سازنده تایوانی آیفون در حال ورود به رقابت تنگاتنگ خودروهای برقی

سازنده تایوانی آیفون در حال ورود به رقابت تنگاتنگ خودروهای برقی
«فاکس کان» که برای کمپانی اَپل گوشی های تلفن آیفون می سازد، از پلتفرم خودروهای برقی جدیدی رونمایی کرد که دو سال بعد به ثمر می نشیند.

به گزارش سایپانیوز، این پلتفرم، سخت افزاری در اختیار خودروسازان قرار می دهد که می توانند با ویژگی ها، خواسته ها و نیازهای مدنظر خودشان تغییر دهند و نرم افزارهای آن قابلیت روزآمدی خواهند داشت.

این شرکت امیدوار است که اجزا و سیستم هایی که ارائه می دهد، در حداقل 10 درصد از کل خودروهای برقی در آینده مورد استفاده قرار گیرد. به بیان دیگر تا سال 2027، سه میلیون دستگاه خودرو برقی از محصولات فاکس کان بهره مند شده باشند.

شاید مهمترین بخش این خبر، عرضه ی باتری های حالت جامد تا سال 2024 است. چون باتری های حالت جامد سریع تر شارژ می شوند و ظرفیت انبار کردن آن بزرگتر از باتری های لیتیوم-آیون است. ساخت باتری های حالت جامد هنوز هم یک چالش پیش روی باتری سازان است. فاکس کان در حال همکاری با تأمین کنندگانی نظیر CATL و SES‌ است.

ساخت پلتفرم برای خودروهای برقی، در حقیقت ایجاد هسته مرکزی در کسب و کار خودروهای برقی به حساب می آید و دو کمپانی جنرال موتورز و فولکس واگن سالیان سال وقت صرف آن کرده اند. مخصوصاً فولکس واگن خیلی علاقه دارد که سیستم معماری پلتفرم MEB‌ خود را در خودروهای برقی سایر خودروسازان ببیند. اما شواهد نشان می دهد که سازندگانی به میدان آمده اند که سابقه خودروسازی دیرینه ای ندارند و آنها هم به دنبال مشتریانی هستند که فولکس واگن و جنرال موتورز هدفگذاری کرده اند.

فاکس کان Foxconn که محل استقرار اصلی آن در کشور تایوان است و بیشترین شهرت آن تولید آیفون برای اَپل و انواع مختلفی از ابزارهای الکترونیکی است، از پلتفرمی برای خودروهای برقی رونمایی کرده است که در اصطلاح سورس-باز open-source‌ است یعنی سورس اصلی آن در اختیار همگان قرار دارد و می توانند برای افزودن موارد مورد نیاز خود، تغییرات لازم را روی هسته ی اصلی انجام دهند. ضمن این که این پلتفرم با پک باتری حالت-جامد solid-state و خدمات اینترنتی یکپارچه شده در پلتفرم، تکمیل می شود.

یانگ-وی لیو Young-Way Liu‌ رئیس هیئت مدیره فاکس کان در حین رونمایی این پلتفرم گفت که MIH‌ یک پلتفرم باز مبتنی بر نرم افزار است. به بیان دیگر در خودروهای برقی که از این پلتفرم استفاده می کنند، تمام کارکردها و ویژگی ها و آپشن های به کار رفته همواره در حال روزآمدی هستند و بسته به نیاز خودروساز امکان افزودن کارکردهای جدید روی آن ممکن شده است.

اولین خودرویی که بتواند روی این پلتفرم تولید شود دو سال دیگر به بازار خواهد آمد.  سخت افزارها در این پلتفرم همگی مادولار modular و منعطف هستند (یعنی پلتفرم از مجموعه ای از ماجول ها یا قطعاتی تشکیل شده که هر یک از این ماجول ها به تنهایی بدون از دست رفتن سازگاری با مجموعه، قابلیت ارتقا و روزآمدی دارند و امکان افزودن ماجول های جدید با کارکردهای کاملا جدید به پلتفرم وجود دارد). این پلتفرم طوری انعطاف دارد که امکان تغییر و تنظیم فاصله دو محور، عرض یا ارتفاع خودرو وجود دارد. این پلتفرم حتی این انعطاف را دارد که نیروی قوای محرکه به انتخاب خودروساز روی محور جلو، عقب، هر دو محور یا به طور مستقل در چرخ ها و جداگانه اعمال شود. حتی امکان به کار بردن انواع باتری از جمله 95 کیلووات به بالا تا 340 کیلووات با مشخصات فنی بر اساس خواست مشتری [منظور خودروساز] وجود دارد.

پلتفرمِ نرم افزاری می تواند به «ابر» cloud «فاکس کان» متصل شود و کیت «فاکس کان» می تواند به سایر قطعات یک خودروی برقی هم وصل شود. این پلتفرم می تواند کارکردهای اضافی مثل دسترسی از راه دور به سوئیچ یا سیستم های کمک به راننده هم مجهز شود. این پلتفرم حتی می تواند با سیستم های مدیریت ناوگانی و روبوتاکسی ها [تاکسی های روباتی] هم سازگاری پیدا کند.

«فاکس کان» عجله زیادی دارد تا بتواند سهم قابل قبولی از این بازار را به دست آورد و برنامه ریزی کرده است که تا سال 2027 حداقل 10 درصد بازار خودروهای برقی را تصاحب کند اما راه و چاره آن رسیدن به قرارداد با خودروسازان است. در حالی که اکثر خودروسازان بزرگ دنیا و تأمین کنندگان قطعات و مجموعه ها نیز در نقشه راه خود پلتفرم منعطف قابل ارتقا را هدفگذاری کرده اند.

به نظر می رسد که «فاکس کان»، فیات کرایسلر (که به زودی با نام جدیدش استلانتیس شناخته خواهد شد) را در بین مشتریان خود دارد چون در ماه ژانویه سال 2020 اعلام کرده بود که قرار است جوینت ونچری برای ساخت خودروهای برقی تشکیل دهند. فاکس کان در باره شراکت های آتی اظهار نظر نمی کند و لیو رئیس هئیت مدیره این شرکت می گوید که هنوز مذاکرات در جریان است.

اوایل هفته گذشته استارت آپ خودروهای برقی فیسکر Fisker اعلام کرده است که با همکاری ماگنا –از بزرگترین تأمین کنندگان قطعه و مجموعه های خودرویی- شاسی بلند برقی رؤیایی خود را به ثمر می نشاند.

همچنین قرار است که کمپانی فورد آمریکا با استفاده از معماری پلتفرم MEB‌ شرکت فولکس واگن برای ساخت خودروهای برقی استفاده کند و با نام و نشان فورد در بازار اروپا عرضه نماید.

در حقیقت فاکس کان وارد یک رقابت جدید نشده است، بلکه وارد بازاری شده که رقابت در آن هر روز داغ تر می شود.

منبع: Car & Driver   

سایر اخبار