تأثیر 44 درصدی سیستم های جدید ایمنی در کاهش تصادف کامیون ها

تأثیر 44 درصدی سیستم های جدید ایمنی در کاهش تصادف کامیون ها
تحقیقات نشان می دهد، کامیون ها و تریلرهایی که به سیستم هشدار برخورد از رو به رو مجهزند واقعاً کمتر تصادف می کنند.

به گزارش سایپانیوز، تقریباً همه رانندگان وقتی یک کامیون بزرگ یا خیلی بزرگ را در آینه خود می بینند یک حس بی قراری را تجربه می کنند. هر چه باشد یک کامیون تجاری 20 تا 30 برابر یک خودروی سواری یا شاسی بلند وزن دارد. شاید تصور یا تجسم تصادف با چنین وزنی است که در انسان حس بی قراری به وجود می آورد. بر اساس آخرین آمار تصادف از عقب کامیون با سواری در سال 2018 فقط 119 کشته در آمریکا به جا گذاشته.

اما حالا دیگر فقط خودروهای سواری نیستند که به تجهیزات ایمنی پیشرفته و فناوری های هشدار دهنده الکترونیکی مجهز شده اند، دو فناوری هشدار برخورد از رو به رو و ترمز خودکار اتومات اکنون در کامیون ها و تریلرها هم نصب می شوند.

تحقیقات مؤسسه بیمه ایمنی بزرگراه Insurance Institute for Highway Safety (IIHS) نشان می دهد وقتی این دو فناوری با هم روی وسیله نقلیه نصب می شوند، 44 درصد در کاهش تصادف از پشت با خودروهای دیگر را کاهش میدهند. کامیون هایی که فقط سیستم هشدار برخورد از رو به رو دارند، تا 41 درصد در کاهش تصادف مؤثرند. حتی تصادف هایی که با وجود این فناوری ها رخ می دهند، آسیب کمتری می زنند.

به طور دقیقتر، این پژوهش 62 شرکت حمل و نقل با وسایل نقلیه با وزن بالاتر از 15 تن را مورد بررسی قرار داده است. در این تحقیق نرخ تصادف کامیون های مجهز به یک یا هر دو فناوری با کامیون های فاقد این تجهیزات مقایسه شده است.

دیوید هارکی رئیس هیئت مدیره مؤسسه بیمه ای ایمنی بزرگراه می گوید: منافع احتمالی حاصل از نصب سیستم های پیشگیری از تصادف به قدر زیاد است که باید به صورت استاندارد از همان کارخانه روی وسایل نقلیه سبک و سنگین نصب شوند. البته این امکانات از سال 2013 در اروپا به صورت استاندارد اجباری درآمده است اما در ایالات متحده هنوز اجباری نیست. اما در ایالات متحده قرار است از سال 2022 به استاندارد اجباری تبدیل شود.

منبع: اتوبلاگ