سوپر اسپورت جدید مازراتی/ حفظ روحیه رقابت در سگمنت لاکچری ها

سوپر اسپورت جدید مازراتی/ حفظ روحیه رقابت در سگمنت لاکچری ها
مازراتی خودروی سوپر اسپورت جدید خود را پیش از نهایی شدن ادغام فیات-کرایسلر با پ س آ (پژو-سیتروئن) عرضه کرد به این امید که آثار مثبتی بر جای بگذارد.

به گزارش سایپانیوز، بعد از یک سال سرگردانی و سردرگمی، بالاخره برند خودروهای اسپورت ایتالیایی مازراتی از خودروی با عملکرد بالای خود رونمایی کرد که بخشی از استراتژی فیات کرایسلر در بخش خودروهای ممتاز و گران قیمت این اتحاد به حساب می آید و در گام ادغام با پژو-سیتروئن مؤثر است.

مازراتی MC20 در مودنا، شهر خودروی ایتالیا متولد شده و یکی از اعضای رژه ی مدل های بالای فیات کرایسلر است که برای امسال و سال 2023 برنامه ریزی شده است.

از رقبای سرسخت مازراتی ایتالیا،‌ پورشه ی آلمان، فراری ایتالیا، آستون مارتین بریتانیا و تسلای آمریکا هستند.

مازراتی MC20‌ بنزین سوز با احتراق داخلی است اما قرار است مدل تمام برقی آن به زودی عرضه شود.

برای مازراتی در استلانتیس جایگاه ویژه ای قائل شده اند. استلانتیس نامی است که برای اتحاد فیات-کرایسلر با پژو-سیتروئن انتخاب کرده اند. این اتحاد بزرگ با وجود داشتن برندهای معتبر و دیرینه مثل جیپ و رام، به جز مازراتی، برند لاکچری دیگری ندارد. از این رو برای بازار آمریکای شمالی برای رقابت با خودروسازان لاکچری این اتحاد به یک برند خوشنام احتیاج دارد.

کارلوس تاوارس مدیر عامل اتحاد پ س آ (پژو-سیتروئن) ریاست اتحاد استلانتیس را برعهده خواهد گرفت. وی می گوید بعد از شکل گیری این اتحاد، هیچ برندی قلع و قمع نخواهد شد.

ایان فلچر Ian Fletcher‌ تحلیلگر HIS Markit‌ هم گفته است: تاوارس اتفاقاً از حضور برندهایی مثل مازاراتی در گروهی که تشکیل می شود بیشتر استقبال می کند.

با این که عملکرد فروش و مالی مازراتی چندان رضایت بخش نبوده اما مایک مانلی مدیر عامل فیات کرایسلر روی آن حساب دیگری باز کرده و سرمایه گذاری بیشتری را در نظر گرفته است. سال گذشته مازراتی 199 میلیون یورو (235 میلیون دلار) ضرر عملیاتی ثبت کرده است. فروش جهانی این برند در سال گذشته 45 درصد افت کرده است.

فصل دوم سال 2020 هم که با شیوع کرونا ادامه یافت، ضرر عملیاتی 99 میلیون دلاری را در سال جدید ثبت کرد. حمل و تحویل این خودروساز در این مدت 52 درصد کاهش یافت و حاشیه سود را 53.5 درصد کاهش داد.

با این حال مانلی مدیر عامل فیات کرایسلر هنوز روی برنامه ی چندساله ای احیای برند مازراتی تأکید دارد و معتقد است که این برند فرصت حضور در سگمنت خودروهای لاکچری برای این اتحاد حفظ می کند. ضمن آن که این برند امکان رقابت در عرصه فناوری و عملکرد به ویژه در مقایسه با تسلای آمریکا، پورشه و آئودی آلمان و حتی فراری را فراهم می آورد.

فیات کرایسلر سال گذشته گفته بود که برنامه سرمایه گذاری 5 میلیارد یورویی تا سال 2021 برای مازراتی در نظر گرفته است.    حالا به گفته ی مانلی آثار سرمایه گذاری این اتحاد در کف بازار خود را نشان می دهد. وی در ماه مرداد گفته بود که پیشرفت قابل اتکا از فصل چهارم سال 2020 قابل مشاهده خواهد شد و در سال 2021 ادامه خواهد یافت.

مازراتی اوایل امسال ورژن هیبریدی سدان لاکچری گیبلی را عرضه کرد و برنامه دارد که بین سال 2021 تا 2022 شاسی بلند جدید و بازطراحی گران توریسمو و گران کابریو را که تمام برقی هستند،‌ به بازار عرضه نماید.

منبع: رویترز