ارزان ترین خودروی بلندقامت برقی در بازار اروپا

ارزان ترین خودروی بلندقامت برقی در بازار اروپا
خودروی اسپرینگِ کمپانی خودروسازی داچیا در رومانی، ارزان ترین شاسی بلند برقی در بازار اروپا خواهد بود.

به گزارش سایپانیوز، شرکت خودروسازی داچیا در رومانی، از یک خودروی برقی جدید به نام «اسپرینگ» رونمایی کرد. برخلاف بازار خودروی آمریکا، مقرون به صرفه بودن یکی از معیارهای رقابت در بازار خودروی اروپا است.

اسپرینگ اولین خودروی برقی داچیا هم هست. این بلندقامت برقی، فقط در قاره اروپا عرضه خواهد شد و به احتمال زیاد با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، انتظار نمی رود که به بازار خودروی این کشور وارد شود.

با این که داچیا از عنوان «ارزان ترین خودرو بلندقامت در اروپا» استفاده کرده اما جزئیاتی از قیمت پیش بینی شده یا قیمت هدفگذاری شده منتشر نکرده است. اگر داچیا هنگام استفاده از واژه «ارزان ترین» به خودروی تویزی Twizy رنو هم فکر کرده باشد، قیمت اسپرینگ برقی باید چهار رقمی [زیر 10 هزار یورو] باشد اما اگر چوب خطِ داچیا برای ارزان ترین خودرو، خودروهای هوشمند برقی باشد دیگر نمی تواند زیر 19 هزار یورو به فروش برسد.

پیمایش این خودروی برقی به ازای هر بار شارژ 140 مایل (حدود 220 کیلومتر) محاسبه شده است. البته برای این خودرو یک وضعیت مقتصد یا Eco Mode هم در نظر گرفته شده است که پیمایش را بهبود می بخشد. در این خودرو سیستم های ایمنی پیشرفته امروزی مثل ترمز اضطراری خودکار هم تعبیه شده است. در وضعیت مقتصد از باتری 33 کیلوواتی حداکثر 23 کیلووات بهره برداری می شود و حداکثر سرعت در این وضعیت 100 کیلومتر در ساعت است.

داچیا اسپرینگ یک مدل باربری هم دارد که مخصوص کسانی است که می خواهند با آن بار هم جابه جا کنند. یک جداساز پلاستیکی سرنشینان را از مکان مخصوص به بار جدا می کند. طول فضای مخصوص به بار 1033 میلیمتر است و گنجایش آن 800 لیتر است که می تواند تا 325 کیلوگرم بار را تحمل کند.

رنگ استانداری که در حال حاضر برای اسپرینگ مخصوص بار در دسترس است، رنگ سفید است و امکانات آن سیستم تهویه هوای دستی، سیستم صوتی (مجهز به رادیو، بلوتوث و نگهدارنده ی تلفن همراه هوشمند) است. رینگ های فلزی استاندارد 14 اینچی است. و به خاطر بهینه سازی وزن و امکان جابه جایی بار در بخش صندوق عقب این خودرو، لاستیک زاپاس تعبیه نشده است.

منبع: جالوپنیک