناوری پارکینگ اتومات» یا «سوییچ بگذار و برو» حاصل همکاری فورد با شرکت تأمین کننده قطعات بوش و کمپانی بدراک Bedrock‌ است که در بخش املاک و مستقلات شهر دیترویت فعال است.

طرح آزمایشی آن در محله کُرکتاون در نزدیکی مرکز نوآوری خودروسازی فورد به اجرا گذاشته شده است.

تمام لذت رانندگی و رفاه حاصل از آن زمانی از دماغ آدم بیرون می آید که مجبور به پیدا کردن جای پارک می شویم مخصوصاً در نقاط پرتراکم و پرجمعیت شهرها. حالا فناوری پارکینگ اتومات طراحی شده است تا کمی از آلام و دردسرهای پیدا کردن جای پارک و پرداخت خودکار و بدون دردسر و بدون کلنجار را کاهش دهد.

کار با این فناوری بسیار آسان است. مثل اکثر فناوری های جدید، باید اول اپ (اپلیکیشن) آن را روی گوشی خود نصب کنید. بعد وقتی وارد محله ای شده اید که جزو محدوده فعالیت این فناوری است،‌ کافی است که خودروی خود را در نقطه مشخص شده، روشن رها کنید و بعد از اتمام کارتان با همان نرم افزار گوشی، خودروی خود را احضار کنید و در نقطه ای که روی نقشه مشخص می کنید،‌ خودروتان را تحویل بگیرید.

فورد این فناوری را ابتدا روی مدل شاسی بلند اسکیپ خود امتحان کرده است. این خودرو علاوه بر فرمان برقی، مجهز به دوربین های و سنسور های مخصوص به اضافه مودم برای برقرار ارتباط با سخت افزارهای بوش در پارکینگ یا گاراژ است.

کن واشینگتن Ken Washington‌ قائم مقام فناوری فورد می گوید: مهمترین و کلیدی ترین بخش این فناوری سخت افزارهای بوش است که ارتباط بین خودرو و شبکه را برقرار می کند. اما بدون همکاری املاک و مستقلات انجام چنین کاری ممکن نیست. بدراک پروژه ای را مخصوص این کار طراحی کرده است.  در این جا لیدارهای خودرو به مکان یابی کمک می کنند، کابل کشی اترنت و اتاق سرور در گاراژ تعبیه شده طوری که وقتی راننده خود رو در نقطه تعریف شده روشن رها می کند، خودرو به طور خودکار به وسیله این شبکه به نقطه تعریف شده ای هدایت می شود. و زمانی که راننده باز می گردد می تواند در نقطه دیگری از این مجموعه که تحت پوشش قرار دارد،‌ خودروی خود را تحویل بگیرد.

از نقاط جالب این فناوری این است که در حقیقت زیرساختی است که امکان افزودن گاراژها و نقاط دیگر با این فناوری فراهم شده است. البته بستگی بسیار زیادی به معماری و اندازه گاراژ ها و پارکینگ هایی دارد که می خواهند به این شبکه بپیوندند.

مایک مانسوتی مدیر عامل بوش آمریکا هم در مصاحبه وب کست زنده هم گفت که این فناوری اگر چه در آمریکای شمالی اولین بار است که به اجرا گذاشته شده اما پیش از این در آلمان توسط مرسدس بنز در اشتوتگارت با استفاده از فناوری بوش به کار رفته است.

این فناوری علاوه بر تسهیل یافتن جای پارک برای رانندگان، برای صاحبان پارکینگ و گاراژ هم مزیت زیادی ایجاد کرده و تقریباً 20 درصد به افزایش بهره برداری از ظرفیت در آنها کمک کرده است. یکی ازمهمترین دلایل این افزایش ظرفیت این است که این خودروها طوری کنار هم پارک می شوند که نیاز به باز شدن در برای خروج راننده ندارند.

این نوع فناوری ها به این زودی ها فراگیر نمی شوند و بیشتر جنبه ی پیشرفت دانش بشری داشته و سرعت گسترش آنها بستگی به نیاز واقعی مردم،‌ میزان تمایل آنها به صرف هزینه و نحوه اولویت بندی مردم در زندگی شان دارد.

منبع: Roadshow