خودروسازی در افغانستان/ رونمایی از ون و وانت

خودروسازی در افغانستان/ رونمایی از ون و وانت
با شکل گیری طبقه متوسط در افغانستان، خودروهای سواری و وانت نو مشتری پیدا کرده اند.

به گزارش سایپانیوز، یک کمپانی افغانستانی به نام «امین نور» از چند مدل خودروی وانت و ون سواری رونمایی کرده و امیدوار است که بازار محلی از آن استقبال کند، آن هم در بازاری که مدل های ژاپنی دست دوم وارداتی از دوبی بر بازار مستولی هستند.

امین نور خودروهای جدید را طی مراسمی در کابل پایتخت افغانستان به نمایش گذاشت و نشان داد در کشوری که با خشونت شبه نظامیان و بی ثباتی سیاسی رو به رو است، عده ای اندک سخت کوشش می کنند که برای طبقه متوسط رو به گسترش در این کشور کالا و خدمات ارائه دهند.

شرکت های اقتصادی در افغانستان علاوه بر چالش های امنیتی، با معضلاتی همچون قطع شدن برق هم مواجه هستند.

مصطفی مستور، وزیر اقتصاد در مصاحبه با رویترز گفته است: «هزینه کلی تولید این خودروها به مراتب ارزان تر از وارات این محصولات است.»

در این مراسم وانت ها و ون های سفید با روبان های قرمز تزیین شده بودند. برخی از این خودروها برقی بوده و باتری های آن ها قابل شارژ است برخی دیگر از این محصولات به نمایش درآمده دیزلی هستند و سوخت آنها گازوئیل است.

وزیر اقتصاد افغانستان می گوید: «ما مطمئن هستیم که بازار افغانستان از انواع مختلف محصولات استقبال می کند، نه تنها از شرکت امین نور بلکه تمام سرمایه گذارانی که در محصولات کیفی سرمایه گذاری کنند.»

به طور کلی 11 مدل مختلف در این رونمایی معرفی شده اند که قیمت آنها از 1200 دلار تا 2500 دلار است. تا به امروز شرکت امین نور 200 دستگاه خودرو تولید کرده است.

احمدضیا احمدیار مدیر عامل امین نور می گوید فاز بعدی برای کارخانه امین نور در استان بلخ در شمال افغانستان، کاهش نیاز به واردات قطعات است. او می گوید: «بعد از سه سال موفق شدیم بیش از 80 درصد از قطعات این خودروها را خودمان تولید کنیم. هدف ما در فاز بعدی تولید قطعاتی است که از خارج وارد می کنیم مثل،‌ موتور،‌ تایر و شیشه جلوی خودرو ... ظرف 5 تا 10 سال آینده»

منبع: رویترز