تویوتا برای ماهنورد خود نامی آشنا انتخاب کرد

تویوتا برای ماهنورد خود نامی آشنا انتخاب کرد
ماهنوردی که از همکاری تویوتا با سازمان هوافضای ژاپن طراحی می شود، نامی شبیه به نام های محصولات تویوتا دارد.

به گزارش سایپانیوز، در اوایل 2019، تویوتا نیروی خود را با آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن همسو کرد تا یک ماه پیمای 6 چرخ برای حمل و نقل 2 فضانورد و وسایل مورد نیازشان طراحی کند. هنوز هم کارهای طراحی به پایان نرسیده و انتظار می رود یک دهه دیگر هم طول بکشد. اما این دو شریک [جاکسا که همان حکم ناسا برای ژاپن را دارد و تویوتا] روی نام این ماهنورد توافق کرده اند.

در واقع آنها کار خود را آسان کرده و با الهام از لندکروزر، لونار کروزر Lunar Cruiser را انتخاب کرده اند چون کاری هم که قرار است این ماهنورد انجام دهد شباهت زیادی به کارکردهای لندرکروزر دارد و مأموریت اصلی آن این است که سرنشین ها را سالم به خانه بازگرداند. اف جی کروزر هم از این منظر همین مأموریت را دارد.

همان طور که لندکروزر طوری طراحی شده است که بی زحمت، بخش مهمی از ناهمواری های زمین را بپیماید، لونار کروزر که طول آن 20 فوت (6 متر) است باید بتواند 2 فضانورد با وسایل شان را در اکتشاف 6200 مایل (تقریباً 10 هزار کیلومتر) یاری دهد. تمام تکیه این ماهنورد برای حرکت به دو منبع یکی پنل های خورشیدی و دیگری سوخت هیدروژنی است. قرار است این ماهنورد پیش از خدمه و راننده به ماه ارسال شود. بخش مهمی از حرکت در این ماهنورد، خودران و بدون نیاز به راننده است. این خودران طوری طراحی شده که اولین مأموریت آن سفر به قطب های ماه برای یافتن آب به صورت یخ است.

تویوتا این توضیح را هم داده است که داخل کابین این ماهنورد طوری طراحی شده که سرنشینان نیاز به پوشیدن لباس فضانوردی نداشته باشند. یعنی 13 متر مربع فضای داخل کابین دارای فشار و هوای مناسب برای سرنشینان ایجاد میکند تا نیازی به پوشیدن کلاهخود فضانوردی نداشته باشند.

تیم جپن Team Japan هم شرکتی است که در حال تلاش برای خلق جامعه ی انسانی روز کره ماه است و انسان را برای مستعمره کردن ماه آماده می کند.

انسان هنوز در کره ماه حضور ندارد و احتمالاً تا سال 2030 هم حضور نخواهد داشت. در حال حاضر مهندسان از شبیه سازهای کامپیوتری برای مطالعه خواص انتشار گرما و قدرت استفاده می کنند. حتی طراحی تایرهای مخصوص، بدون حضور در ماه هم بیشتر بر اساس محاسبات و گمانه زنی دانشمندان است. برای طراحی چیدمان در کابین هم دانشمندان ژاپنی از نرم افزارهای واقعیت مجازی و مدل های مقیاسی استفاده می کنند.

هیچیک از فناوری هایی که در نسل بعدی لندکروزر به کار می روند به درد ماه نورد نمی خورند و باید از نو طراحی شوند. بنابراین موتور 6 سیلندر با توربوشارژر دوقلو به کار ماه پیما نمی آید و به جای آن باید از سوخت و قوای محرکه دیگری استفاده کرد.

منبع: اتوبلاگ