هوندا و جنرال موتورز در هزینه تحقیق و توسعه شریک می شوند

هوندا و جنرال موتورز در هزینه تحقیق و توسعه شریک می شوند
جنرال موتورز و هوندا صحبت از همکاری های مشترک به میان آورده اند اما هر یک از آنها چه نفعی از این اتحاد می برد؟

به گزارش سایپانیوز، هوندا و جنرال موتورز در حال مذاکره در خصوص اتحادی هستند که حاصل آن می تواند توسعه و تکوین محصولاتی جدید باشد که هر یک با نام و نشان خود به فروش می رسانند اما هزینه های تحقیق و توسعه را با هم شریک می شوند، مخصوصاً تحقیق و توسعه در زمینه وصل شدن خودروها به شبکه اینترنت و فناوری های پیشرفته دیگر.

دو شرکت تا به حال یادداشت تفاهمی امضا کرده اند که الزام آور نیست اما زمینه برای همکاری های بعدی را فراهم می کند. شاید اولین نتایج این یادداشت تفاهم دو خودروی برقی جدیدی است که هوندا روی پلتفرم جنرال موتورز تولید خواهد کرد که دقیقا همان پلتفرمی است که قرار است هامر برقی و کادیلاک برقی روی آن تولید شوند.

مارک روس رئیس هیئت مدیره جنرال موتورز در مورد این اتحاد گفته است: «این اتحاد به هر دو کمپانی کمک می کند که سرمایه گذاری در نوآوری های حمل و نقل نوین آینده گرا را تسریع ببخشند و منابع خود را به اشتراک بگذارند. با توجه به سابقه همکاری و تعامل این دو شرکت، امکان ایجاد هم افزایی چشمگیر در توسعه سبد محصولات فراهم می شود.»

در این اتحاد، هوندا به فناوری برقی جنرال موتورز دسترسی پیدا می کند و از همکاری با تویوتا و نیسان در بازار آمریکا فاصله می گیرد. واقعیت این است که در بین خودروسازان ژاپنی،‌ هوندا کمتر از بقیه به فکر اتحاد و همکاری مشترک است. با این حال در دنیای کنونی،‌ به این سادگی نمی توان مستقل باقی ماند، چون عرصه جهانی نیاز به همکاری های جهانی دارد و برای ورود به شبکه های تولید و توزیع جهانی نیاز به همکاری و تعامل بین شرکت های بین المللی است.

ایی- هچ خود هوندا هم در بازار آمریکا توفیقی نیافت که دلایل اصلی آن هم اندازه کوچک و پیمایش ناچیز آن است که با ذائقه ژاپنی ها ساخته شده و در بازار آمریکا طرفداری ندارد.

البته هوندا برای بازار اروپا نقشه دیگری دارد و به احتمال زیاد در آن جا با گروه خودروسازی فولکس واگن وارد مذاکره و همکاری می شود.

اما این اتحاد چه حاصلی برای جنرال موتورز به همراه خواهد داشت؟ جنرال موتورز با در اختیار گذاشتن پلتفرم جدید خود هزینه های تحقیقات و توسعه را با هوندا شریک می شود و با این سرمایه گذاری بهتر می تواند فناوری های پیشرفته را با قیمت ارزان تری در محصولات خود به کار ببرد.

مذاکرات همکاری از همین هفته آغاز شده اما همکاری مهندسی به احتمال زیاد از سال 2021 شروع می شود.

منبع: اتوویک